A 2024-es évhez hasonlóan 2025-ben is jelentős könnyítést kapnak a gazdálkodók: a kormány mentesíti őket az állami tulajdonú vízi létesítményeken keresztüli mezőgazdasági vízszolgáltatás díja alól. Ez az intézkedés az öntözés alapvető fontosságára hívja fel a figyelmet, amely a biztonságos növénytermesztés és az élelmiszer-ellátás egyik záloga.


Ingyenes vízhasználat az állami csatornákon

Az állami támogatásnak köszönhetően a gazdák díjmentesen juthatnak hozzá az öntözővízhez az országos főműveken keresztül. Ez az intézkedés a termelők számára kézzelfogható segítség a megváltozott éghajlati viszonyokhoz való alkalmazkodásban, és hozzájárul ahhoz, hogy a mezőgazdasági termelés folyamatos maradjon.

A kedvezmény nemcsak az öntözési célú vízhasználatra, hanem a rizstermelési és halgazdasági célú vízhasználatra is vonatkozik. A termelők így ebben az évben is mentesülnek a vízszolgáltatási díjak alól, ami jelentős költségcsökkentést jelent számukra.

A Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv támogatása

Az Agrárminisztérium a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv keretében is hangsúlyt fektet az öntözéses gazdálkodás fejlesztésére. Különös figyelmet fordítanak a fenntartható vízgazdálkodási közösségek létrehozására és támogatására, ezzel is ösztönözve az együttműködésen alapuló, hatékonyabb vízfelhasználást.



2030-ra 350 ezer hektár öntözhető terület lehet

Középtávon a cél az, hogy 2030-ra az öntözhető területek nagysága elérje a 350 ezer hektárt. Ennek érdekében a minisztérium komplex intézkedéseket vezet be, amelyek hosszú távon is biztosítják a mezőgazdaság versenyképességét és az élelmezésbiztonság fenntartását.

Indexkép: Pixabay