Egy különös eset került a brit bíróság elé, amely során Louise Murguia, egy 49 éves, magát vegánnak és állatvédő aktivistának valló nő bűnösnek bizonyult báránylopás és állatkínzás vádjában - erről írt a farmer.pl. A dorseti Sturminster Newtonban élő nő egy mezőn magára hagyott bárány láttán döntött úgy, hogy – anélkül, hogy a gazdát vagy a hatóságokat értesítette volna – hazaviszi az állatot, és sajátos módszerekkel próbálja megmenteni.



Sajátos „mentés” tehéntejjel és pelenkával

Murguia úgy vélte, hogy a bárány nem élte volna túl az éjszakát, így visszatért, és elvitte az állatot. Otthon tehéntejjel, interneten vásárolt tápszerrel etette, és pelenkába bújtatta, miközben a higiénés körülmények messze elmaradtak az elfogadhatótól. A bárány három héten át tartó, otthoni „ellátása” alatt súlyosan legyengült, testsúlya alig haladta meg az 5,8 kilogrammot – ami fele volt testvéreiének, akiket rendesen gondoztak a farmon.

Bírósági tárgyalás és súlyos ítélet

Az állatorvosok csak intenzív kezeléssel tudták megmenteni a kimerült állatot. A bíróságon kiderült, hogy Murguia megpróbálta eltüntetni a bárány gyapjújából az azonosítószámot, samponnal mosta át, és a házban, ahol tartotta, rendkívül rossz körülmények uralkodtak: szemét, széna a padlón, és három kutya társasága.

A rendőrség egy hálószobában talált rá a nőre és a pelenkás bárányra. Murguia azzal védekezett, hogy aznapra tervezte az állat menhelyre vitelét, ám a bíróság nem fogadta el indoklását.

Jó szándékú akció kontra jogsértés

Murguia a tárgyaláson kijelentette, hogy tetteit ideológiai meggyőződés vezérelte: szerinte a gazdák az első perctől kezdve bántalmazzák a bárányokat. Azonban a bírónő nem fogadta el ezt az érvelést, és hangsúlyozta, hogy még ha jó szándék is vezette, tettei jogellenesek és súlyos következményekkel jártak.



Büntetés és gazdai reakció

A bíróság 12 hónap közösségi munkát, 6 hónap elvonókúrát alkoholfüggőség miatt, kötelező rehabilitációs órákat, valamint határozatlan időre szóló juhtartási tilalmat és kapcsolatfelvételi tilalmat szabott ki Murguia számára. A farm tulajdonosa, Stuart Ludwell megdöbbenésének adott hangot az eset kapcsán, és kijelentette: „Ez nem segítség volt, hanem pokol.”

Tanulság: a jó szándék nem elég

Murguia ügyvédje hangsúlyozta, hogy védence jó szándékkal cselekedett, de tettei helytelenek voltak. Az eset széles körű figyelmet kapott az Egyesült Királyság médiájában, és szimbolikus példájává vált annak, amikor a "más dolgába avatkozás" nemhogy nem segít, de kárt okoz.

Indexkép: Pixabay