A 2019. költségvetési évre előirányzott 764,8 milliárd forintból a tervek szerint közvetlen termelői támogatásokra 402,9 milliárd forintot, piaci és egyéb támogatásokra 32,2 milliárd forintot és a nemzeti támogatás jogcímeire további mintegy 95,5 milliárd forintot vehetnek igénybe a kedvezményezettek.
A korábbi évekhez hasonlóan továbbra is a termelőknek nyújtott közvetlen támogatások domináltak az agrár- és vidékfejlesztési támogatások között. Az ágazatba érkezett összes támogatás csaknem kétharmada, 62 százaléka jutott el közvetlen támogatás formájában a kedvezményezettekhez. A támogatási összeg negyede vidékfejlesztési intézkedésekre irányult.
A Vidékfejlesztési Program 2014–2020 keretében 90,6 milliárd forintot folyósítottak június 30-ig. A Magyar Halgazdálkodási Operatív Program tárgyévi kifizetéseiről nem áll rendelkezésre adat. A hazai költségvetésből finanszírozott nemzeti támogatások keretében további jelentős összeget, 33,2 milliárd forintot vehettek igénybe a gazdálkodók az első fél év során. A piac szabályozását célzó intézkedésekre 6,5 milliárd forintot fordítottak, amelynek zöme továbbra is a kiegészítő nemzeti támogatással működő programokat fedezte, nagyobb részben nemzeti forrásból.
Az első félévben az agrárium és a vidék fejlesztését célzó támogatási összeg 84-16 százalékban oszlott meg az uniós és a nemzeti forrás között – fotó: Pixabay
Az agrár- és vidékfejlesztési támogatások keretében 2019. június 30-ig folyósított összeg az előző év azonos időszakához képest 55,8 milliárd forinttal volt több. A növekedés a vidékfejlesztési intézkedésekre fordított támogatási összegnél jelentkezett legnagyobb mértékben, a kifizetés mintegy másfélszerese volt az egy évvel korábbinak. A közvetlen termelői támogatások összege 25,6 milliárd forinttal haladta meg az egy évvel korábbi összeget. A nemzeti támogatások 0,5 milliárd forinttal, a piaci és egyéb támogatások 0,6 milliárd forinttal bővültek
Az első félévben az agrárium és a vidék fejlesztését célzó támogatási összeg 84-16 százalékban oszlott meg az uniós és a nemzeti forrás között. Európai uniós forrásból 289 milliárd, hazai forrásból további 53,9 milliárd forint kifizetése valósult meg 2019. június 30-ig. Ezen belül a társfinanszírozással megvalósult támogatásokra (VP, MAHOP, valamint egyéb uniós támogatást kiegészítő támogatások) uniós forrásból 73,7, hazai költségvetésből 20,8 milliárd forintot fordítottak, ami 78-22 százalékos társfinanszírozási arányt jelent.
További részletek megtekinthetők ITT.