A szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázatának csökkentésére is használható az a zöldség, amit ma már kevesebben ismernek. Emellett kötelezően kellene fogyasztaniuk a cukorbetegségben szenvedőknek, valamint megoldást jelenthet a mellrákkal szemben. A burgonyához hasonló csicsóka számtalan egészségügyi előnnyel rendelkezik, ennek ellenére nem túl gyakran találkozhatunk vele a zöldségespultokon.

A burgonya hasonmása

A krumpli hasonmásaként ismert, amerikai rokon a csicsóka, amely külső jegyeiben és ízében nagyon hasonlít az itthon népszerű burgonyához. Kiderült, hogy biológiailag az őszirózsafélékhez tartozik, tehát inkább napraforgó, mintsem krumpli. Az egészségünkre gyakorolt hatásai miatt több országban előszeretettel fogyasztják, mint a román szomszédaink, nálunk mégsem annyira ismert és használt zöldség.

Korábban a szegények eledele volt

A csicsókát még a 17. században hozták be Európába. Az Észak-Amerikából származó finomság a "szegények krumplija" volt, hiszen még egy kedvezőtlen talajban is igen szaporán terem, amivel a szegényeknek kedvezett. Hiába azonban az áldásos hatásai, valahogy nem vált közönség kedvenccé. Pedig könnyen emészthető, gazdagon termeszthető, és persze ízletes.

A zöldség rehabilitációjának folyamata lassan halad, a mai napi nem érte el azt a szintet, ahol korábban volt. A krumpli hasonmása jelenleg alig kapható a boltokban, pedig számtalan országban előszeretettel fogyasztják, olyannyira, hogy őshazájában a presztízse emelkedőben van.


A sokoldalúan használható csicsóka rendkívül fontos lenne a szervezetünk számára, hiszen több egészségre jótékony élettani hatással rendelkezik. A zöldség a cukorbetegségben szenvedők egyik legfontosabb alapanyaga, de egyes daganattípusok elleni harcban is segíthet.

Egyetlen hátránya talán, hogy az egyébként fantasztikus hatású inulin, amiben a csicsóka is bővelkedik intenzív gázképződést okozhat. Ennek ellenére azonban megfelelő mennyiségben mindenkinek érdemes fogyasztani, hiszen az inulin egy nagyon fontos vegyület.

Mit tartalmaz a csicsóka?

Az egészséges folyékony rost adja a zöldség szénhidráttartalmát. A krumplival ellentétben nem keményítőből áll, emellett az inulin hasznos lehet a bélbaktériumok számára. Az alapanyag óvja az emésztőrendszer egészségét, támogathatja annak működését. Jó választás tehát székrekedés és hasmenés ellen, helyreállíthatjuk vele a normál bélflórát, akár még egy antibiotikum-kúra után is.

Fontos hatása még, hogy a hasnyálmirigy működése mellett a lép és a máj feladatellátását is támogatja, valamint hatékonynak bizonyult a rákos megbetegedések ellen. Segítheti továbbá a tápanyagok hasznosulását, illetve a megfelelő pH-érték fenntartását. Ezzel a hatásával megakadályozhatjuk a daganatos megbetegedések kialakulását.

Mellrák ellen is hatékonynak bizonyul

A csicsókában nagy mennyiségben megtalálható inulinnal kiegészített táplálkozás hatását a mellrákra klinikai vizsgálatoknak vetették alá. A kísérletet egereken végezték, azt eredmény pedig az lett, hogy az inulinban gazdag étrend képes lehet gátolni a tumor növekedését, valamint késleltetheti a daganat latenciáját (lappangását).

A benne fellelhető rostok megakadályozhatják az elhízáshoz vezető táplálékok felszívódását, ezáltal diéta és fogyókúra esetén is hatásos fegyver lehet. A zöldség továbbá tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal, mint a kalcium, a kálium, a magnézium, a foszfor, a cink, valamint a C-, B1-, B2-vitamin. Hatféle esszenciális aminosavat és béta-karotint tartalmaz, nem beszélve a kiemelkedő antioxidáns hatásáról.

Könnyen termeszthető, szárazságtűrő, tehát sok mindent kibír - fotó: pexels.com

Mi készülhet belőle?

A legelőnyösebb nyersen fogyasztani, de természetesen sütni és főzni is szabad. Készülhet belőle saláta, krémleves, akár pogácsa. Ugyanúgy használhatjuk fel, mintha krumplit szeretnénk fogyasztani. Sok helyen csinálnak belőle főzeléket, csipszet, tápszert, és pótkávét. Jó hír, hogy a héját sem kell kidobni, hiszen ehető, kiváló rostforrás. Ajánlott azonban levágni a szálakat és a keményebb részeket.

Fontos, hogy gyomorpanaszokat, gázosodást okozhat, így aki ezt tapasztalja, mindenképpen hőkezelve fogyassza és lehetőleg ne túl sokat. Pépként és levesbe téve minimalizálhatóak a kellemetlen tünetek. Az idősebbek citromlével forralták fel a csicsókát, ami segít lebontani a benne az inulint, aminek hatására könnyebben emészthetővé válik.

Forrás: divany.hu, nosalty.hu