A hazai állattenyésztés már így is sok kihívással küzd, de most egy újabb, különösen aggasztó jelenség borzolja a kedélyeket – erről ír a közösségi médiában egy agrárújságíró. Rosszakaratú feljelentések kezdődtek a ragadós száj- és körömfájás kapcsán, azonban súlyos következményei lehetnek egy-egy alaptalan bejelentésnek.
Egy juhászgazdát olyan vád ért, amely az egész gazdaságát veszélybe sodorhatja. Az állítása szerint valaki szándékosan jelentette fel őt azzal a váddal, hogy titkolja az állatai között megjelent száj- és körömfájást – szól a poszt.
A hatóság ilyenkor természetesen intézkedik: megjelenik a hivatalos állatorvos, vérmintát vesz, karantént rendel el, majd várakozás következik. Ez önmagában is hátráltatja a munkát, de húsvét előtt különösen fájdalmas, hiszen ilyenkor indulna a bárányok exportja Olaszországba. Egy megalapozatlan bejelentés miatt ezek az állatok most nagy valószínűséggel értékesítés nélkül maradnak, és talán csak a nyári Ferragosto időszakban nyílik újabb lehetőség az eladásra – írja az újságíró.
A hamis bejelentések egyik legsúlyosabb következménye, hogy nemcsak az adott gazdának okoznak kárt, hanem közvetetten az egész ágazatnak is. Egy vizsgálat során ugyanis az állatorvos több gazdaságot is felkeres, ezzel pedig – bármennyire is figyelnek a higiéniára – növelik a fertőzésveszélyt. Minden belépés, minden kontaktus kockázat. Így akár egy hamis bejelentés is hozzájárulhat egy valódi járvány elindításához vagy terjedéséhez.
Az állatorvos, még ha tudja is, hogy alaptalan a vád, nem hagyhatja figyelmen kívül. El kell végeznie a szükséges vizsgálatokat, jelentéseket kell írnia, ahelyett, hogy érdemi munkát végezhetne. Mindez időt, energiát és pénzt vesz el a rendszerből, amely már most is túlterhelt.
A magyar állattenyésztés egyre nehezebb helyzetben van. Az ágazat szereplői nemcsak a piaci kihívásokkal, hanem egyre gyakrabban a társadalmi meg nem értéssel is küzdenek. Sokszor olyan vélemények határozzák meg a közbeszédet, amelyek évtizedekkel ezelőtti járványkezelési elvekre támaszkodnak – miközben a mai helyzet össze sem hasonlítható azokkal az időkkel.
Ezért különösen fontos, hogy aki csak teheti, támogassa a gazdálkodókat. Ne csak szavakban, hanem felelősségteljes viselkedéssel is. Mert minden alaptalan bejelentés egy lépéssel közelebb visz egy olyan ponthoz, ahonnan már nehéz lesz visszafordulni – fűzi hozzá.
Indexkép: Pixabay