A mezőgazdasági kistermelők számára kiírt felhívásra (kódszám: VP2-6.3.1-20) 2020. november 6-tól nyújthatóak be a támogatási kérelmek, az első benyújtási szakasz 2020. november 20-án zárul.

Érdemes most felkészülni a kérelem beadására, ugyanis a következő időszak csak 2021. március 1-jén indul a felhívás szerint.

A rendelkezésre álló keretösszeg: 2,5 milliárd Ft, körülbelül 470-480 db körüli pályázatra számítanak a kiírók.

kistermelőJelentős támogatást nyerhetnek el a kistermelői tejtermékek előállítói is – Fotó: Agroinform

Kik pályázhatnak?

Sikerrel azok az MVH regisztrációval rendelkező őstermelők illetve azon mikrovállalkozásnak és mezőgazdasági termelőnek minősülő egyéni vállalkozók vagy szociális szövetkezetek pályázhatnak, melyek üzemmérete 3000 és 6000 STÉ (Standard Termelési Érték) között van, vagy ezzel megegyező nettó árbevételt ért el mezőgazdasági termelésből vagy mezőgazdasági termelésből és Annex 1 termék feldolgozásból.
Az üzemméret számításához a felhívás 4.. 5. és a 6. melléklet, illetve a felhívás 4.1-es pontja nyújt segítséget.

Lényeges szempont, hogy őstermelők esetében az életvitelszerű lakhely, vállalkozások esetében pedig a székhely jogosult településen (a felhívás 3. sz. melléklete) kell, hogy legyen már a pályázat beadását megelőző 1 évben, mely feltételnek a fenntartási időszak végéig meg kell felelni.

Nem jogosultak alapvetően a 10 000 főnél nagyobb települések (kivételt képez az ennél nagyobb városok tanyás, külterületi része), illetve Budapest és a budapesti agglomeráció települései.

A pályázat konzorciumi formában nem nyújtható be.  

Fontos!
Kizáró ok: a VP2-6.3.1-16 kódszámú Mezőgazdasági kisüzemek fejlesztése c. felhívással összefüggésben érvényes Támogatói Okirat megléte.

élelmiszer feldogozás

A magas élőmunka igényű élelmiszer-feldolgozás fejlesztését támogatja a felhívás – Fotó: Agroinform

Támogatható tevékenységek

A támogatható tevékenységek köre nincs pontosan meghatározva, szinte bármi elfogadható, jelen felhívás esetében az elvárt eredményt határozták meg, mely a következő:

a kedvezményezettnek a Támogatói Okirat hatálybalépésétől számított 4. év végére a mezőgazdasági termelő tevékenységből származó üzemmérete meg kell, hogy haladja a 6000 euró STÉ üzemnagyságot, vagy a mezőgazdasági termelésből és Annex 1 termék feldolgozási tevékenységből származó értékesítés nettó árbevétele meg kell, hogy haladja a 6000 eurót, attól függően, hogy mely tevékenység alapján tette vállalását és kapott Támogatói Okiratot.

Ezen kívül a kötelező tájékoztatáshoz és nyilvánossághoz kapcsolódó tevékenységeket szükséges betervezni.

Elvárások

  • a benyújtáshoz szakmailag és pénzügyileg megalapozott üzleti tervet szükséges készíteni (10-11. sz- mellékletek)
  • a Támogatói Okirat hatályba lépésétől számított 4. naptári év december 31. napjáig kell teljesíteni az üzleti tervben vállalt kötelezettségeket
  • a projekt zárásáig kötelező képzésen kell részt venni, mely térítésmentes a kedvezményezettek számára

Az elbírálásnál előnyt jelent a magasabb élőmunka igényű ágazatokban (kertészet, élelmiszer feldolgozás, állattenyésztés), hátrányos helyzetű településeken való fejlesztési elképzelés, a mezőgazdasági végzettség, illetve egyes szakmaközi szervezetekkel való kapcsolat (tagság).

A támogatás összege és mértéke

Egyösszegű átalány formájában, két részletben, nyújtható a támogatás, melynek igényelhető mértéke 15 000 eurónak megfelelő forintösszeg 5 évre.
A Támogatói Okirat hatálybalépésével egyidejűleg kerül kifizetésre a támogatási összeg első részlete (75%-a).

A felhívás változásainak nyomon követése érdekében érdemes figyelni a www.palyazat.gov.hu oldalon megjelenő közleményeket.