A módosítás értelmében, tehát könnyebbé vált az életvitelszerűen tanyán való tartózkodás feltételeinek teljesítései, de nem szabad elfelejteni, hogy az ide vonatkozó 20%-os visszafizetési jogkövetkezmény továbbra is a rendelet része.
A kép illusztráció! – fotó: Shutterstock
A másik fontos módosítás értelmében változnak a főállásúvá válás feltételei és keretei. Ha az ügyfél támogatási kérelmében vállalta, hogy „d) a működtetési időszak 3. vagy 4. évének kezdetétől főállású mezőgazdasági termelővé válik, de ennek a kötelezettségének a működtetési időszak 5. évének kezdetétől sem tesz eleget, vagy e kötelezettségét nem tartja fenn a működtetési időszak végéig, akkor a kifizetett támogatási összeg 20%-át köteles intézkedésben való jogosulatlan részvétel jogcímén visszafizetni”.
A módosítás értelmében könnyítettek a főállásúvá válás feltételein azon pályázók számára, akik vállalták ezen plusz lehetőség betartását. A könnyítés az időpontra vonatkozik: aki legkésőbb a működtetési időszak 5. évének elejétől főállásúvá válik, 20%-os visszafizetési szankcióval számolhat.
A jelenlegi módosítás az alábbi rendeleteket érinti:
Az agrárminiszter 60/2019. (XII. 18.) AM rendelete az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a fiatal mezőgazdasági termelők indulásához a 2014. évben igényelhető támogatások részletes feltételeiről szóló 34/2014. (IV. 4.) VM rendelet és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a fiatal mezőgazdasági termelők indulásához a 2015. évben igényelhető támogatások részletes feltételeiről szóló 24/2015. (IV. 28.) MvM rendelet módosításáról. A módosítás a 2019. december 19-én megjelent Magyar Közlönyben érhető el.
A nyerteseknek akár a működtetési időszak alatt is érdemes időnként átolvasni a pályázatukat, a támogatói okiratot, a pályázati felhívást és minden olyan dokumentumot, ami a pályázatnak való megfelelésben segítségre lehet annak érdekében, hogy az utólagos ellenőrzések során is mindent rendben találjanak.
Szerző: NAK / Benedek Borbála