Nyilvános a pályázati menetrend, így a Gordius Solutions Tender Kft. szakértőjének segítségével áttekintjük, hogy melyek a legfontosabb változások a beruházási pályázatok kapcsán, és mire számíthatnak azok, akik állattartó telep korszerűsítésében gondolkodnak. A felhívások egyelőre nem ismertek, de az eddigi információk szerint a legtöbb beruházási felhívás esetében nem kerül sor drasztikus változtatásra, a korábbiakhoz hasonló feltételekre kell számítani, néhány kivételtől eltekintve.
|
Miklovicz Péter az alábbiakban foglalta össze a beruházási pályázatok kapcsán élesedő legfontosabb változásokat a Vidékfejlesztési Programhoz képest:
Változások 3 pontban
1. 50-ről 40 százalékra csökken a pályázóktól elvárt mezőgazdasági árbevétel aránya, ami azért előnyös, mert így azok a vállalkozások is lehetőséget kapnak, amelyeknek nem csak a mezőgazdasági tevékenységük jelentős.
2. 6000 STÉ-ről 10 000 STÉ-re növekszik az elvárt üzemméret-minimum a beruházási pályázatokban való részvételhez.
3. 50 százalékos lesz alapvetően a támogatás mértéke továbbra is, de a fiatal gazdának minősülő termelők az eddigi 10 százalékos többlettámogatás helyett 15 százalékot kaphatnak majd. Gazdaságátadás esetén szintén 15 százalékkal megemelt támogatásintenzitásra lehet számítani.
Milyen lesz az új ÁTK?
Az állattartó telepek korszerűsítésének támogatása jelen pillanatban a KAP Stratégiai Terv "Mezőgazdasági üzemek fejlesztése" elnevezésű beavatkozáson belül található, és az alábbi paraméterekkel írható le a leendő támogatási forma:
A jelenlegi információk szerint az új ÁTK keretében lehetőség lesz az állattartó telepek általános korszerűsítésére, beleértve a járványos állatbetegségek állattartó telepeken történő megjelenésének kockázatát csökkentő technológiák beszerzését, új állattartó telepek létesítésére.
Előre láthatólag az új ÁTK 2024. márciusában jelenik meg, készüljön fel a pályázatbeadásra! – Fotó: Shutterstock
A kiválasztási kritériumok között az önálló innovatív tartalom is megjelenik. Szintén előnyt jelenthet, ha integrációhoz kapcsolódó fejlesztésről van szó, ha a támogatást igénylő nő vagy ha a beruházás során férőhelynövelést hajtanak végre.
Jogosultsági feltétel a legalább 10 000 euró STÉ mellett a minimum 40%-os mezőgazdasági árbevétel az előző lezárt év vonatkozásában.
Elszámolható költségek
a) mezőgazdasági termelő tevékenységet szolgáló épület, építmény építése, fejlesztése, korszerűsítése
b) új gépek és eszközök, technológiák vásárlása, meglévő gépek, eszközök korszerűsítése, beleértve az információs és kommunikációs technológiákat
c) általános költségek, például az építészek, mérnökök díjai, tanácsadási díjak, hatósági eljárási díjak, tanácsadói és projekt-menedzsment költségek, a környezeti és a gazdasági fenntarthatóságra vonatkozó tanácsadással kapcsolatos díjak, megvalósíthatósági tanulmányok költségei
d) számítógépes szoftverek megvásárlása vagy kifejlesztése, valamint szabadalmak, licencek, szerzői jogok, védjegyek, stb. megszerzése
e) az a) ponthoz kapcsolódóan szükséges ingatlan vásárlása az érintett művelet teljes elszámolható kiadásának 5%-át meg nem haladó mértékig, valamint természetbeni hozzájárulásként elszámolható a beruházáshoz elengedhetetlen, már meglévő termőföld vagy ingatlan értéke, ha nem haladja meg az érintett művelet teljes elszámolható kiadásának 5%-át. Új földterület vásárlására a beruházás max. 10%-a számolható el
f) kedvezményes díjú intézményi kezességvállalás
Az alaptámogatás a jogosult költségek legfeljebb 50%-a, de többletintenzitás is adható maximum 65%-ig:
- gazdaságátadás esetén 15%,
- az ÖKO minősítéssel rendelkező terméket előállító támogatást igénylő esetén 10%;
- kollektív beruházás esetén 10%;
- kedvezményes díjú intézményi kezességvállalás igénybevétele esetében az alaptámogatáshoz képest 5%-kal megemelt támogatás intenzitás adható.
- kamattámogatás esetén maximum 10%-kal megemelt támogatási intenzitás adható az alaptámogatáshoz képest.
Az egy projektre igényelhető maximális támogatási összeg: 15 millió euró. (Mivel a Mezőgazdasági üzemek fejlesztése beavatkozás nem csak az állattartó telepekre vonatkozik, hanem többek között a kertészeti beruházások is ebben szerepelnek, így egyelőre nem lehet tudni, hogy konkrétan az állattartó telepek fejlesztése esetén mi lesz a maximális támogatási összeg egy projektre vonatkozóan.)
A nemrégiben közzétett pályázati menetrend szerint az ÁTK 2024. márciusában jelenik majd meg.
Járványvédelmi beruházások
A járványvédelmi beruházások az "Állattartó telepek járványvédelmi beruházásainak támogatása, sertéságazat esetén a farokkurtítás visszaszorításával" elnevezésű beavatkozásnál szerepelnek.
Olyan állatjóléti beruházásokhoz kaphatnak támogatást a gazdálkodók, amelyek túlmutatnak az általános telepi fejlesztésen. A beavatkozás kiegészíti a „Mezőgazdasági üzemek fejlesztése" valamint szarvasmarha esetében az "Állatjóléti támogatások a szarvasmarha ágazatban" beavatkozásokat.
Két célterületet tartalmaz:
- A célterület: Állattartó telepek járványvédelmi beruházásainak támogatása
Lehetőség lesz az állatbetegségek megjelenésének kockázatát csökkentő technológiák, eszközök beszerzésére (pl.: telepi hullaégető beszerzése, fertőtlenítő permetező, ózonos fertőtlenítő, mosóberendezések, tisztítógépek beszerzése, ködképző berendezés, UV lámpák, légfüggönyök beszerzése), építési tevékenységre (pl.: telepi fertőtlenítőkapu telepítése, hullatároló, kéz- és lábfertőtlenítő, gumicsizma mosó kialakítása, telepi létesítmények összekötése zárt folyosóval, kerítésrendszer, kerékfertőtlenítő medence, állatrakodó kialakítása).
- B célterület: Sertéstartó telepek fejlesztése a farokkurtítás visszaszorítása céljából
A B célterület esetében elsősorban a férőhely növelése a cél 15 vagy 20 százalékkal. 15 százalékos férhőhelynövelés esetén további vállalást is szükséges tenni, például: többlet szalma biztosítása, levegőminőség és hőmérséklet szabályozására alkalmas készülék kiépítése, a takarmány összetételének és az ellátásának módjában változtatás, egészségi állapot monitorozása, részben tömör padlózat biztosítása.
Az egy projektre igényelhető maximális támogatási összeg: 85 000 euró.
Állatjóléti támogatások
Az álltajóléti támogatások esetében az a cél, hogy a vállalt kötelezettségek következtében felmerülő többletköltségeket és elmaradt bevételt ellentételezzék. A KAP Stratégiai Tervben az alábbi ágazatok számára lesz kiírás (zárójelben a felhívások tervezett megjelenése):
- Állatjóléti támogatás a húsmarha ágazatban (2024. április)
- Antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelem kompenzációs kifizetése (2024. április) – új támogatási forma
- Állatjóléti támogatások a baromfi ágazatban (2024. szeptember)
- Állatjóléti támogatások a kiskérődző ágazatban (2024. december)
- Állatjóléti támogatások a méhészeti ágazatban (2024. december)
- Állatjóléti támogatások a tejtermelő szarvasmarha ágazatban (2024. december)
A sertéstartók számára nem a KAP Stratégiai Terv keretében, hanem nemzeti forrásból lesz elérhető az állatjóléti támogatás.
A fenti információk nem tekinthetők véglegesnek, a pontos pályázati feltételek a pályázati felhívásokban fognak szerepelni, amelyekről folyamatosan beszámolunk az Agroinformon.