Erről beszélt egy kutatás tapasztalatait részletezve Máté András természetvédelmi biológus a VIII. TMG Reag Talajélet Konferencián és Szakkiállításon, amelyet a Talajmegújító Gazdák Egyesülete szervezett januárban. Előadásából kiderült: ha felhagyunk egy homokos területen a gazdálkodással, akkor a vegetációfejlődés megreked. Miután elveszítette a humusz- és szervesanyag-tartalmát, illetve eltűnt az "A" réteg, legalább 50, sőt 100 év szükséges ahhoz, hogy újra képes legyen a növényzet befogadására.
Javuló paraméterek
Mit tehet ilyenkor egy gazdálkodó, akinek tervei vannak a területtel? A kutatás rámutatott, hogy ilyen esetben többek között a szerves anyagok felhalmozódásán kell dolgozni, vissza kell szorítani a gyomokat, elő kell segíteni az őshonos közösségek betelepedését, növelni kell a gerinctelenek fajgazdagságát. A szakemberek - akik a kísérletben 12 különböző növényfajt, köztük ragadós mécsvirágot, ligeti zsályát, magyar szegfűt vetettek az adott homokhátsági területeken - megfigyelték, hogy nőtt a nitrogén mennyisége, több lett a szerves anyag, és javult a talajlégzés.
Több fitomassza a jó fajtaválasztás miatt
Igaz, több évbe telik, mire a földből kibújó növények a talaj adottságait képesek befolyásolni. Így volt ez ennél a kísérletnél is, azonban az aszályos időszak jócskán megnehezítette a kísérletet végzők dolgát, tehát a javulás lassú. Az előadó azonban kiemelte: a fitomassza háromszorosára nőtt két év alatt, amelyért jórészt a homoki baltacim, a magyar szegfű, illetve a nyúlszapuka volt a felelős.
Win-win helyzet a végeredmény
A gyepközösség idővel többszintessé vált, megnőtt a diverzitás, és a talaj is nedvesebb tudott maradni. Máté András kiemelte: a csíranövények fejlődése szempontjából ez sorsdöntő volt. A vegetáció az elképzelések szerint fejlődött. Megjegyezte: a beporzó rovarok közösségének fajszáma is megsokszorozódott.
Kiderült tehát, hogy az őshonos felülvetés jó módszer: jó a gazdálkodónak, jó a természetnek, hiszen mind a takarmány mennyisége, mind pedig a biodiverzitás jelentős mértékben megnő.
Indexkép: Pixabay