A víz térfogata megnő a fagy hatására, ezért ha nem végzed el időben a téliesítést, a tágulás következtében a vízhálózattal kapcsolatban álló eszközökön repedések keletkezhetnek, illetve a fagy szét is feszítheti a csöveket. A jelenség komoly veszélyt jelent a vízórára is, amelynek károsodása súlyos következményekkel járhat.

A Fővárosi Vízművek kiemeli, hogy amint a mérőhelyek tisztán tartásáról, valamint azok megközelíthetőségéről, a fagy elleni védekezésről is az ingatlan tulajdonosának kell gondoskodnia.

Azt írják: a tartós hideg komoly károkat okozhat a talajban vagy a fűtetlen pincékben lévő vízmérőkben, illetve a falakon belüli vízvezeték-hálózatban is. A rendszer károsodásának egyik tipikus jele, hogy a lakásban nem vagy csak alig jön a csapból víz. Ilyen esetben feltételezni lehet, hogy megfagyott a vezetékekben a víz, ami tönkretette a mérőszerkezetet.

Az eltört vezetéken keresztül egy óra alatt akár a többszöröse ömölhet a szabadba egy átlagos család napi vízfelhasználásának.

Emiatt ráadásul váratlanul víz nélkül maradhatsz, valamint viselned kell a csövek és a vízóra helyreállításának, illetve az elfolyt vízmennyiség miatt megemelkedett számla összegének költségeit is, ami jelentős anyagi terhet jelenthet.


A fagy leginkább a néhány milliméteres vaslappal fedett aknában lévő vízmérőkre jelent veszélyt, ezért ezeket kiemelten fontos védeni. Ha a kerti vízóraakna törött vagy fedlapja hiányzik, azt feltétlenül pótolni kell, de a biztonság kedvéért érdemes gondoskodni külön szigetelésről isErre alkalmas lehet az aknatető aljára rögzített hungarocell-lemez is.

Magát a vízmérőt pléddel, hungarocell- vagy más hőszigetelő anyaggal takard le, de a célnak akár a több rétegben lefektetett kartonpapír is megfelel. Alternatív megoldásként szóba jöhet az is, hogy faleveleket vagy újságpapírt teszel nagy méretű nejlonzsákokba, összekötözöd a szájukat zsineggel, és leereszted azokat az aknába. Azonban figyelni kell arra, hogy a vízóra számlapja továbbra is hozzáférhető legyen, a későbbiekben pedig rendszeresen ellenőrizd, hogy nincs-e az aknában víz.

Ha a vízmérő a pincében van, ellenőrizd a pinceablakok épségét is. Ha pedig a vízóra és a csövek a külső talaj szintjétől egy méternél kisebb távolságban vannak, lásd el azokat külön szigeteléssel.

kerti csap

A kerti csap is szétrepedhet a fagy hatására – fotó: Shutterstock

A kerti csap a fagy hatására szintén szétrepedhet, ezért annak a téliesítése is fontos feladat. Ehhez elegendő megnyitnod a kerti csapot, majd elzárnod a téli elzárót. A vezetékben lévő víz ilyenkor az ürítő szelepen keresztül távozik, és elszivárog a talajba, így a felszínen húzódó vezetékszakasz is vízmentes lesz.

Ha a locsoláshoz szivattyút, öntözőrendszert használsz, ezeket is téliesíteni kell. Ugyanez érvényes a slagra is, amelyből a komolyabb fagyok érkezése előtt ajánlott kiöntened a vizet.

Forrás: divany.hu