Az indiai futókacsa egyre népszerűbb a kertészek és az állattartók körében, amit elsősorban nagy tojáshozamának köszönhet, és annak, hogy a kedvenc csemegéje a meztelencsiga.
Az indiai futókacsa alkatilag nem hasonlít a klasszikus kacsákhoz, sőt, a mozgásában is nagyon eltér a megszokottól. Összetéveszthetetlen, jellegzetes, pingvinéhez hasonló járásával gyorsan halad, szemben a háziasított kacsákkal. Egyre népszerűbb a hobbikertészek körében, mert kifejezetten nagy energiát fektet a meztelencsigák felkutatásába, elfogyasztásába, sőt, remekül kiszagolja a csigapetéket is – írja a greendex.hu.
Az indiai futókacsa alkatilag nem hasonlít a klasszikus kacsákhoz – fotó: Alan Rockefeller/wikimedia.org
A futókacsa létezése egészen az ókorig visszavezethető
Az indiai futókacsa (Anas platyrhynchos f. domestica) Délkelet-Ázsiából, Anglián keresztül terjedt el Európában.
Az indonézek igen nagy számban tartották őket: gyakori volt, hogy egyetlen kacsapásztornak 1000 példány is volt a birtokában. Ahhoz, hogy ezt a hatalmas csapatot a piacra vigye, hosszú ideig terelte őket. A pásztor lakóhelyének függvényében a piacra vezető út akár hat hónapig is eltartott. Az utazás során az indiai futókacsák az ösvény szélén, a rizsföldeken találtak táplálékot. Útközben a pásztorok gondosan összegyűjtötték a kacsák tojásait, ami a piacon szintén jó üzletnek bizonyult.
Az indiai futókacsák közül csak a legerősebbek maradtak életben, ami azt eredményezte, hogy a mai indiai futókacsa a betegségekkel szemben ellenálló, szívós fajta, jó körülmények között akár 8–12 évig is élhet, míg a vadon élő példányok általában 2 évig maradnak életben.á
Az indiai futókacsák akár 8–12 évig is élhetnek – fotó: David Stanley/wikimedia.org
Jellegzetes a testfelépítésük
Az indiai futókacsa teste hengeres, lábai sokkal hátrébb helyezkednek el a testén, mint más kacsafajtáknál. Ez teszi lehetővé, hogy valóban futni tudjanak, és ne csak kacsázzanak, mint a fajtársaik.
Koponyájuk ék alakú, csőrük egyenes, szemeik a fejen magasan helyezkednek el. Leggyakoribb színei a csokoládé, a fekete, a fehér, a kék, a világosbarna, a sötétbarna és a zöld barnás árnyalatai.
Miért tartsunk indiai futókacsát?
Régebben a leginkább mellette szóló érv a magas tojáshozama volt. A futókacsa évente átlagosan 300–350 tojást tojik, ami más kacsafajták tojáshozamához képest nagyon szép szám. A tojások színe fehéres, kékes árnyalatú. A tojók 4–5 éven át folyamatosan tojnak, majd fokozatosan lecsökken a tojások száma. Szívesen raknak fészket, szívesen költenek, de a kikelt kiskacsákkal már nem foglalkoznak túl sokat.
Legkedveltebb eledelük a meztelencsiga, amire a kiváló szaglásuknak köszönhetően egész nap „vadásznak", majd vízzel nyelik le azt. Mivel a kifejlett példányokon kívül a csigapetéket is előszeretettel elfogyasztják, így a meztelencsigák nemkívánatos szaporulata miatt sem kell aggódni.
Tarts te is futókacsát!
Az indiai futókacsákról általánosságban elmondható, hogy könnyen tarthatók, jól szelídíthetők. A nagyobb kertekben „működnek hatékonyan" – igénylik a területet, a tiszta alvóhelyet, a csigákkal teli kertet és jó pár pancsolási lehetőséget. A kihelyezett víz valóban nagyon fontos, hiszen ennek a segítségével táplálkoznak.
Szívesen fogyasztják a gabonát, a darát, a kukoricát, a búzát , de vannak, akik kacsatápot adnak nekik. A zöldségeidre azonban vigyázz – a kacsák szívesen megdézsmálják a saláta- és a káposztaféléket.
Hamar megszokják az embert, és kis idővel kifejezetten keresik a gondozóik társaságát. Érdemes legalább 2 példányt szerezni belőlük, de a legjobb a 3 tojó, 1 hím felállás.
Igénytelen jószág, igazi biocsodafegyver, kedves és színes lakója lehet te a kertednek is.