Azok az emberek, akik 110 évnél tovább élnek, mindig nagy érdeklődést váltanak ki; interjúk során gyakran próbálják megfejteni hosszú életük titkát. Maria Branyas Morera esetében a hosszú élet egyik lehetséges magyarázata a rendszeres joghurtfogyasztás. Élete utolsó két évtizedében napi három adag joghurtot evett. Bélmikrobiomjának elemzése kimutatta a bifidobaktérium nevű jótékony baktérium magas szintjét, amelyet a joghurtfogyasztás is növelhet. A kutatók szerint ez a mikrobiom hozzájárulhatott az egészséges, hosszú élethez.

Fontos azonban megjegyezni, hogy Branyas nem csupán a joghurtfogyasztásnak köszönhetően élt ilyen sokáig. Emad El-Omar professzor, a Sydney-i Új-Dél-Walesi Egyetem Mikrobiom Kutatóközpontjának igazgatója szerint az asszony számos egészséges életmódbeli szokást követett. Mediterrán étrendet folytatott, amely gazdag zöldségekben, gyümölcsökben, teljes kiőrlésű gabonákban, hüvelyesekben, diófélékben és magvakban, miközben kevés feldolgozott élelmiszert, vörös húst, hozzáadott cukrot és finomított gabonát tartalmaz. Ez az étrend megfelelő tápanyagokat biztosít a jótékony bélbaktériumok számára.​

El-Omar szerint: "A mediterrán étrend valószínűleg a legegészségesebb étrend a mikrobiom táplálása szempontjából. Ha egészséges étrendet és életmódot folytatunk, az tükröződik a mikrobiom összetételében és működésében, amely így az előnyünkre válik."​

Branyas nem dohányzott, nem fogyasztott alkoholt, rendszeresen mozgott, és sok időt töltött barátaival és családjával.​


De milyen szerepet játszhatott a joghurt az asszony hosszú életében? A joghurt élő baktériumokat, különösen lactobacillusokat tartalmaz, amelyek fontosak a bél egészsége szempontjából. Dr. Claus Christophersen, a perthi Edith Cowan Egyetem mikrobiológusa szerint: "Ha több lactobacillus van jelen, az csökkenti a bél pH-értékét, ami kedvez a jótékony baktériumoknak, és gátolja a kórokozók szaporodását."​ A lactobacillusok ráadásul az immunrendszerre is jótékony hatással vannak.

El-Omar szerint a jótékony bélbaktériumok saját antimikrobiális anyagokat termelnek, amelyek segítenek a káros baktériumok visszaszorításában: lényegében távol tartják a káros baktériumokat, és fenntartják azt a természetes egyensúlyt, amely megvéd minket a fertőzésektől."

Fontos megjegyezni, hogy nem minden joghurt egyformán jótékony. Azok a joghurtok a legjobbak, amelyek élő kultúrákat tartalmaznak, és nincsenek tele adalékanyagokkal. A natúr görög joghurt lehet az egyik legjobb választás.

Összességében a joghurt hozzájárulhat a bélmikrobiom egészségéhez és az általános jólléthez, de fontos, hogy egy átfogó, egészséges életmód részeként fogyasszuk.

Forrás: theguardian.com

Indexkép: Shutterstock