A legtöbb növény a kártevők támadásakor illatanyagokat bocsát ki, amelyeket illékony szerves vegyületeknek (angol rövidítéssel VOC) nevezünk.

A VOC kibocsátással a megtámadott növény figyelmezteti a környezetében lévő más növényeket, hogy védekezzenek a támadás ellen, miközben maga a kibocsátó növény is aktivizálja védekezési mechanizmusait.

növény

A figyelmeztető illatanyagok termelődése az utóbbi időben egyre jobban a nemzetközi tudományos érdeklődés középpontjába kerül – fotó: pixabay.com

Ezek az illatok különböző szerves vegyületek, többek között izoprének és terpenoidok alapján jönnek létre. A VOC jelzések többféle típusát lehet megkülönböztetni, vannak olyanok, amelyek egyben elriasztják a kártevőket, mások viszont vonzzák a hasznos rovarokat.


A figyelmeztető illatanyagok termelődése az utóbbi időben egyre jobban a nemzetközi tudományos érdeklődés középpontjába kerül, és – bár a növények az állatokhoz képest sokkal gyengébb szagérzékelő képességgel rendelkeznek – de érzékelik ezeket a jelzéseket.

A Tokiói Egyetem kutatói, Gen-icsiro Arimura professzor irányításával végzett, több éves kísérletek alapján felfedezték, hogy az ilyen illatokat befogva fel lehet használni a növényvédelemben, pl. kísérőként erősebb illatú növényeknek (menta) a növényi sorok közé történő beültetése révén.

Bár az ilyen alkalmazások további tesztelést igényelnek, a VOC jelzések révén a környezetre ártalmas peszticidek jó részét ki lehet váltani.

A japán kutatók kísérleteit a Trends in Plant Science folyóiratban ismertették.

Forrás: tus.ac.jp