Részletes szakértői ajánlásokat tartalmaz összeállításunk, amelyek rámutatnak, a gyümölcstermesztő gazdáknak is egyre nagyobb energiát kell fordítaniuk az időjárási szélsőségek kezelésére, mindemellett a hatóanyag-kivonások következményeként felszaporodó kártevők, kórokozók elleni hatékony védekezés óriási kihívást jelent. Cél a hibátlan, tetszetős, egészséges gyümölcsök megtermelése a legmagasabb terméshozam mellett.

A hozzászólásokért kattintson a fotóra!

Sumi-Agro UPL



Sumi-Agro

Simon Zoltán szaktanácsadó
SUMI AGRO Hungary Kft.

A tél után a gyümölcsfák esetén az első növényvédelmi beavatkozás a lemosó permetezés. Két típusát különböztetjük meg: a télvégi olajos és a kora tavaszi rezes lemosást.

Az olajos lemosó permetezésre a nagy költsége miatt akkor kerüljön sor, ha a szívó kártevők (pajzstetű, levéltetvek, atkák) az előző évben komoly kárt okoztak. A megfelelő dózisban kijuttatott permetlében az olajfilm befedi a tojásokat, pajzsokat, bábokat és lárvákat, így azok pár nap alatt gyakorlatilag megfulladnak. A nagy permetlémennyiség és a tökéletes fedettség azért nagyon fontos, mert ha a célszervezetet nem fedi be az olajfilm, az nem fog elpusztulni. Azok a készítmények, amelyek fungicid hatóanyagot is tartalmaznak, a fás részeken lévő felületi kórokozókat is gyérítik.

Zöld almalevéltzetű kolónia alma hajtáson

Zöld almalevéltetű kolónia alma hajtáson – fotó: SUMI AGRO Hungary Kft.

A gyümölcstermesztők többsége inkább a „rezes” lemosó permetezést választja, amikor – elsősorban almában, körtében, meggyben és őszibarackban – egérfüles és/vagy zöldbimbós állapotban végzik el réztartalmú készítménnyel a baktériumos és gombás betegségek ellen. A védekezés célja a fás részek felületén élő és áttelelő kórokozók (Erwinia, Nectria, Pseudomonas, Colletotrichum, Monilia, Taphrina stb.) elpusztítása magas dózisú réz készítménnyel.

Az ideális szemcseméretű és kiváló hatékonyságú 84 %-os rézoxiklorid tartalmú Astra 3–4 kg/ha dózisban tökéletes választás! Minden gyümölcskultúrában engedélyezett, hosszú hatástartamú és kiváló esőállóságú termék. Az Astra kezelés hatására a gyümölcsfák higiéniája sokkal kedvezőbbé válik.

Primer lisztharmat tünet intenzív almán

Primer lisztharmat tünet intenzív almán – fotó: SUMI AGRO Hungary Kft.

Az almalisztharmat évtizedek óta gondot okoz hazánkban, nemcsak a fogékony Idared fajtájú ültetvényekben, hanem a Golden, Jonagold, Gála és az úgynevezett rezisztens fajtákban is látható tüneteket okoz  a kártétele. A primer tünetek pirosbimbós fenológiai állapottól már jól láthatók, és ettől az időponttól kezdve szükséges védekezni, mert korai kezeléssel megelőzhetjük a nagyobb kárt.

A Sumi Agro forgalmazza hazánkban a japán fejlesztésű Cyflamid lisztharmat ellenni fungicidet, amely egy új originális hatóanyag család (amidoxim) első tagja. Egyedülálló hatásmechanizmusa révén látványosan és gyorsan fejti ki hatását az almalisztharmat ellen 0,3-0,5 l/ha dózisban. Rezisztencia törő hatása révén kiváló rotációs partnere a már évtizedek óta alkalmazott triazoloknak vagy az SDHI tipusú hatóanyagoknak. A Cyflamid fungicid a korábban alkalmazott lisztharmat elleni szerektől eltérően nem egy vagy két ponton támadja a gombát fejlődése során, hanem öt ponton avatkozik be a gomba életébe, így a lisztharmat ellen minden növekedési stádiumában hatékony. Ez a tulajdonsága teszi lehetővé, hogy a felhasználó pirosbimbós állapottól a vegetáció végéig bármikor kijuttathatja évi két alkalommal. Ez a rugalmas kijuttatás teszi lehetővé, hogy kihasználjuk a készítmény akár preventív (megelőző), akár kuratív (gyógyító) hatását.

Az alma ültetvényekben egérfüles állapottól az állati károsítók is megjelennek minden évben. Az áttelelő sodrómoly lárvák és a levéltetvek már e korai fenológiában is jelentős kárt okozhatnak.

A felszívódó Mospilan 20 SG méhekre nem jelölésköteles inszekticid, amely virágzásban nappal is kipermezhető. Egy tenyészidőszakban 2 alkalommal lehet kijuttatni, így az elsőt érdemes virágzás kezdetére időzíteni, mert az akár 3 hétig is virágzó almában ez idő alatt sokféle rovar károsíthat.

Ezek közül az egyik legfontosabb a májusi cserebogár, mely a levelek és a virágok megrágása mellett lárva állapotban a gyümölcsfák gyökereit károsítja. A lárvák 3 évig fejlődnek és károsítanak talajban, ellenük védekezni nagyon korlátozottan és meglehetősen drágán lehet. Sokkal hatékonyabb és biztosabb megoldás a cserebogár imágók elleni permetezés Mospilan 20 SG-vel (0,3–0,4 kg/ha), amely hosszú időre (7–14 nap) megvédi a gyümölcsfákat. A szilikonbázisú SPUR tapadásfokozó termék (0,05%) javítja a felszívódó hatóanyagok növényi szövetekbe jutását, illetve a kontakt hatóanyagoknál a permetlé terülékenységét, ezért alkalmazását Mospilan 20 SG használata esetén mindenképpen javasoljuk.

Májusi cserebogár károsítása almán

Májusi cserebogár károsítása almán – fotó: SUMI AGRO Hungary Kft.

A Sumi Agro 2025-ben új rovarölő szert, a Mimic inszekticidet kínálja az alma és körtetermesztőknek gyümölcs- és sodrómolyok ellen.  A kontakt hatású tebufenozid hatóanyag csak a lepkék hernyóit pusztítja el egyedi biológiai hatásmóddal, melynek során a lárvák idő előtti vedlését okozza.  A Mimic rovarölő szert az almamoly csúcsrajzásakor (virágzás közepén-végén) szükséges kipermetezni 0,75 l/ha dózisban, így a néhány nap múlva kikelő érzékeny lárvák minimális táplálék elfogyasztása esetén gyorsan elpusztulnak. A Mimic 2–3 hetes hatástartammal rendelkezik és az esőállósága is kiváló. Egyedi hatásmódja miatt a Mimic kiváló rotációs partnere a piacon lévő kevés számú inszekticideknek. A terméket évente egy alkalommal, virágzás elejétől virágzás vége időszak alatt kell kijuttatni a rajzástól függően. A Mimic méhekre nem jelölésköteles.

Az állati károsítók közül nyáron a takácsatkák jelentethetik az újabb növényvédelmi problémát. Ha elmarad az olajos lemosó permetezés, akkor általában már május közepén-végén szükséges védekezni ellenük. A Sumi Agro a már jól ismert Nissorun 10 WP és az Ortus 5 SC atkaölő szerek mellé tavaly vezette be a magyar piacra a Kanemite atkaölő szert. Az acekinocil hatóanyagú Kanemite-t takácsatkák minden fejlődési alakjára hatásos 0,9 l/ha dózisban, gyors taglózóhatással és hosszú hatástartammal rendelkezik. Egyedi hatásmechanizmusa miatt kitűnőan alkalmazható olyan ültetvényekben, ahol már érezhető az addig alkalmazott atkaölkő szerekkel szembeni hatáscsökkenés.

Alkalmazza Ön is a Sumi Agro termékeit gyümölcsösökben is, hogy sikerre vigye gazdaságát!




upl

Kiss Dániel almakultúra felelős
UPL Hungary Kft.

A mezőgazdaságot érintő kihívások tovább fokozódtak, amelyekkel szembe kell néznie a gyümölcstermesztő gazdáknak is. Egyre több befektetést igényel az időjárás viszontagságainak kezelése, a folyamatos hatóanyag-kivonások következményeként felszaporodó kártevők, kórokozók (pajzstetvek, vértetű, poloska, pseudomonas, antraknózis) elleni védekezés.

Megváltoztak a fogyasztói szokások is, minden vásárló a hibátlan, tetszetős gyömölcsöket keresi a pultokon, ezzel tovább nehezítve a termelők helyzetét, nyereségességét. Ami változatlan, az a termelők célja: egészséges, jó minőségű gyümölcsök termelése, a legmagasabb terméshozam mellett. A cél eléréséhez a UPL az átfogó növényvédelmi ajánlatával kíván segítséget nyújtani.

Forrás: UPL

A megfelelő növényvédelmi helyzet megalapozására a leghatékonyabb megoldás a tavaszi lemosó permetezés. A Catane a magas hatóanyagtartalmú, a növény számára „legkíméletesebb”  készítmények közé tartozik, hektáronként 25 literes dózisban kell használni. Zöldbimbós állapotig lehet kijuttatni, nagy lémennyiséggel (800–1300 liter), alaposan befedve a fák minden részét. Ez a kezelés akkor eredményes, ha az áttelelő kártevőkön sikerül egy filmréteget kialakítani, amely a kártevők fulladásos pusztulását okozza (minél később igazodva a kártevők aktivitásához). Nyári olajként 3-5 l/ha dózisban hatásfokozásra is alkalmazható.

Lemosásra a Catane mellé érdemes a gombás és baktériumos betegségek megelőzésére alkalmas Funguran Progress WP-t, illetve a lisztharmat, gubacsatkák ellen kombinációban  a Colpenn 5–8 kg/ha-os  dózisával tudunk hatékonyan védekezni.

A Bordói mix népszerűségét az univerzális felhasználhatóság adja, amellyel több gombás és baktériumos betegség ellen védekezhetünk hatékonyan. A hatóanyagban metalálható mész Ca-ot pótol és több kártevőre repellens hatást fejt ki. A UPL forgalmazásában megvásárolható Cuprogard DG 5 kg/ha-dózisban felhasználható számos gyümölcs és zöldség kultúrában.

Az alma ventúriás varasodása igényli a legfelkészültebb növényvédelmi szaktudást. Az aszkospóra-szóródás kezdetén hidegben is hatékony, a felszívódó és gázosodó készítmény a Pyrus 400 SC. Kontakt hatású kombinációs partnernek ideális a maradéktalanul oldódó, nem habzó Orthocid 80 WDG.

A Syllit 400 SC rugalmasan felhasználható (hideg, meleg időben) preventív, markáns kuratív eradikatív hatással rendelkezik almavarasodás ellen.

A termésszabályozás témakörében piacvezető a UPL. Az ATS Agro Flo virágzásban használható, a központi virágok kötődését követően. A generatívabb fajtáknál (Gála) akár több alkalommal is szükséges alkalmazni.

A homogén gyümölcsméret alappillére a barna tengeri alga-alapú biostimulátor a Gëomar BM86. Felhasználása növényélettani szempontból számos pozitív hatást eredményez. Segíti a megtermékenyülést, kötődést, növeli a gyümölcsméretet meghatározó sejtszámot, fokozza a fedőszín kialakulását. A Globaryll 100 a korai gyümölcsfejlődés időszakában használható termésritkításra, amikor a meghagyni kívánt gyümölcsök már elérték a 8–10 mm-es nagyságot. A ritkítás mellett a megmaradó gyümölcsökben fokozza a sejtosztódást, így növeli a méretet.

A növekedésszabályozásban használható Gibb Plus fermentált gibberellint tartalmaz. Hatása többrétű. Sziromhullást követően kijuttatva a fagyhatásnak kitett, apró gyümölcsök fán tartását is segíti (partenokarpia), mérsékli a héjparásodás mértékét, nyújtja a gyümölcs hossztengelyét.

Az almamoly elleni védekezéshez biológiai alapú készítményt, a Carpovirusine-t ajánljuk az almatermesztők figyelmébe. Hatóanyaga egy almamolyra specializálódott granulóvírus, amely a kártevő lárváját pusztítja el. Használata már az almamoly első nemzedéke ellen javasolt, hiszen az ilyenkor még a levélre lerakott tojásokból kikelő lárvák még nagyobb valószínűséggel találkoznak a vírussal. Levéltetvek, vértetű ellen kötődést követően az Aphox rovarölő szerünket javasoljuk kijuttatni, amelynek kiemelkedő gázhatása mellett, szelektivitása is figyelemre méltó, segítve a vértetűfürkész felszaporodását.

upl

További információért keresse területi szaktanácsadóinkat, vagy látogasson el a www.uplcorp.com/hu weboldalunkra.

KÖRKÉRDÉS programunkkal hétről hétre jelentkezünk. Olyan témákat helyezünk fókuszba, amelyek a gazdálkodók számára támpontot adnak az inputanyag-beszerzés terén, továbbá választ adnak az agrotechnológiai kérdésekre.