A Nyugat-Virginiai Egyetem (WVU) kutatói a közelmúltban BrambleBee néven kifejlesztettek egy olyan robotot, amely üvegházi környezetben képes elvégezni a növények (elsősorban bogyós gyümölcsök) beporzását – írja a hortidaily.com.

Ez a robot nem a méhek mozgását utánozza, a földön mozogva végzi a beporzást. A robot a növények vizuális érzékeléséhez többek között úgynevezett state-of-the-art lokalizálást, térképezési technikát és útvonal-tervezést használ.

A méhek állományának világszerte tapasztalt, fenyegető csökkenése miatt azok helyettesítéséről, azaz az „alternatív beporzási rendszerekről” mielőbb gondoskodni kell, mivel a világban termesztett növények 35 százalékának mintegy 577 milliárd dollár értékű termése a beporzó rovarok működésétől függ. Ezért a méhek kipusztulása vagy számának (jelenleg is világszerte tapasztalható) további drasztikus csökkenése esetén a WVU vagy más vállalkozás által konstruált robotok nélkülözhetetlen szerepet játszhatnak a növénytermesztési eredmények biztosításában.

méh

A méhek számának világszerte tapasztalható csökkenése egyre aggasztóbb – fotó: Shutterstock

Nemcsak beporzásra képes robotokkal kísérleteznek, Ausztriában méhekkel kommunikálni képes robotok kifejlesztésén dolgoznak kutatók. Az euronews.com beszámolója szerint a kutatók arra keresik a választ, hogy a méhek megtanulhatják-e, hogyan kommunikáljanak a robotokkal és a robotok azt, hogyan lépjenek kapcsolatba a méhekkel. A kicsi, érzékelőkkel felszerelt robotok komplex biológiai algoritmusok segítségével különböző fizikai ingereket küldenek a méheknek. A kutatók ezután a méhek reakcióit figyelik.

A projektben arra programozták a kis robotokat, hogy próbálják meg elérni a méhek válaszát olyan ingerekre, mint a vibrálás, a légáramlás változása és a hőmérséklet-ingadozás. A következő lépésben a robotokat arra programozzák, hogy képesek legyenek maguktól utánozni azt a magatartást, amelyet a méhekkel való interakció alatt tapasztaltak.

A kutatók abban bíznak, hogy a kis robotok egy nap meg tudják majd menteni a méheket, azáltal, hogy információt szolgáltatnak a méhkolóniákat érintő tényezőkről (pl. időjárás vagy környezetszennyezés).