A legutóbbi hasonló, átmeneti időszak 2013-14-ben volt, de az nem hasonlított a pályázatok mennyiségében a mostani helyzethez. Könnyen el lehet veszni az útvesztőben, hiszen most rengeteg lehetőség van előttünk – kezdte előadását Török Zoltán, az Agrárközösség pályázati üzletág vezetője az Agroinform.hu Agrártámogatások Webináriumán május 13-án, több mint 350 résztvevő előtt.
Török Zoltán – Fotó: Agrárközösség
Egyedül vagy pályázatíróval érdemes?
A projektmenedzsment ma már egy külön szakma, érdemes szakértőkkel dolgozni. Ennek a pályázó nem csak a pályázat sikerességében láthatja hasznát, hanem abban is, hogy azzal foglalkozhat, amihez ért, a gazdálkodással, és nem kell elvesznie az adminisztrációs terhek özönében.
Érdemes rászánni az időt a megfelelő pályázatírók kiválasztására, nem mindegy, hogy milyen referenciákkal rendelkeznek, és mennyi sikeres pályázatot tudhatnak már maguk mögött. Több évre keres ilyenkor partnert a támogatást igénylő, hiszen nem csak megnyerni kell a pályázatot, hanem a megvalósítás 2 éve és a fenntartási időszak 5 éve is számos kötelezettséggel, ellenőrzéssel jár, azt is sikerrel kell végigvinni.
Amikor a fenntartási időszak is véget ért, akkor lehet kimondani, hogy nyert a pályázat.
Mi múlik a pályázón?
Legfőképpen az, hogy kapcsol-e időben, vagy az utolsó pillanatra hagy mindent. Két nap alatt nem lehet csodát tenni, ekkor már nincs idő arra, hogy új árajánlatokat kérjünk, vagy pontosítsuk az építési költségvetést. De egy hónappal a beadási időszak előtt elkezdve minden esély megvan arra, hogy egy jól felépített, átgondolt projekttervet készítsünk el a szükséges dokumentációval.
Az esélyek növelésében ugyanis leginkább a precízen összeállított pályázati anyagnak van jelentősége.
A projektmenedzsment igazi csapatmunka. Nem elég a pályázatíró, óriási szerepe van a gépek, eszközök, technológiai berendezések forgalmazóink és gyártóinak, akiktől a legtöbb esetben árajánlatok, műszaki leírások kerülnek a projektdokumentációba. Általában gyorsan beszerezhetőek ezek a dokumentumok, de ezt sem érdemes az utolsó pillanatra hagyni, pályázati beadási határidők közeledtével egyre több igényt kapnak ezek a cégek is, és ilyenkor akár többhetes átfutási idővel is lehet kalkulálni.
A sikeres pályázásban óriási szerepe van a gépek, eszközök, technológiai berendezések forgalmazóink és gyártóinak is – Fotó: pixabay
Ezen is elcsúszhat a projekt
Építés esetén (építés vagy felújítás) tervdokumentációra, engedélyeztetési tervekre, az építési hatóságtól nyilatkozatokra, engedélyekre lesz szükség: itt kerülnek előtérbe a tervezők, a kivitelezők és a műszaki ellenőrök. Szintén szerencsés helyzet, ha jó referenciákkal rendelkező építési kivitelezővel tud megállapodni a pályázó, mivel az Építési Normagyűjtemény szakszerűtlen használata miatt támogatási összegektől lehet elesni.
Ha megújuló energiaforrást felhasználó fejlesztésről van szó, energetikus szakember részvételére is szükség lesz, és a különböző tervek, tanúsítványok elkészítésére is szánni kell néhány hetet.
Tehát sok szereplőn múlik a siker, de biztonságot adhat egy hozzáértő pályázatíró csapat, amely sikeresen tudja koordinálni ezt a szerteágazó feladathalmazt és a részt vevő szakembereket.
Ezen viszont nem múlik a siker
Sokan gondolják azt, hogy „megfelelő összeköttetések” nélkül lehetetlen nyerni a pályázati kiírásokon. A valóság azonban az, hogy azoknak a pályázóknak van esélyük a támogatás elnyerésére, akik szakmailag helytálló, indokolt, megalapozott projekttervet és reális költségvetést nyújtanak be. A most rendelkezésre álló óriási forrásoknak köszönhetően pedig szigorú rangsorolásra sem kell számítani, akik megfelelnek a feltételeknek, nagy valószínűséggel nyerni fognak. De nem elég egyszer nyerni! A nyertes pályázatot 50%-ban a támogatói okirat kézhezvételekor tudhatjuk magunkénak, további 40%-os bizonyosságot jelent, ha már megvalósult a beruházás. A sikeres befejezéshez azonban 10%-ban a vállalások teljesítésével lezajló 5 éves fenntartási időszaknak is a végére kell érni.
Török Zoltán előadásanyaga ITT érhető el.
Az alábbi linkeken elérhetőek a most aktuális pályázati felhívások, kérj személyre szabott ingyenes pályázati konzultációt!
- Állattartó telepek megújításának támogatása (ÁTK)
- Élelmiszeripari üzemek fejlesztése (kis ÉLIP)
- Terménytárolók, szárítók és tisztítók fejlesztésének támogatása
- Kertészet – ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása
- Mezőgazdasági kisüzemek támogatása
- Kertészeti üzemek megújításának támogatása
- Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása
- Élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztése pályázat (nagy ÉLIP)