Gyönyörű látványt nyújthat a pipacs, a napraforgó, a repce és a mézontófű (facélia) virágtengere, de egy kalászoló, vagy már érésben lévő búzatábla is a végtelenséget kínálja háttérnek egy-egy szelfihez. Az önjelölt fotósoknak azonban gyakran eszükbe sem jut, hogy a kép elkészítéséhez más növényeit tapossák le. Erre korábban már a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara is felhívta a figyelmet.

Szelfi búzatáblában

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kéri a lakosságot: figyeljenek a természet és a gazdálkodók értékeire – fotó: Pixabay

A mezőgazdasági, a természetvédelmi, illetve a Natura 2000-es területeket sokszor nem jelzi tábla, ha mégis, akkor is akadnak kirándulók, akik ezeket figyelmen kívül hagyjákEzeken a területeken számos védett növény található, illetve védett madár fészkel a talaj közelében, és sok védett rovar, kétéltű is él ott. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kéri a lakosságot: figyeljenek a természet és a gazdálkodók értékeire! Egy-egy szép fotó elkészítésével ugyanis a gazdálkodónak százezer forintos kárt is okozhatnak.


A témáról értekezik az Agrofil SZMI honlapján a cég munkatársa, Török Gellért, aki egyebek közt azt írja: sokan – akár csapatosan is – "belemásznak" a szép növényzetbe és elszántan keresik a megfelelő beállítást, helyszínt a tökéletes fotóhoz. Eközben azonban abba már nem gondolnak bele, hogy nem kis mennyiségű növényt taposnak le, mások fáradságos munkáját tiszteletlenül tönkre téve. "Becsüljük meg a természet ártatlan jelenlétét és vegyük figyelembe mások munkájának gyümölcsét. Ne csak akkor legyünk természetvédők és az ökológiai szemlélet melletti véleményvezérek, amikor a szemetet szelektíven gyűjtjük, vagy épp egy fenntartható környezet melletti felkapott témán csámcsogunk. Igenis, ebben az esetben ugyanolyan felelősséggel és tisztelettel kell lennünk a minket körülvevő természet és embertársaink felé." – szögezte le, tegyük hozzá, teljesen jogosan.

repce

Sokan – akár csapatosan is – "belemásznak" a szép növényzetbe és elszántan keresik a megfelelő beállítást, helyszínt a tökéletes fotóhoz – fotó: pixabay

A szakember szerint sokak számára nem világos, hogy esetleg olyan helyre teszik be a lábukat, ahol éppen az ökológiai szemlélet miatt van füves szegély egy tábla körül. Ahol a szabad szemmel nem feltétlenül látható élőlények hasznos tevékenységet végeznek a természet körforgásának javára. Ezért érdemes és ajánlott körültekintően járni a határban is, éppúgy, ahogy egy településen is betartjuk a behajtani tilos, vagy épp a megállni tilos táblák utasításait. A gazdáknak épp elég a vadak által okozott taposási kár. Ne tetézzük a bajt mi is és ne a vadakat kövessük, hanem inkább hallgassunk az eszünkre és nézzük meg figyelmesen, hova térünk be!


A jogi helyzet ugyanis egyértelmű: habár mindenki oda megy a természetben, erdőkben, réteken, ahova akar és azt csinál, amit akar, ez mégsem teljesen igaz. Hiszen a gazdasági, vagy saját tulajdonban lévő termőföldek és a természetvédelmi területek ugyanolyan tabunak számítanak, mint például a szőlőskertek, gyümölcsösök, vagy épp egy lakóház udvara.