A Paloznak és Alsóörs közötti partszakaszon elkezdődött annak a Balatonnak a pusztulása, amit eddig ismertünk, szerettünk. Ma ezt egy másfél kilométer hosszúságban, 20 és 100 méter között változó szélességben pusztuló nád jelzi, azonban a szakértők szerint ezzel a folyamat nem áll meg, ha nem lépünk időben – írja a balatontipp.hu.

A Paloznaki Horgász Egyesület tagjai figyeltek fel a nád pusztulására a Paloznaki-öbölben: nem jöttek a zöld hajtások, nem újult meg a nádas, ahogy máskor.

Az érintett területről készített fotókat megtekintette a balatoni nád két kiemelkedő szakértője, dr. Pomogyi Piroska és dr. Szeglet Péter, a biológiai tudományok kandidátusai – mindketten a Balaton és Kis-Balaton növényzetének kutatói, a növényzettérképek és nádasminősítések készítői, szakértői.

– Egész egyszerűen lefagytam a fotóktól. Elképesztő mértékű és kiterjedésű a leromlása a nádasnak – fogalmazott Pomogyi Piroska. Szeglet Péterrel együtt saját költségükön Paloznakra mentek helyszíni tapasztalatokat gyűjteni, melyek alapján szakértői véleményt készítettek, melyeknek legfontosabb megállapításai a következők.

Amikor már virágoznia kellene az ez évi hajtásoknak, a két öböl nádasait az avas nád uralja. A hajtások fejlettsége messze elmarad a korábbi évekétől, a part felőli sávban alig észlelhető új hajtás. Az avas nád is sok helyen fekszik, letöredezett. A víz felőli kiligetesedett, zsombékos nádcsomók is csak gyengén fejlettek, ha egyáltalán kihajtottak – írják.


Véleményük szerint ez négy negatív tényező együttes hatására alakult ki:

• a nádast felszabdaló stégek, bejárók, nyiladékok, feltöltések,
• a gyakran tartósan magas vízszint,
• a nádaratások elmaradása és
• az Alsóörs és Paloznak határán a tóba nyúló "spicc" elé épített kikötő móló.

A stégekkel, bejárókkal felszabdalt nádasokba behatolnak a hullámok, és a víz felőli oldalon megkezdődik a nádasok erodálódása, kiligetesedése, a vízoldali nádas pusztulása. A nádasövbe nem odavaló, invazív növények, állatok települnek be, ami rontja a nádasok és a Balaton ökológiai állapotát.

nád

A nádasövbe nem odavaló növények, állatok betelepülése rontja a nádasok és a Balaton ökológiai állapotát – fotó: Shutterstock (a kép csupán illusztráció!)

Szintén ártalmas tényező a gyakran tartósan magas vízszint negatív hatása: az, hogy nem követi semmilyen formában a természetes vízjárást; nagyon szűk a szabályozási szint intervalluma. A tónak és élővilágának sokkal tágabb határok közötti vízjáték a természetes – az állandó vízszint a legtöbb balatoni élőlényegyüttes számára stresszhatást jelent, amire a válasz a drasztikus átalakulás, degradáció, pusztulás.

Ezt a negatív hatást fokozza a nádasoknál az is, hogy hosszú ideje elmaradt a rendszeres nádaratás. A nádas jó karbantartásának, megújulóképessége fenntartásának egyik feltétele lenne a rendszeres aratás, az avas nád eltávolítása. A sokéves avas nád a viharos időjárás hatására lefekszik, letörik, ami elzárja a fénytől az új hajtásokat, így azok nem tudnak kifejlődni, felszínre törni. Mindezek következtében a nádasöv legyengült állapotba került, és egy új stresszor hatására drasztikus állapotváltozással, degradálódással reagált.

Ráadásul a két öblöt elválasztó hegyláb legbelső pontján létesült új kikötő – és ezzel együtt az öblök áramlási viszonyainak megváltozása – tovább rontott a helyzeten.

A szakértők szerint a most tapasztalt drasztikus változások nem jelentenek egy új, állandósult helyzetet, azonban a változások tovább fognak folytatódni: mind az áramlási viszonyok megváltozása okozta feliszapolódás kiváltotta elmocsarasodás, mind a vízszintemelés miatt a parti részek elmocsarasodása, mind az új turzásvonal mögötti elmocsarasodás, mind pedig a nádas erodálódása. A létrejövő új állapot az emberi használat szempontjából kedvezőtlenebb lesz, mint az eddigi nádasöv-szerkezet. Azaz a folyamatos, drasztikus emberi beavatkozások hatására az ember számára is kedvezőtlen állapotok következnek be.

A nádasok mintegy fele ma még felújítható lenne!

Ez rendkívül fontos lenne, ugyanis a nád kipusztulása a természet közvetlen átalakulása mellett további veszélyekkel is járhat.