Ahogy azt a DEKALB partnerei már megszokhatták, a felgyorsult, mesterséges intelligencia által támogatott nemesítésnek is köszönhetően évről évre több új kukorica hibriddel bővítjük portfóliónkat, így tartva annak átlagéletkorát fiatalon. Ez a precedens azzal is jár, hogy a sok éve ismert és szeretett hibridjeinkről olykor fájó szívvel kell lemondanunk, és bizalmat kell szavazni egy ismeretlen, új hibridnek. Ez nem könnyű, főleg egy olyan iparágban, ahol a klasszikus bizalom, a saját tapasztalat és a hűség nagyon erősen él.

Mindazonáltal az új hibridek rövid bemutatása mellett szeretnénk kidomborítani azt az óriási, high-tech nemesítői és fejlesztői hátteret, melynek tesztelési hálózata és piacravezetési folyamatai által a legjobb teljesítményű hibridekkel tudunk megjelenni a piacon. Mindezt a genetikai potenciált pedig olyan szakmai és agrotechnikai ajánlásokkal tudjuk kiegészíteni, mely érdemben tudja növelni a kukoricatermelés eredményességét.

DKC4231

Korai érésidejű (FAO 320), flexibilis csőtípussal rendelkező, új FieldShield minősítéssel rendelkező hibrid. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a hibridet nem érdemes túlsűríteni (átlag 70 ezer tő/ha), s kifejezetten a Kárpát-medence körülményeire lett nemesítve a szatymazi nemesítőállomásunkon. Valóban kiemelkedő aszály- és stressztűrő képességgel rendelkezik, nem csak papíron! A DKC4391-hez képest jelentősen jobb korai fejlődési eréllyel és vethetőséggel rendelkezik, míg elődjéhez, a DKC4351-hez képest szignifikáns (10+%) terméselőnnyel bír.

DKC4231 Dekalb kukorica hibrid

DKC4231 kukorica hibrid, Regöly, 2024 – fotó: Bayer Crop Science

DKC4533

Közép-korai érésidejű (FAO 350), klasszikus DEKALB kukorica! Mit értünk ez alatt? Kevés zöldtömeget nevelő, alacsony, kiváló szemminőséggel és óriási terméspotenciállal rendelkező hibrid. A 2022-es rendkívül aszályos, és a 2023-as átlag feletti évjáratban is az éréscsoportja legjobbja volt a hazai és a közép-európai fejlesztői és nemesítői kísérletekben. Egy igazi blockbuster!

Bayer kukorica hibridek

52 Bayer közép-kelet európai fejlesztési kísérlet átlaga, 2022-2023 – forrás: Bayer Crop Science

DKC5148

Középérésű (FAO 450), flexibilis csőtípussal és kifogásolhatatlan agronómiai tulajdonságokkal rendelkező, frissen regisztrált hibrid. Az alacsony beállt tőszámmal rendelkező kísérletekben domborít igazán, természinttől függetlenül. Véleményünk szerint, akik a DKC5182-t kedvelték, azok a DKC5148-at imádni fogják!

DKC5110

Silókukorica termesztéssel is foglalkozó partnereinknek ajánljuk elsősorban az új DKC5110 (FAO 440), kettős hasznosítású hibridünket. Elsősorban magasabb terméspotenciállal rendelkező táblákra ajánljuk, akár korai vetésidő alkalmazásával. Az utóbbi évek júliusi hőhullámai egyre erősebb mértékben érintik a középérésű hibridek fővirágzását, így okozva megtermékenyülési zavarokat, terméskiesést.

Ezt a hibridet érdemes minél korábban elvetni (amint a vetéshez szükséges minimális környezeti feltételek teljesülnek és az előrejelzés is kedvező), hiszen kiemelkedően jó hidegtűréssel és korai fejlődési eréllyel rendelkezik. A relatív korai virágzási idővel pedig csökkenthetjük az esetleges légköri aszály okozta terméskiesés kockázatát.

DKC5110 Dekalb kukorica

DKC5110 kukorica hibrid, Letenye, 2024 – fotó: Bayer Crop Science

Az említetteken felül, másodvetésű, extrém-korai silóhibridként elérhető lesz a kínálatunkban a DKC3513, a waxy kukoricatermesztők számára pedig az új DKC4391WX.

Sikerekben gazdag természtési szezont kívánunk!

Fröhlich Benjámin, Agronomist Lead
Bayer Crop Science

További információ: dekalb.hu