Spanyol kutatók olyan salátát fejlesztettek biotechnológiai módszerekkel, amely harmincszor annyi tápanyagot tartalmaz, mint a hagyományos saláta.

A béta-karotin nagyon fontos az ember számára, hiszen ezt alakítja át a szervezet A-vitaminná, aminek jelentős szerepe van az immunrendszer, valamint a szem és a látás egészségében. Sokféle étel tartalmaz béta-karotint, és kiegyensúlyozott táplálkozás mellett hozzá is jutunk a megfelelő mennyiséghez. Azonban nem mindenki számára biztosított a változatos étrend, és az A-vitamin hiánya óriási probléma: a fejlődő országokban több száz ezer A-vitaminhiányos gyerek látása megy tönkre. Az étrend kiegészítése A-vitaminnal megoldást jelenthetnek, azonban ez a megoldás gyakran nagyon drága. Azonban ígéretes alternatíva lehet a biofortifikáció, azaz az élelmiszernövények tápanyagtartalmának növelése.


A Valenciai Műszaki Egyetem Növénymolekuláris és Sejtbiológiai Intézetének a kutatói is ezúttal a korábbiakkal ellentétben nem a magvakra és a gumókra, hanem a leveles részekre összpontosítottak.  A levelekben található karotinoidok, köztük a béta-karotin, segítenek elnyelni a fényt, és megvédik a kloroplasztiszokat, azaz a fotoszintézis helyszínét a túlzott napfény által okozott károsodástól. A kutatók géntechnológiával próbálták megnövelni a karotinoidszintet a levelekben, azonban ez nem könnyű, mivel fennáll a veszélye a karotinoidok és a klorofillok közötti kényes egyensúly megzavarásának, ami negatívan befolyásolhatja a növények növekedését és fotoszintézisét.

A kutatócsoport két fő megközelítést alkalmazott. Az első a levélsejtek citoszoljában (folyékony részében) termelte a béta-karotint, nem pedig a kloroplasztiszokban, ahol a fotoszintézis megtörténik, így elkerülhették a kloroplasztiszok karotinoidegyensúlyának megzavarását. A második eljárásban a kloroplasztokat kromoplasztokká alakították, amelyek a növényi részekben, például a sárgarépa gyökereiben és a paradicsom gyümölcseiben található karotinoidok tárolási központjai. Ehhez a kutatók egy speciális bakteriális enzimet használták, amely megakadályozta a kloroplasztiszokat a fotoszintézisben, és karotinoid-tárolóhelyekké változtatta őket.

A két stratégia kombinálásával ötszörös növekedést lehetett elérni a hozzáférhető béta-karotin- szintben a kezeletlen levelekhez képest, sőt amikor nagy intenzitású fénynek tették ki a növényeket, az a biológiailag hozzáférhető béta-karotin 30-szoros növekedéséhez vezetett.

A béta-karotin tömeges felhalmozódása jellegzetes aranyszínűvé tette a salátaleveleket.

A kidolgozott technikát sokféle leveles zöldségen lehet alkalmazni.

Forrás: hvg.hu

Indexkép (csupán illusztráció): Shutterstock