Európából évente énekes madarak milliói költöznek délre a téli időszakra. Útjuk során számos veszély fenyegeti őket, amelyek közül az egyik legnagyobbat az emberek jelentik – írja a a wur.nl.en. – Afrika partjai mentén hálók, ragacsos botok és egyéb csapdák vannak felállítva, amelyek súlyos vergődést és kínlódást is okoznak a szerencsétlen állatoknak, mivel egyes embercsoportok házhoz jövő tápláléknak tekintik őket.

Nehéz elképzelni, hogy miért éppen ezeket a 15-20 gramm súlyú állatokat szemelik ki étkezési célra, de sajnos annál többet irtanak ki közülük.

Sárga billegető

Európából madarak milliói költöznek Afrikába a téli időszakra – Fotó: pixabay.com

A madarak vándorlásával foglalkozó holland intézet becslése szerint az évenként befogott madarak száma elérheti az ötmilliót.

A kieső egyedek visszatérésének és költésének elmaradása tovább fokozza az európai rovarkártevők irtásában is komoly szerepet játszó madárállomány csökkenését.

A befogásnak – a madárvándorlást vizsgáló szakértők szerint – két fontos kiváltó oka van: Egyrészt az észak-afrikai országok képtelenek ellátni a gyorsan szaporodó lakosság legszegényebb rétegeit, amelyek számára ezek az apró madarak az éhínségtől való megmentést jelentik. (Egyiptom lakossága a legutóbbi 20 évben mintegy 40 millió fővel gyarapodott.) A leggazdagabb afrikaiak pedig ínyencfalatoknak tekintik ezeket a madarakat, és jól megfizetik befogásukat.

A nemzetközi madárvédő szervezetek igyekeznek fellépni a pusztítás ellen, de egyelőre sikertelenül. A befogásból élőket nem hatja meg a madarak éneke, sem azok esetleges kihalása. A madárvédő szervezetek többszöri megkeresését az afrikai hatóságok azzal hárították el, hogy náluk nem tilos a madarak befogása.

Erwin Bulte, a Wageningen Egyetem munkatársa szerint a problémát teljesen megszüntetni nem lehet, lehetőség lenne viszont az afrikai hatóságokkal megegyezni bizonyos korlátozások bevezetéséről, esetleg az ottani legszegényebb rétegek anyagi támogatása révén.