Ha van kertünk, akkor idővel remélhetőleg mindenkiben felmerül az igény, hogy veteményese is legyen. De ha nincs is kertünk, csak egy kis erkélyünk, azon is helyet tud kapni pár cserép vagy balkonláda, ahol saját zöldségeket tudunk termeszteni.

Azonban az első lépést mindig nehéz megtenni, és érdemes előtte tájékozódni, hogy ne kövessünk el hibákat, és a munkánknak megteremjen a jól megérdemelt gyümölcse, illetve zöldsége. A veteményes óriási öröm lesz, és nagyon könnyen rá fogunk érezni, hogy mit hogyan csináljunk. Ehhez pedig nagyon sok cikk található a Házikert rovatban.

Erre figyelj, ha most kezded a veteményezést

1. Először papíron tervezd meg a kerted. Rajzold le, és nézd meg, hol lenne ideális hely a veteményes számára, és mekkora lenne. Gondold át, melyik zöldségeket kedveli a család, és kezdj majd azokkal, de feltétlenül nézd meg, melyik zöldségnek milyen igényei vannak a talajra, fényre, hőmérsékletre vonatkozóan. Azt sem árt megnézni, hogy melyik növény segíti elő a másik növekedését. Készíts tehát vetési tervet, és ez alapján szerezd be a jó minőségű vetőmagokat. Enélkül ne kezdj bele!

kert zöldség veteményes

Kicsi kertben is lehet saját veteményesed! Fotó: Shutterstock

2. Hiába szeretnél minél korábban nekilátni, addig várnod kell, míg a fagyok el nem múlnak. Minden növény esetében megvan, hogy mikor lehet leghamarabb szabadföldbe vetni. Ezt mindenképp tartsd be, hiszen különben nem fognak kikelni a magok, és kárba vész a munkád.

3. Az sem mindegy, hogy milyen módon van előkészítve a talaj. Fontos, hogy alaposan ásd fel, lásd el tápanyagokkal és úgy kerüljenek majd bele a magok. A kiválasztott hely ne legyen túl árnyékos, és legalább napi 6 óra napfényt kapjon. A víz is fontos, hiszen rendszeresen öntözni kell, így ne válassz olyan helyet, ahol nem lehet könnyen vízhez jutni.


4. Arra is oda kell figyelni, hogy melyik növényt mikor kell szüretelni, hiszen azzal is hibát követhetsz el, ha túl korán, vagy túl későn takarítod be azokat. Ahhoz pedig, hogy megfelelő méretű, minőségű és mennyiségű legyen a termés, nem szabad túlságosan nagy mennyiségű magot elszórni. Mindig vedd figyelembe az adott növény termesztéséhez szükséges sor- és tőtávolságokat és azokat tartsd be. Mint ahogyan azt is, hogy milyen mélyre kerüljenek a vetés során a magok. Ezeket az információkat könnyen leolvashatod a vetőmag csomagolásáról. Ne feledkezz meg a rendszeres gyomtalanításról sem, hiszen ez is szükséges a megfelelő terméshez.

Kezdő kertészként elég egy 3x3 méteres kerttel próbálkozni, és miután már gyakorlottak lettünk, növelhetjük a kert méretét, és a benne termesztett zöldségek számát. Ne féljünk kikérni más kertészek véleményét, bátran kérdezzünk és kérjünk segítséget és olvassunk nagyon sokat a kertészkedésről és a veteményezésről.

Ezért fontos tudni, mi az allelopátia

Ahogyan az emberek, úgy a növények között is vannak barátságok, és bizony ellenszenvek is léteznek, ezért nem mindegy, melyik növény melyik mellé kerül. Némely növény jót tesz a másiknak, segíti a növekedésben, vagy épp megóvja néhány kártevőtől, míg más növények nem képesek jól fejlődni egymás társaságában.

Ha ezekkel tisztában vagyunk, lecsökkenthetjük a kártevők és különféle betegségek elleni védelemre használt vegyszerek mennyiségét, így jóval egészségesebb, bőségesebb és finomabb lesz a termésünk. Éppen ezért fontos a növénytársítás, és a vetésforgó. Egy kis területen pedig, mint amilyen a veteményes, elengedhetetlen, hogy tudjuk, mit hova ültessünk.

A vetésforgó fontossága

A vetésforgó lényege, hogy nem szabad ugyanazt a növényt két, egymást követő évben ugyanarra a helyre ültetni. Az adott növénynek ugyanis minden évben ugyanazokra a tápanyagokra van szüksége, így azokat veszi fel a talajból, és ha következő évben is oda ültetjük, jóval kevesebbhez fog hozzájutni, még akkor is, ha pótolni próbáljuk a számára szükséges tápanyagot. Ráadásul ugyanazok a kártevők és gyomok szaporodnak el azon a területen, hiszen azok is odaszoknak az adott növényhez, ha éveken át ugyanott találják meg.

kert zöldség veteményes

A veteményes igazi kincs, ezért mindenképp legyen a kertünkben. Fotó: Shutterstock

Az ideális szomszédok

A bokorbab remek szomszédja lehet a céklának, brokkolinak, káposztának, sárgarépának, karfiolnak, zellernek, uborkának, kukoricának, kelbimbónak, padlizsánnak, fokhagymának, kelkáposztának, karalábénak, borsónak, burgonyának, reteknek, de a mángold is nagyon szépen fejlődik mellette.

A borsó kiváló elővetemény szinte minden növény számára. Jó szomszédja a babnak, sárgarépának, metélőhagymának, kukoricának, uborkának, mentának és a reteknek. A brokkoli a cékla, zeller, uborka, kapor, fokhagyma, izsóp, saláta, menta, sarkantyúka, hagyma, burgonya, rozmaring, zsálya, spenót és mángold szomszédja lehet.

A burgonyát semmiképp se alkalmazzuk előveteményként. Ültethetjük a bab, brokkoli, kelbimbó, káposzta, karfiol, kínai kel, kukorica, padlizsán, torma, kelkáposzta, karalábé, körömvirág vagy a borsó mellé. A cékla kitűnő szomszéd lehet a bokorbab, brokkoli, kelbimbó, káposzta, karfiol, kínai kel, fokhagyma, kelkáposzta, saláta és a hagyma mellett.

A hagyma a legjobban a cékla, brokkoli, kelbimbó, káposzta, kamilla, karfiol, sárgarépa, kínai kel, kelkáposzta, karalábé, saláta, paprika, szamóca, borsikafű, mángold és a paradicsom szomszédságát viseli. A karalábé, a karfiol, a káposzta, a kelbimbó és a kelkáposzta mellé a cékla, zeller, uborka, kapor, fokhagyma, izsóp, saláta, menta, sarkantyúka, hagyma, burgonya, rozmaring, zsálya és a spenót vethető.

A kukorica mellett jól terem a bab, uborka, dinnye, petrezselyem, borsó, burgonya, spárgatök, sütőtök, de a muskátli is nagyon kedveli a társágát. Szárára pedig fel lehet futtatni az uborkát. A mángold remek társaság a bab, brokkoli, kelbimbó, káposzta, karfiol, kínai kel, kelkáposzta, karalábé és a hagyma számára. A padlizsán mellé ültessünk babot, körömvirágot vagy paprikát.

A paprika mellé a padlizsán mellett jó szomszéd lehet a sárgarépa, hagyma és a paradicsom. A paradicsom remek szomszédja a spárga, bazsalikom, méhbalzsam, borágó, sárgarépa, zeller, metélőhagyma, uborka, menta, hagyma, petrezselyem, paprika vagy a  körömvirág. A petrezselyem mellé ültethető spárga, kukorica és paradicsom.

A retek jól kijön a babbal, sárgarépával, zamatos turbolyával, uborkával, salátával, dinnyével és a borsóval. A saláta mellé vethető a cékla, brokkoli, kelbimbó, káposzta, sárgarépa, karfiol, kínai kel, metélőhagyma, fokhagyma, kelkáposzta, karalábé, hagyma, retek vagy a szamóca.

A sárgarépa mellé vethető a bab, metélőhagyma, saláta, hagyma, borsó, paprika, retek, rozmaring, zsálya és paradicsom. A tök szomszédja lehet a kukorica, körömvirág, dinnye, sarkantyúka, oregánó vagy a sütőtök. Az uborka mellé pedig jó választás a bab, brokkoli, kelbimbó, káposzta, karfiol, kínai kel, kukorica, kelkáposzta, karalábé, körömvirág, sarkantyúka, oregánó, borsó, retek és paradicsom.

Mindenkinek nagyon jó kertészkedést és bőséges termést kívánunk!