Ha tapasztalt kertész vagy, akkor egészen biztosan volt idén is veteményesed. De ha nincs kerted, viszont rajongsz a saját termesztésű finomságokért, akkor biztos nevelgettél paradicsomot, paprikát és még sok egyéb zöldséget, gyümölcsöt az erkélyeden, teraszodon.

A bőséges termés kulcsa pedig a talaj, az időjárás és a gondoskodás mellett a vetőmagban is rejlik. Éppen ezért nagyon nem mindegy, milyen vetőmagot vetsz el, hiszen lehet, hogy miatta esel el a terméstől. A tévedés pedig nagyon sok munkába és pénzbe is kerül, és sajnos nem orvosolható. Ha valami nem kelt ki, azzal már csak hosszú idő után próbálkozhatsz újra. Ezért is nagyon fontos, hogy körültekintően vásárolj vetőmagot, és utána megfelelő módon tárold, hogy ne vesszen kárba a munkád.

Márpedig nagyon nehéz dolog bármit is kidobni, ami még használhatónak tűnik, vetőmagból pedig általában mindig marad egy kevés a tasak alján. Azonban nem érdemes anélkül elvetni, hogy nem vagyunk benne biztosak, hogy jól tároltuk.

Van régi vetőmagod? Enélkül ne használd fel!

A legtöbben valahogy tévesen mérjük fel a kertünk méreteit. Amikor ott állunk a sok vetőmag között, úgy érezzük magunkat, mint a gyerekek a cukorkaboltban, és csak vásárolunk és vásárolunk. Otthon azután persze rádöbbenünk, hogy kissé elvetettük a sulykot, és a megvett vetőmagoknak körülbelül a felét sem fogjuk tudni elvetni, így hát elég sok marad a nyakunkon. Jobb esetben az eredeti csomagolásban, zártan, de a legtöbbször megbontva.

vetőmag

Jó vetőmag nélkül nem lesz bőséges termés a kertünkben. Fotó: Shutterstock

Fontos tehát, hogy nézd át a rejtett kincseket, és vizsgáld meg, hogy vajon mire juthatsz velük, ha el akarod vetni azokat. A több éves vetőmagokat nem érdemes elvetni, hiszen veszítenek csírázóképességükből. Az előző évről megmaradt vetőmagokat pedig érdemes csírázópróbának alávetni.


Ehhez egy lapostányérba helyezett szűrőpapírra lesz szükséged. A szűrőpapírt nedvesítsd meg, és rakj rá körülbelül 100 szem magot. Ha nagyobb magokról van szó, akkor elég kevesebb is, de soha ne csak pár magot vess próba alá. Az edényt takard le alufóliával, és állítsd meleg helyre. Ügyelj rá, hogy mindig maradjon nedves a papír.

Néhány nap múlva a magok elkezdenek csírázni. Ha a magok 80%-nál kisebb mértékben csíráznak, akkor nem érdemes elvetni őket. A legtöbb vetőmag azonban csávázott, így a leggyakoribb betegségeknek is ellenállnak és a csíraképességük is jó.

Ezekre figyelj, amikor vetőmagot vásárolsz

Azért, hogy ne vásárolj túl sok vetőmagot, érdemes vetési tervet készíteni. Így papíron fel tudod mérni, mennyi hely áll a rendelkezésedre, és meg tudod tervezni, milyen növények hova kerüljenek a kertben. Érdemes odafigyelni a növénytársításra, és arra is, hogy melyik növény nem kerülhet ugyanoda, ahol legutóbb volt.

A vetőmagtasakon sokféle jelzéssel találkozhatsz. Az F1 jelzés azt jelenti, hogy a mag hibrid, vagyis a kikelő növény magját már nem érdemes szedni, és újra elvetni, mert az a továbbtermesztés során már nem fogja tudni örökíteni a jó tulajdonságokat.

Az érvényességi időre is oda kell figyelni, mivel a mag addig tartja meg az előírásos csírázási arányát, későbbi időpontban vetve csökken a csírázási százaléka. A tasakon megtalálod még a bennük lévő magok súlyát is. Ezt általában grammban tüntetik fel, vagy darabszám van megjelölve.

A vetőmagok minőségi garanciáját a NÉBIH-Nemzeti Élelmiszerlánc Biztonsági Hivatal- régi nevén az OMMI (Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet) ellenőrző vizsgálatai jelentik, melyek megléte szintén feltüntetésre kerül a vetőmagok tasakjain

A kisebb tasakos vetőmagokat főleg hobbi kertészek részére, otthoni felhasználásra szánják. Ezen belül vannak a 0. árcsoportba tartozók, amelyek általában a régebbi, olyan fajtákat jelentik, amelyek esetében már lejárt a nemesítőnek fizetendő díj, emiatt olcsóbban juthatsz hozzájuk. Ebbe a kategóriába kerülnek azok a magok is, amelyeknek gyengébb a csírázási aránya, és általában kevesebb mag is kerül ilyen megjelölés esetén a tasakba.

A vetőmagokat a csírázási képesség megőrzése érdekében csíravédő csomagolásban hozzák forgalomba. Emiatt találsz a külső tasakban még egy kisebb, belső tasakot is. Ha megmarad pár szem a felbontott vetőmagból, érdemes azt ebben a kis tasakban lezárni, és visszahelyezni a nagyobb, információkat tartalmazó tasakba.

vetőmag

A vetőmag helyes tárolása hozzájárul a bőséges terméshez. Fotó: Shutterstock

A csomagolás abban is segít, hogy az adott növény esetében mikor jön el a vetés javasolt ideje, megtalálod rajta a vetési talajhőmérsékletet, a vetésmélységet, a sor- és tőtávolságot, a palántázás idejét és még az érési időt is könnyedén meglelheted rajta. Virágmagok esetében emellett még a növény magasságát, színét és környezeti igényeit is fel szokták tüntetni a csomagoláson.

Így tárold helyesen a maradék vetőmagot

A bőséges terméshez elengedhetetlen a jó minőségű vetőmag. Ehhez pedig nagyon fontos a megfelelő tárolás, mind az újonnan megvásárolt, mind a maradék vetőmag esetében.

A csírázóképesség a vetőmag egyik legfontosabb élettani tulajdonsága, ami azért is különösen fontos a számunkra, mert csak a megfelelő biológiai értékű vetőmagból várható jó kelés és megfelelő növényszám.

Bizonyos magok 6-8 évig sem veszítenek jelentősen a csírázó képességéből, de vannak, amelyek jóval rövidebb ideig használhatók fel. Egy évig tárolható a pasztinák, a feketegyökér és a kapor magja. Az édeskömény és a petrezselyem magja 2-3 évig eltartható, de akár 3-4 évig csírázóképes maradhat a borsó, a bab, a paradicsom, a vöröshagyma, a sárgarépa, a zeller, a cékla és a spárga vetőmagja.

Sőt, akár 4-5 évig megőrzik a csíraképességüket a káposztafélék, a fejes saláta, a spenót, a retek, a paprika és a cikória vetőmagjai, míg 6-8 évig a görögdinnye, a sárgadinnye, az uborka, a spárgatök és a sütőtök.

Mindehez fontos, hogy a megvásárolt vetőmagokat hűvös, szellős, száraz helyen tárold, papír-, vagy vászonzacskóban. De akár befőttes üvegben is tárolhatod a vetőmagokat, a lényeg, hogy ne érje azokat nedvesség. De ha a mag nedves volt, érdemes inkább szellőző tárolóban tartani, nehogy bepenészedjen.

A felbontott magok esetében a legjobb, ha a külső tasakban található belső tasakban maradnak a magok, és azt jól lezárva helyezed vissza a külső tasakba, hogy lásd, milyen vetőmag van benne. Ha nem őrizted meg az eredeti csomagolást, akkor is tüntesd fel, hogy milyen vetőmagot és mikor tettél bele a tasakba.

Vetőmag jelölések

1. A normál vetőmagok nem kapnak speciális kezelést.  A vetőmagot súly vagy darabszám alapján hozzák forgalomba. Minősége megfelel a nemzeti standardoknak. Jelölése: NS.

2. A precíziós vetőmagok speciális kezelésen mennek keresztül és nagyon jó a csíraképességük. Jelölése: PR.

3. A priming vetőmag előcsíráztatást jelent. Ezek a magok speciális kezelést kapnak azért, hogy aktiválják a csírázási folyamatukat. Jelölése: PM.

4. A pillírozott vetőmag esetében a mag felületére speciális borító anyagot visznek fel, és ez teljesen képes megváltoztatni a mag formáját. Ezek a magok alkalmasak a gépi vetésre is. Jelölése: SP.

5. Léteznek gomba- és rovarölő szerrel kezelt, csávázott vetőmagok is. Ezeknek élénk színűk van, általában pirosak, vagy zöldek. A szer, amivel a magokat bevonták, nem kerül bele a növénybe. Jelölése: F+I.

Inkrusztáláskor a mag felületét vékony, növényvédő szerrel átitatott, színes bevonattal látják el, melynek hatására a mag tömege nem nő meg, és nem gátolja a bevonat a víz felvételét és a csírázóképességét sem. Vásárolhatunk még öko vetőmagvakat is, melyek semmilyen kezelésen nem estek át. A drazsírozott, apró magvakat színezett réteggel veszik körül, hogy a mag nagyobb méretű legyen, így könnyebben lehessen elvetni.

Mindenkinek bőséges termést kívánunk!