A méhek egy része csupán néhány növényre specializálódott, ám a többségük többféle virágot is látogató úgynevezett generalista faj. Ez utóbbi csoportba tartozik a házi méh is, de a vadméhek egy jelentős része is.

Azonban mai korunkban nincs helyük a „gyomoknak", pedig e gyomoknak tekintett virágok a méhek és más beporzók evolúciója során alapvető táplálékforrást jelentettek, és lehetővé tették, hogy az egyes méhfajok többféle növény virágporát is elfogyaszthassák.

Egy kanadai kutatócsoport megvizsgálta, hogy számos, a méhek által gyakran látogatott növényfaj virágporában milyen tápanyagok találhatók. Tudni szerették volna, hogy a fogyasztott pollen különféle tápértékei elegendőek-e a méhek egészséges fejlődéséhez.


Sokat lehet hallani arról, hogy a beporzók száma világszerte rohamosan csökken. Mi is tehetünk ez ellen, például ültethetünk olyan növényeket, amelyek vonzzák a beporzókat. De vajon ami vonzza őket, az megfelel a táplálkozási igényeiknek is?

A kutatók most 57 különböző növény pollenjét elemezték, és arra jutottak, hogy a méhek egészségéhez szükség van a sokféle elérhető virágra. Ahhoz, hogy a fejlődéshez szükséges esszenciális aminosavakból és zsírsavakból is megfelelőt kapjanak, számos növényről kell pollent gyűjteniük.

méh

A méhek egészségéhez szükség van a sokféle elérhető virágra – fotó: Pixabay

Mely növények nyújtják a legjobb tápértékű pollent?

A vadméhek számára ideális fehérjék és lipidek arányai alapján azt javasolják a kutatók, hogy rózsát, herét, réti boglárkát és málnát ültessünk, sőt a réti boglárkát a vadvirág-visszatelepítések során is előnyben kell részesíteni.

A kutatók, miközben észak-amerikai növényeket vizsgáltak, azt is felmérték, hogy azok közeli rokonai hasonló tápanyag-összetételűek-e. Arra jutottak, hogy az egy növénycsaládba tartozók esetében az aminosavaké azonos volt.

A kiegyensúlyozott étrend a beporzóknak is fontos

Miközben a méhek a szénhidrátigényüket a magas cukortartalmú nektárokból kielégíthetik, a pollen biztosítja az aminosavakat, lipideket, például az ómega-3 és ómega-6 zsírsavakat számukra. Ezek nélkül, a hiányos táplálkozás hatására a méhek is rövidebb ideig élnek. Gyengébb lesz az immunrendszerük, nem tudnak hatékonyan alkalmazkodni a környezeti kihívásokhoz, sőt a kognitív készségeik is gyengülnek.

Az esszenciális aminosavak a szaporodási sikerükhöz és a kognitív képességeikhez is – például a virágok lelőhelyének megjegyzéséhez – elengedhetetlenül szükségesek. Ha viszont túl sokat esznek egyes aminosavakból, akkor fogékonyabbá válnak a parazitákra.

Tehát a méheknek sokféle virágra van szükségük ahhoz, hogy egészségesek legyenek és sikeres utódnevelők.

Sok növény bőségesen ad aminosavakat, azonban ugyanezekben kevés a lipid. Amelynek a lipidtartalma magas, abban pedig kevés az aminosav. Tehát nincs olyan egyedüli növényfaj, amelyből egy generalista méh fenntarthatná az egészségét.

méh

Nincs olyan egyedüli növényfaj, amelyből egy generalista méh fenntarthatná az egészségét – fotó: Shutterstock

A növények sokfélesége és az őshonos virágok a legfontosabbak és legkedvezőbbek a generalista méhek számára, tehát ezt fontos figyelembe venni a beporzóbarát kertek, parkok ültetésekor.

Forrás: ng.24.hu