A támogatás részleteit a méhállomány egészségügyi kondíciójának megőrzéséhez igénybe vehető csekély összegű támogatásról szóló 29/2019. (VI. 20.) AM rendelet tartalmazza.
A támogatás igénybevételéhez, a támogatási kérelem a Magyar Államkincstár által erre a célra létrehozott – a www.mvh.allamkincstar.gov.hu honlapon megtalálható – ügyfélkapus bejelentkezést követően elérhető elektronikus kérelemkitöltő felületen nyújtható be 2019. július 15. és 2019. augusztus 31 között.
Kaptáranként 500 forint igényelhető – fotó: Shutterstock
Minden kérelmező kizárólag egy támogatási kérelmet nyújthat be, a Kincstár honlapján a „Támogatások / Nemzeti támogatások / Mezőgazdasági de minimis / Méhegészségügyi csekély összegű támogatás menüpont alatt közzétett 31/2019. (VII. 11.) számú Kincstár közleményben foglaltaknak megfelelően. Az eljárás során kötelező az elektronikus kapcsolattartás!
A kérelmező a 2018. november 15. napján a TIR nyilvántartásban szereplő méhállomány alapján, méhcsaládonként 500 Ft támogatásra jogosult azzal, hogy a támogatás összege nem haladhatja meg a kérelmező és a vele egy és ugyanazon vállalkozásnak minősülő vállalkozás részére rendelkezésre álló szabad csekély összegű támogatási keret mértékét.
Amennyiben az adott támogatási évben, az összes kérelmező részére megállapított jogosult támogatási összeg meghaladja a rendelkezésre álló 600 millió forintos keretösszeget, a kérelmezők részére megállapítható jogos támogatás összege – visszaosztás alkalmazásával – a túllépés mértékével arányosan csökken.
A kérelem a benyújtását követő naptól számított tíz napon belül - de legkésőbb augusztus 31-ig - az elektronikus felületen keresztül módosítható (a Kincstár az utolsó kérelmet bírálja el). Hiányosan benyújtott támogatási kérelem esetén a Kincstár a kérelmezőt hiánypótlásra szólítja fel.
Mind az AM rendelet, mind a MÁK közlemény is rögzíti, hogy kamarai meghatalmazással a kérelmet nem lehet benyújtani, a kamarai meghatalmazással benyújtott kérelem elutasításra kerül. A NAK ugyanakkor kezdeményezi a rendelet módosítását annak érdekében, hogy a falugazdászok meghatalmazással is részt vehessenek a kérelem elektronikus benyújtásában.
A rendelet módosításáig falugazdászok szóbeli tájékoztatással, a kérelem benyújtására vonatkozó információnyújtással, illetve a saját ügyfélkapuján kérelmet benyújtó ügyfélnek az elektronikus felület használatával kapcsolatos magyarázattal nyújtanak segítséget az azt igénylőknek.