A levendula és az orgona is akkor lesz igazán szép, ha gondoskodunk róluk. A levendula esetében a törődés fontos része a tavaszi metszés. Azonban azért is most tehetünk, hogy orgona legyen a kertünkben.
Így metszd meg a levendulát tavasszal
Ha ősszel nem metszettük meg a levendulát, könnyen előfordulhat, hogy tavaszra kissé felkopaszodik. Azonban semmi baj, hiszen így sem kell lemondani róla! A levendula esetében nagyon fontos a rendszeres metszés, az idősebb példányoknál pedig egyenesen elengedhetetlen! Ha ugyanis nem metsszük rendszeresen, akkor a növény hamar elöregszik, majd egyre kevesebb virágot fog hozni.
Habár a fiatal levendulát még nem szükséges metszeni, nyáron mindenképp távolítsuk el róla az elnyílt virágokat, hogy a növény minden energiájával az új virágok hozatalára és nevelésére koncentrálhasson.
Amint tavasszal elmúlnak a fagyok, semmi akadálya a levendula metszésének. Ha fiatal korában nem metszettük meg a levendulát, akkor a nagymértékű metszést lehet, hogy nem fogja kibírni. Éppen ezért legyünk vele óvatosak.
Csak akkor kezdjünk neki a tavaszi metszésnek, amikor már előtörnek a friss hajtások. Ekkor vágjuk vissza az előző évi elszáradt hajtásokat. De tavasszal a fás hajtásokat nem szabad visszavágni! Az idősebb levendulatöveket egyharmadig vágjuk vissza, egészen addig a pontig, ahol még a száruk nem fás, a fiatalabb töveket azonban egészen a tövükig vissza lehet metszeni. Ügyeljünk rá, hogy minél közelebb metsszük meg a fás szárhoz, anélkül, hogy belevágnánk abba.
Ha ugyanis elhibázzuk és belevágunk, azt nem fogja túlélni a levendula. A tavaszi metszés elősegíti az új hajtások növekedését a szár alsó részén, és így végül újra csodás formájába kerülhet a bokor.
Sokan tartanak a régi hajtások eltávolításától, de felesleges aggódni, hiszen azok idén már nem fognak hajtást hozni. Sőt, csak ártanak a növénynek, hiszen elvonják tőle a tápanyagot, ráadásul számunkra sem túl esztétikus az elszáradt tövek látványa.
A levendulát nyár végén is érdemes megmetszeni egy kissé, a virágzás végén. Ekkor tudjuk formára metszeni. Ilyenkor a hajtásokat nyugodtan vágjuk vissza a felére, hiszen így is marad elég, hogy a növény télen se fagyjon meg. Azonban később már nem szabad megmetszeni a levendulát, mert védtelenné válik a fagyokkal szemben.
Erre van szüksége a levendulának
A levendula kedveli a homokos, vagy kavicsos, jó vízelvezetésű talajt, és persze imádja a napsütést. Jól bírja a meleget, de a túlöntözést egyáltalán nem viseli jól. Sokszor nem is kell öntözni, megelégszik a természet adta csapadékkal, azonban a túlságosan száraz időszakokban gondoskodni kell a vízellátásáról.
Még most tehetsz azért, hogy orgona legyen a kertedben. Fotó: Shutterstock
Ha nincs kertünk, akár balkonládában is nevelhetjük, azonban így több öntözésre van szüksége, mint kerti társainak. Nem csak a kertet ékesíti, de megszárítva csodás illatot áraszt az otthonunkban, és a ruhásszekrényt is illatossá és molymentessé tudja tenni. Ehhez azonban akkor kell levágni a levendula virágait, amikor azok elkezdenek kinyílni. De ilyenkor csak a virágát vágjuk le, és ne a levelét.
A levendulát a legegyszerűbben palántáról lehet szaporítani, de akár dugványozással, vagy magvetéssel is szaporítható. Úgy tartják, jobb ősszel telepíteni, hiszen az ültetés után fontos a rendszeres öntözés, és az őszi időszakban kevesebb az esély rá, hogy a palánták kiszáradnának.
Ezt tedd az orgonával tavasszal
Az orgona akár 8-10 méter magasra is meg tud nőni, ha nem metsszük meg rendszeresen. De nem csupán a magasság lesz az egyetlen probléma, ha nem metsszük meg az orgonát. Idővel ugyanis már nem fog annyi virágot hozni, mint szeretnénk.
Az orgona metszése tehát nagyon lényeges. A legtöbb orgonát addig nem szükséges metszeni, amíg el nem éri a 2-2,5 méteres magasságot. Az ideális időpont a metszésre az elvirágzás után következik be, így az új hajtásoknak lesz idejük kifejlődni a következő virágzásig.
Fontos, hogy az orgona elvirágzása után a teljes virágzatot eltávolítsuk, így megelőzzük, hogy a növény magot érleljen, és másodvirágzásra tudjuk késztetni. Az ágakat egyharmad részben metsszük vissza és a földközeli hajtásokat is vágjuk ki, amelyek vélhetően a törzs föld alatti részéből indultak fejlődésnek.
Fontos, hogy a korona belseje szellős legyen, hogy kellő mennyiségű levegő és fény juthasson be, így szükség van a korona belsejében elhelyezkedő ágak megritkítására is. Ha a koronát egészen a talaj szintjéig vissza szeretnénk metszeni, azt mindenképpen most, kora tavasszal kell megtennünk.
Mindig távolítsuk el az elszáradt virágokat, és az első néhány év folyamán az elvirágzott hajtásokat és terméseket is vágjuk le. Így segítjük az orgonát, hogy minél hamarabb meg tudjon erősödni. A gyenge vesszőket és az ágakat a tél folyamán kell megmetszeni.
Ahogy a törzs öregszik, egyre kevesebb és kisebb virágokat fog hozni, melyen nagyban segíthetünk, ha rendszeresen metsszük. Az elöregedett töveket tehát meg kell ifjítani, míg a sarjakat el kell távolítani, a beteg, sérült ágakat pedig tőből vissza kell vágni. Tartsuk meg a ceruza vastagságú ágakat, mert ezeken lesz a legtöbb virág, de a kicsi, sok ágú hajtásokat vágjuk vissza.
Nyáron vágjuk vissza az elszáradt virágokat az első ágig, hogy tömött maradjon a növény, és ne kopaszodjon fel. A fiatalító metszést középen kell kezdeni, és soha nem a külső ágakon. Az ágakat 30-40 cm hosszúrságúra vágjuk vissza. Az első évben érdemes az ágak egyharmadát visszavágni, míg a második évben belülről kifelé haladva azoknak az ágaknak a felét metsszük meg, amelyek az előző évben kimaradtak. A harmadik évben kerüljön sor a külső ágak megmetszésére. A keletkezett gyökérhajtásokat a lehető legmélyebben vágjuk le.
Az orgona ültetésének ideje március és november közé esik, azonban csakis fagymentes időben ültessük. Az ültetőgödör nagysága legyen 60x60x60 cm. Tegyünk a gödör aljára szerves trágyát, majd fedjük le egy réteg földdel, hogy az orgona gyökerei ne érintkezhessenek közvetlenül vele. Fontos, hogy a gyökérnyak egy szintben legyen a talaj szintjével, és a földlabda ne látszódjon ki a földből. A talaj tömörítése után alaposan öntözzük meg. Ha sövényt szeretnénk telepíteni belőle, akkor 60-80 centiméteres távolságot tartsunk a tövek ültetésénél.
Az orgonát zölddugványozással lehet gyökereztetni, de ez nem könnyű feladat, így ha biztosra szeretnénk menni, akkor vásároljunk inkább csemetét. Az orgonát rendszeresen kell permetezni, mert a levélaknázó moly és a levélfoltosságot okozó gombák is fenyegetik.
Csodaszép levendulát és orgonát kívánunk!