A szőlő szerkezetátalakítási támogatások az ágazat versenyképességének növelését szolgálják, segítségükkel a gazdák hatékonyabbra cserélhetik régi ültetvényeiket. A támogatás igénybevételéhez az egyéni terveket az idei évben is a Magyar Államkincstár részére kell benyújtani, a Kincstár honlapján közzétett módon.

Az egyéni tervek értékelése során nagy hangsúlyt kap az, hogy a gazda miként gondoskodik az új ültetvény termésének elhelyezéséről. Az értékelés során megszerezhető pontok közel harmadát kapja meg az, aki borászati üzemmel rendelkezik, vagy igazolja, hogy hosszú távú felvásárlási szerződést kötött az új ültetvény termésére, vagy igazolja, hogy az elmúlt öt borpiaci év átlagában az általa művelt szőlőterület legalább 65 százalékának termését hosszú távú felvásárlási szerződés keretében értékesítette.

szőlő

Fontos elbírálási szempont, hogy a pályázó hogyan tudja értékesíteni a termést – fotó: Agroinform.hu

Az elsőbbségi kritériumok ilyen módosítását az elmúlt évek borpiaci tapasztalatai tették szükségessé. Ezek alapján a hosszú távú, árat, vagy az ár megállapítására vonatkozó mechanizmust tartalmazó szerződés szerint termelő gazdák a többieknél kevésbé kitettek a piaci ingadozásoknak. Az erre vonatkozó, a változtatásokat is tartalmazó rendelet itt érhető el.

A Kincstár a benyújtott egyéni terveket 2020. április 30-ig bírálja el, míg a végrehajtott intézkedésekre a kifizetési kérelmet minden évben április 1. és július 1. között lehet benyújtani. A támogatás nagysága a támogatható költségek 40 és 75 százaléka közé eshet.

A szerkezetátalakítás mellett az Agrárminisztérium a borpromóciót is támogatja. A támogatásra vonatkozó szabályok alapján 50 százalékos támogatás nyújtható az EU területén belül megvalósuló tájékoztatási programokra, és az Európai Unió területén kívül végrehajtott promóciós programokra.