A méhek és más beporzók számára az EU végrehajtó szerve olyan útvonalakat határozott meg, amelyeken élelem és menedék után kutatva zavartalanul röpülhetnek Európa-szerte - írta meg a napi.hu
A beporzó rovarokat számos negatív hatás veszélyezteti – fotó: pixabay.com
Meg akarják menteni a növénytermesztés szempontjából létfontosságú rovarokat a kihalástól
A Reuters szerint jelenleg minden tizedék méh- és pillangófajt, valamint minden harmadik zengőlégyfélét a kihalás veszélye fenyegeti.
Az Európai Unió egy olyan hétéves tervet mutatott be, ami 27 tagállamban ad alapos iránymutatást a rovarok megfigyelésére annak érdekében, hogy megállítsa a növények és a vadvirágok többségéhez nélkülözhetetlen beporzók populációjának csökkenését.
A beporzó rovarokat számos negatív hatás veszélyezteti: ilyen a környezetszennyezés, a földművelési szokások megváltozása, a növényvédő szerekkel folytatott intenzív mezőgazdaság, az invazív idegen fajok megjelenése, a kórokozók és az éghajlatváltozás.
A tervet még jóvá kell hagyni
A tervet még az Európai Parlamentnek és az Európai Tanácsnak jóvá kell hagynia, majd 2030-ig az uniós tagoknak kell meghatározniuk a beporzók visszaszorítását célzó intézkedéseket, ami akkor egyébként is jogi követelmény lesz az unió természetvédelmi törvénye alapján.
A jelenlegi intézkedések kevésnek bizonyultak a beporzók visszaszorulásának megfordításához – fotó: pixabay.com
Korlátozni fogják a növényvédő szerek használatát
A Bizottság javasolta a mezőgazdasági és városi területeken a peszticidek (növényvédő szerek) használatának a mérséklését és a beporzók élőhelyeinek javítását. Ennek köszönhetően a testület figyelemmel fogja kísérni a káros peszticidekre kiadott sürgősségi engedélyeket is.
Franciaországban például a cukorrépa-termelők számára nem engedélyezik egy olyan növényvédő szer használatát, amelyet a méhekre jelentett kockázatok miatt már betiltottak, miután az Európai Unió bírósága elutasította a tiltás feloldását.
A terv lényegében egy olyan 2018-as kezdeményezés felülvizsgálata, amelyet a beporzók hanyatlásával kapcsolatos ismeretek és a közvélemény figyelmének felkeltésére szántak. A jelenlegi intézkedések kevésnek bizonyultak a beporzók visszaszorulásának megfordításához, ezért terveznek további lépéseket bevezetni.