Ha van kertünk, és abban vannak fák is, nagyon szerencsések vagyunk. Hiszen egy fa csodás látvány, emellett árnyékot ad, gondoskodik a tiszta levegőről, madarak élhetnek rajta, és a gyümölcsfák még finom termésükkel is elláthatnak bennünket. Persze cserében gondoskodnunk kell róluk, de megéri odafigyelni rájuk.

Azonban néha a szokásos gondoskodás mellett más segítségre is szükségük van. Például, amikor egy vihar megtépázza őket, és letöri az águkat, vagy más okból hasadnak le a gyengébb ágak a fa törzséről. Ezeket az ágakat pedig nem szabad sokáig a fán hagyni, hiszen veszélyt jelentenek mind a mi, mind pedig a fák számára.

Mi az oka az ágak letörésének?

Sok esetben tisztában vagyunk vele, hogy erős szél vagy egy nagyobb vihar miatt tört le a fánk ága. Ez főleg akkor fordulhat elő, ha a fa koronája nagyon dús, hiszen úgy könnyen belekap a szél, és a gyengébb ágak letörnek.

fa ág letörés

A fák ágainak letörését nem csak vihar okozhatja, hanem akár gombás megbetegedés is. Fotó: Shutterstock

De nem csak a vihar okozhatja az ágak letörését. Akár gombák is lehetnek a bűnösök, így érdemes alaposan megvizsgálni a fát, hogy rájöjjünk, mi is az oka az ágak elvesztésének. A fatestet megtámadó gombabetegségek is az adott törzsrészlet gyors pusztulását tudják okozni, és ezeken a helyeken odvasodásnak indulhat a fa.

A belül elpusztult, odvas, legyengült ágak pedig vihar nélkül is képesek a saját súlyuk alatt leszakadni. Ez leggyakrabban a fűzfákat és nyárfákat érinti.


A fa ágának letörése több veszélyt is tartogat

Az elsődleges veszély ilyenkor természetesen az, hogy az arra járókra esik az ág, amely nagyon súlyos sérüléseket képes okozni. Anyagi kárt is okozhat, ha épp az autónkra esik rá és összetöri azt, vagy a házunkban tesz kárt.

De ha a fán hagyjuk a letört ágat, azonnal megtámadják a gombabetegségek, amelyek könnyen átterjednek a fa egészséges részeire is. A töréskor keletkezett sebek pedig szintén veszélyesek a fára, hiszen azokon keresztül számtalan fertőzés juthat el a fához.

Éppen ezért fontos, hogy folyamatosan figyeljük a kertünk növényeit, hiszen lehet, hogy a fa ágának letörése nem túl látványos kezdetekben, csak az tűnik fel, hogy elkezdenek száradni rajta a levelek. Ehhez az is elég, ha nem tört még le az ág, hanem megsérültek a fa törzsében és az ágakban futó szállítószövetek, amelyek a kisebb tápanyag és víz szállításért felelnek.

Így védjük meg a fák ágait a letöréstől

A megelőzés természetesen itt is mindennél fontosabb. Ha odafigyelünk a fára, és elvégezzük annak rendszeres metszését, sokkal kevesebb esély lesz rá, hogy letörjön az ága. Éppen ezért fontos, hogy a metszés során a fő ágakat a törzsön ne egymással szemben, vagy egymáshoz túl közel alakítsuk ki, mert így az ízesülési pontok jelentik a leggyengébb láncszemet. A legjobb megoldás, ha legalább egy arasznyi helyet hagyunk az ágak között, alulról felfelé.

Arra is ügyelni kell a metszés során, hogy ne maradjanak a törzstől messze kinyúló ágak, mivel ezek lesznek az elsők, amelyeket a vihar meg fog tudni tépázni, és így sokkal könnyebben tudnak letörni.

A túlságosan tömör korona is veszélyes, így ügyeljünk rá, hogy a fa ágszerkezete szellős, a levegő és a fény által jól átjárható legyen, hiszen így jóval kisebb az esély rá, hogy a szél belekap. Ráadásul így a gombás megbetegedések is elkerülik, és ha termést hoz, az is egyenletesebben tud majd fejlődni és érni.

A gyümölcsfák esetében pedig fontos odafigyelni rá, hogy a gyümölcsök súlya alatt ne hajoljon és repedjen meg az ág. Ezt gyümölcsritkítással lehet megelőzni, de ha már látjuk, hogy túl sok a gyümölcs, fontos, hogy a túlságosan terhelt ágakat támasszuk alá, vagy kössük fel.

Azonban az is előfordulhat, hogy a gyümölcsfa törzse reped meg a bőséges termés alatt, de erre is van megoldás, és még ilyenkor is meg tudjuk menteni a gyümölcsfát. Készítsünk egy 4–6 cm vastag abroncsot vasból, melyet össze lehet csavarozni a fa szétrepedt törzse körül, azonban alul párnázzuk ki, hogy ne vágjunk bele a fa szöveteibe. A sebet pedig kezeljük le.

Ezt tegyük, ha megrepedt a fa ága

A megrepedt vagy letört ágat meg lehet menteni, habár sajnos nem minden esetben van erre lehetőség. Ha a fa nem szenved olyan mértékű sérülést, akkor a félig letört ág visszakötözése, tehermentesítése segíthet a fának, hogy meg tudja őrizni azt. Azonban azzal tisztában kell lennünk, hogy a sérült ág már soha nem lesz olyan erős és élettel teli, mint korábban.

Ha a letört ág levélzetének egy része elhervadt, akkor azt távolítsuk el, így nagyobb esély van rá, hogy az épen maradt rész meg tud erősödni. Azonban, ha úgy látjuk, hogy az ág menthetetlen, és legfőképp is veszélyt jelenthet, akkor azt haladéktalanul el kell távolítani.

fa faág letört

A fák ágának letörése után fontos azok eltávolítása és a helyes sebkezelés. Fotó: Shutterstock

Amennyiben lehetséges, úgy ezeket az ágakat érdemes csonkmentesen eltávolítani, vagyis a törzs vonalában minél simább felületű sebfelületet alakítsunk ki, és ne hagyjuk a törést szálkásan. Fontos, hogy mindig éles eszközzel távolítsuk el az ágat, és ne feledkezzünk meg a folyamat előtt és után az eszköz fertőtlenítéséről és a sebkezelésről sem.

Fontos, hogy ha lóg a letört ág, csak a károsodott részeket távolítsuk el. Vágjuk be egy kissé egy éles késsel a kéreg törés alatti részét, hogy a törött rész levágásakor ne sérüljenek meg a háncs szállítónyalábjai és a kérge.

A sebkezelés nagyon fontos

Ha a gyümölcs- és díszfáinkon odvak keletkeznek, annak az az oka, hogy a levágott, vagy letört ágak helyét nem kezeltük szakszerűen. A helytelen metszés is okozhatja, ha csonkot hagytunk a fán. A nagyobb odvakat fakaparóval, vagy éles késsel ki kell tisztítani egészen az élő szövetig. Az üreget ezt követően töltsük meg gipsszel vagy cementhabarccsal, figyelve arra, hogy teljesen hézagmentes legyen a tömítés. Ha mégis azt látjuk, hogy a tömítés megrepedt, azt kezeljük sebvédővel, hiszen ha levegő jut a fába, akkor a korhadás nem fog megállni.

Nagyon fontos, hogy mindig fertőtlenített eszközzel végezzük el a metszést, és ne menjünk át egy másik növényhez úgy, hogy ne fertőtlenítettük volna le az összes használt eszközt. A fák esetében minden, ötforintos érménél nagyobb átmérőjű sebet kezelni kell. A sebet érdemes körbefaragni, hogy megszüntessük az érdes, tépett felületet, és elősegítsük a gyors sebgyógyulást.

A sebkezelés segít lezárni a sebet a kórokozók és a kártevők elől, és felgyorsítja a seb szöveteinek gyógyulását. Ügyeljünk rá, hogy olyan sebkezelő anyagot használjunk, amely hidegben is jól kenhető marad, jól fedi a sebet, fertőtlenítő hatása van, és nem mossa le az eső sem. Ha nem kezeljük a sebeket, a nyitott seb szélén nagyon gyorsan be tudnak jutni a különféle kártevők és a betegségek is nyitott kapukat döngetnek.

Így kezeljük a sebeket

1. Fontos, hogy mindig éles eszközöket használjunk és vágjuk simára a sebek széleit.

2. Ezután kell bekenni a sebet a sebzáró anyaggal, melyet a nagyobb kertészeti áruházakban, illetve a gazdaboltokban tudunk beszerezni. Ezek mindig szellőző, de vízlepergető felületet adnak, sőt, vannak olyanok is, amelyek gombaölőszert tartalmaznak.

3. Réz- és kéntartalmú szer egy százalékos oldatával beecsetelhetjük a sebeket, így védve a fát a kórokozóktól és betegségektől.

Nagyon fontos, hogy soha ne hagyjuk segítség nélkül a megsérült fáinkat, hiszen csak így nem jelentenek ránk veszélyt és lehetnek hosszú évtizedeken át társaink.