A gyümölcsfák ültetésére az egyik legjobb időpont a késő ősz. Amikor pedig az időjárás engedi, még novemberben sem maradunk le róla. Ilyenkor ráadásul jóval több a csapadék, és jóval kevesebb a kártevő. De nem mindegy, mikor és hogyan ültetjük el a gyümölcsfákat.

Erre ügyelj, ha novemberben ülteted a gyümölcsfádat

1. Még mielőtt belevágnánk az ültetésbe, gondoljuk át, mekkora fa fér el a kertben. Ehhez természetesen azzal is tisztában kell lennünk, hogy mekkora lesz majd a fa, amikor eléri a teljes méretét. Hasznos megnézni, milyen gyümölcsfák élnek a szomszédságunkban, hiszen a körülményeik hasonlók a miénkhez, így amelyek jól érzik magukat és bőségesen teremnek, azok valószínűleg a mi kertünkben is remekül fognak gyarapodni. Persze az sem utolsó szempont, hogy milyen gyümölcsöket szeret a család.

2. Mindig figyeljünk az időjárásra és csakis akkor vásároljunk és ültessük el a gyümölcsfát, amikor nincsenek fagyok!


3. Igazán fontos, hogy megbízható helyről vásároljunk gyümölcsfa csemetét. Ez elengedhetetlen, hiszen csakis a jó állapotban lévő csemete tud majd jól fejlődni, és termést hozni. A csemetéken van egy jeltábla, amelyen megtaláljuk az adott faiskola nevét és címét, továbbá a csemete fajtáját is. Csakis olyan csemetét vásároljunk meg, amelyik egészségesnek és sértetlennek tűnik. Ügyeljünk rá, hogy se fagyott, se kiszáradt ne legyen a csemete, és ha lehet, minél egyenesebb legyen.

gyümölcsfa ültetés csemete

Az őszi gyümölcsfa ültetés kulcsa a fagymentes időjárás és az egészséges facsemete. Fotó: Shutterstock

Ahhoz, hogy biztosak lehessünk benne, hogy a csemete nem sérült, vizsgáljuk meg a gyökérágait. Ha a frissen vágott gyökér szövete barna, akkor az a szállítás vagy a szakszerűtlen tárolás következtében elfagyott. Ebben az esetben ne ültessük el a csemetét, hiszen az nem fog megeredni. Fontos, hogy ha úgy látjuk, a csemete gyökerei és oldalvesszői sok nedvességet veszítettek, kiszáradtak, és a vesszők héja emiatt ráncos, alaposan öntözzük meg azokat, és így még van esély rá, hogy a csemete megmaradjon.

4. Az új csemete helye soha ne egy régi fa helye legyen. A régi fa helyén a talaj fertőzött lehet, másrészt az ott lévő korábbi fa már nagyon sok tápanyagot elhasznált a talajból, így az új fának nem sok jutna. Márpedig az új fának a fejlődéséhez rengeteg tápanyagra lesz szüksége.

Így ültesd el ősszel a csemetét

1. Mindenképp készítsük elő a talajt a csemete számára. A legjobb, ha az ültetőgödröt két héttel az ültetés előtt kiássuk, majd a megforgatott földet visszatöltjük. A csemete részére ássunk egy legalább 120x120 cm alapterületű és 80 cm mélységű ültetőgödröt.

Adjunk a talajhoz istállótrágyát, érett komposztot vagy komplex hatóanyagú műtrágyát. A facsemeték első, felszívó gyökerei eleinte csak a jó minőségű, tápanyagokban gazdag talajban növekednek gyorsan, ezért nem mindegy, milyen talajba kerülnek.

2. Nézzük át a csemetét, és még az ültetés előtt vágjuk vissza a sérült gyökereit egészen az egészséges részekig. Érdemes a csemetét ültetés előtt egy napra vízbe állítani, hogy pótolja az elvesztett nedvességét.

3. Ültetéskor a csemete éppen olyan mélyen legyen a földben, mint ahogy a faiskolában állt, mert ha túl mélyre ültetjük, a gyökerei „befulladnak", vagyis nem erednek meg, de ha túl magasra ültetjük, akkor sokkal jobban fenyegeti a fagyás és a kiszáradás veszélye.

4. Az ültetésnél nagyon kell ügyelni arra, hogy a szemzés helye észak felé nézzen és éppen a talaj felszíne fölé kerüljön. Ez azért nagyon lényeges, mert így kisebb a kockázata, hogy téli napokon a laza szövetű szemzési szövetegyüttes felmelegszik, éjszaka azután lehűl és a hőmérsékleti különbségek (dilatáció) miatt a szövetek elfagynak.

5. Az ültetést a csemete körüli talaj alapos megtaposásával zárjuk, majd alaposan öntözzük meg azt, és ne felejtsük el felkupacolni a gyümölcsfa tövét, hogy védve legyen a téli hidegekkel szemben.

6. Egy tányér alakú részt alakítsunk ki a csemete tövénél, ahol meg tud állni az öntözővíz. Ennek a felszíne a csemete törzse felé lejtsen. Takarjuk be faforgácssal vagy szalmával a csemete körül a talajt, hogy megvédjük a gyors kiszáradástól, és a gyomok elszaporodásától.

7. Ha úgy látjuk, nagyon vékony még a csemete, és aggódunk, hogy eltörhet egy nagyobb viharban, karózzuk ki. Ha állatoktól is védeni kell, akkor vegyük körbe hálóval.

gyümölcsfa ültetés csemete

Készítsük elő a talajt a gyümölcsfa számára ültetés előtt. Fotó: Shutterstock

8. Az ültetés után meg kell metszeni a fát. Ezt minden egyes fafajtánál másképp kell elvégezni, melynek mindenképp járjunk utána, mielőtt belefognánk. Ekkor tudjuk meghatározni milyen magas legyen a törzs, milyen szögben álljanak az oldalágak, milyen formájú legyen a korona, és milyen magas legyen a fa. Érdemes a gyümölcsfát nem túlságosan magasra engedni, hiszen az nagyban megnehezítheti a permetezést és a szüretelést is.

Védjük meg a csemetéket a téltől

Ügyeljünk rá, hogy az ősszel ültetett, továbbá a fiatal facsemeték érzékenyek a hőmérsékleti változásokra, az ónos esőre, a rágcsálókra és a vadállatokra. Az elsődleges védelem természetesen az, ha be van kerítve a kertünk.

Ha állatok is veszélyt jelenthetnek a facsemete számára, vegyük körbe a fák törzsét dróthálóval vagy műanyag törzsvédővel. De megoldás lehet az is, ha náddal, napraforgó-szárral, vagy tüskés ágakkal vegyük körbe. A műanyag fólia nem alkalmas a fák törzsének védelmére, hiszen azt könnyen leszakíthatják az állatok. A téli hidegek ellen pedig ne felejtsük el felkupacolni a gyümölcsfa tövét.

Mindenkinek jó ültetést, és bőségesen termő gyümölcsfákat kívánunk!