A mikrobiológiai készítmények alkalmazása a napraforgó-termesztésbe is könnyen beilleszthető. Hogy miért érdemes a napraforgó-technológiába talajoltó baktériumkészítményeket beiktatni? Az alábbi írásunk ad erre választ.
A talajoltó mikrobiológiai termékekben olyan baktériumtörzsek vannak, amelyek az alábbi célokat szolgálva hasznos tulajdonságokkal rendelkeznek, és hozzájárulnak a sikeres és gazdaságos napraforgó-termesztéshez.
1. Tápelemek biztosítása: nitrogén, foszfor, kálium
A növények nitrogén (N) táplálásának lényeges formája a biológiai nitrogénkötés. Az ún. asszociatív nitrogénkötők (pl. azosprillumok) jellemzően gyökérfelszínhez tapadnak, a gyökérfelszínt kolonizálják, és ellátják a növényt a szükséges nitrogénnel.
A foszfort (P) és a káliumot (K) kötött formából csak a mikrobák képesek a növények számára felvehetővé tenni.
Az apatit ásványból felvehetővé tudják |
|
Továbbá egyéb mikroelemeket (pl. cink (Zn), vas (Fe), ...) és vitaminokat is közvetítenek a talajbaktériumok.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a rendszeres mikrobiális talajoltással műtrágya-megtakarítás érhető el.
2. Növekedés támogatása – növényi hormonok
Egyes baktériumok növényi hormonszerű anyagokat termelnek, serkentve ezzel a növények gyökerének, hajtásának növekedését, fejlődését.
3. Talajszerkezet javítása – vízgazdálkodás javítása, aszálytűrés
A talajszerkezet javításában az ún. exopoliszacharid (nyálkaszerű anyag) játszik fontos szerepet, melyet néhány baktérium képes kiválasztani. Ez segíti a jó, morzsás talajszerkezet kialakulását, mely kiváló hő- és vízháztartással rendelkezik, ezzel csökkentve az aszálykárokat.
4. Talajegészség biztosítása – egészségesebb állomány
Egyes törzsek sziderofór tulajdonággal rendelkeznek, így patogén gomba szaporodását gátolják. A napraforgó betegségei közül az alábbi képeken jól látszik a gombagátló hatás.
Szklerotínia kártétele napraforgóban |
Sclerotinia sclerotiorum gomba fejlődésének |
A következőkben 9 éve tartó, a Nébihhel közös tartamvizsgálatunkban szereplő napraforgó-terméshozamok alakulását mutatjuk be. A grafikonból látható, hogy a talajoltó baktériumokkal kezelt parcellák terméseredményei magasabbak a kezeletlen, sőt a pozitív kontrollhoz (+50 kg/ha nitrogént kapott a terület) képest is.
Talajoltó baktériumkészítmények hatása a napraforgó termésátlagára 2022. – Forrás: talajbakterium.hu
Technológia leírása
A napraforgónál a magágy készítésével egy menetben javasoljuk a talajoltó baktériumkészítmények kijuttatását a gyártó által megadott dózisban. A mikrobiológiai készítményt kipermetezése után lehetőleg azonnal érdemes beforgatni.
Összegezve, a célirányosan gazdagított talajélet termésbiztonságot és egészséges növényállományt eredményez a napraforgó-kultúrában is. Emellett a mikrobiológiai készítmények alkalmazása 2 pontot jelent az Agro-ökológiai Programban (AÖP-ben).
A Magyar Talajvédelmi Szövetség tagjainak Nébih által engedélyezett és ellenőrzött mikrobiológiai termékei megbízhatóak, hatékonyan működnek. További információkért forduljon bizalommal szövetségünkhöz vagy közvetlenül tagjainkhoz!
További információ:
Ez a cikk a Merre fordul a napraforgó? Agroinform TechMag-ban jelent meg. A TechMag az Agroinform új, interaktív magazinja, amit itt tudsz végiglapozni:
Indexkép: Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége