Sejthető, hogy már évek óta a Pilis szikláin voltak, amikor 2017-ben ismertté vált a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság számára az állomány. Valószínűleg valaki szándékosan ültette a délre néző hegyoldalra. Itt gond nélkül átvészelte 13 kaktuszfaj a téli időjárást, és számtalan egyed nőtt, és ami aggasztóbb, szaporodott is – áll a Nemzeti Park honlapján.

kaktusz

Az aranyvessző és a bálványfa mellett már a kaktuszok intenzív terjedésétől is tartani lehet – Fotó: pixabay (A kép illusztráció)

A gömbös és oszlopos növekedésű fajok nem túl elterjedtek, de a fügekaktusz fajok minden letört szárdarabja legyökerezett, a sziklákon lejjebb csúszva újabb telepeket növesztett, kiszorítva az értékes sziklagyep őshonos növényfajait. A szakemberek szerint invázióssá váló fajok első terjedési lépéseinek lehetünk tanúi. Hazánkban többek között az invazív fajnak számító kanadai aranyvessző és bálványfa természetkárosító hatásával találkozhatunk.

Ezek a növények alapvetően a mediterrán vidékeken lelhetőek fel, ahol hatalmas területeket borítanak. Hazánkban viszont az őshonos fajoktól és a természetes társulásoktól veszik el az élőhelyet.

A Nemzeti Park Facebook oldalán hívták fel a figyelmet arra, hogy a természetbe és az utcára ne ültessen ki senki dísznövényeket, illetve a kerti hulladék helye sem az erdő szélén van!

A szakemberek kötélbiztosítással és sziklamászó felszereléssel álltak neki munkának, melynek során több, hatalmas zsáknyi kaktuszt gyűjtöttek össze