"Nem vagyok rászorulva a kukacevésre."

Nagy István agrárminiszter korábban kijelentette, hogy a magyar lakosság nincs arra rászorulva, hogy kukacokat és egyéb rovarokat egyen. Nemrég az Európai Unió tagországai négy rovar élelmiszercélú felhasználásával kapcsolatban döntött, ami alapján ma már engedélyezik, hogy ezeknek a rovaroknak egyes részei ételekbe kerüljenek bele. Az agrárminiszter szerint ezzel nagy veszélybe sodorhatjuk a hagyományos táplálkozási szokásainkat, ráadásul a magyar emberek továbbra sem kívánnak rovarokat fogyasztani.

A Deutsche Welle riportjából azonban kiderül, hogy a szakértők szerint a rovarok hamarosan kihagyhatatlan részei lesznek a táplálkozásunknak, hiszen amellett, hogy egészségesek, tartásuk és feldolgozásuk jóval környezetbarátabb, mint a haszonállatok többsége.

Egyelőre csak importált termékekről van szó

Jelenleg még csak külföldről szerezhető be rovarliszt. Ráadásul amellett, hogy importált termékekről van szó, jóval drágábbak, mint a hagyományos ételek. Egy kiló tücsökliszt például 12 ezer forintba is kerülhet - írja a Telex.

A videó a Deutsche Welle és a Telex együttműködésének keretében jelent meg.

Az Agrártudományi Egyetemen elkezdték vizsgálni azt, hogy miként lehet a rovarok őrleményéből ételeket készíteni. Közben létrehozták az első magyar céget, ahol takarmányozási céllal tenyésztenek és dolgoznak fel fekete katonalegyeket. Az üzemben nagyjából napi 200 kilogramm lárvát állítanak elő, de hamarosan megnyílik a Grinsect egy még nagyobb üzeme, ahol akár napi három tonna élő lárva felnevelése sem okoz majd problémát.

Egyre több ételt tesztelnek

A dietetikusként végzett Biró Barbara, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem doktorandusza azt kutatja, hogyan lehet rovarőrleményekkel sütni és főzni, valamint vizsgálja, hogy ezek miként befolyásolják az ételek ízét és állagát.

A riportból kiderült az is, hogy a szakember szerint a tücsökőrlemény keksz íze egy kissé hasonlít a napraforgómagra és a sajtra. A keksz természetesen tartalmaz hagyományos hozzávalókat, mint zabpehelyliszt, hajdinaliszt, só, cukor, vagy éppen vaj.

Hozzátette, hogy bár ő már fogyasztott feldolgozott rovarokat, tudni kell, hogy ezek íze nagyban függ attól, hogy korábban mivel etették őket. Ahogy minden élelmiszerrel kapcsolatban, úgy a rovarok esetében is minden szabályozva van, ami a tenyésztést és a feldolgozást érinti. A nevelésük környezetbarát, általában gabonaféléken és zöldségeken élnek, a fejlődésükhöz csak kevés vízre van szükség, a területigényük pedig igen kicsi.