Stratégiai vagyon a lignit, stratégiai ágazat a mezőgazdaság, ezek a mieink, becsüljük meg. Mindkettőt olyan kihívások érik, amelyekre innovatív megoldásokat kell keresnünk – világított rá Nagy István agrárminiszter a II. Klímabarát Szénipar és Fenntartható Energiaipar Konferencián, Bükkábrányban.
Nagy István szerint a Mátrai Erőmű Bükkábrány, Mezőnyárád és Vatta között elhelyezkedő bányájában termelt lignit felhasználási módjait keresve érdemes áttekinteni annak lehetséges mezőgazdasági alkalmazásait.
Köszöntőjében kifejtette, hogy a talajállapot javítása, a termesztett növényi kultúrák számára az egészséges talaj biztosítása nemcsak egy magyar mezőgazdasági feladat, hanem világszerte egyre nagyobb kihívás, amelynek kezelése minden bizonnyal felértékeli a talajkondicionálók szerepét.
Nagy István agrárminiszter a II. Klímabarát Szénipar és Fenntartható Energiaipar Konferencián, Bükkábrányban – fotó: Fekete István
A tárcavezető érdekes jövőbeni lehetőségnek véli a lignitporból kivont huminsavból készített talajkondicionálókat, hiszen talajba juttatásukkal elérhető a talajszerkezet és mikrobiológiai állapotának javulása, növelhető a vízmegtartó képessége.
A lignit a fenntartható talajgazdálkodás mellett – innovatív megoldásokkal – a mezőgazdasági termelés környezeti terhelésének csökkentésében is szerepet játszhat.
Nagy István örvendetesnek tartja, hogy a lignitnek szerepe lehet az állattartás fenntarthatóságának segítésében.
A hígtrágya, a biogáz trágya és egyéb szerves trágyák magas szintű kezelése kulcsfontosságú eleme ennek a munkának, a lignitpor alkalmazása pedig az alom- és trágyakezelésben csökkenti az állattartó telepek metán- és ammóniakibocsátását, valamint egyes állategészségügyi problémák megjelenését.
Kitért arra is, hogy a lignit mezőgazdasági szerepének erősödéséhez versenyképes áron elérhető, jó minőségű, az inputanyag-forgalmazók és a termelők által keresett lignitalapú termékekre van szükség.