A 2024-es évet elemző szakértői hozzászólásokért kattintson a névre!
Dr. Nagy Zoltán termékfejlesztési igazgató, ipari növények nemesítési osztályvezető, fajtafenntartási csoportvezető
Gabonakutató Nonprofit Kft.
A 100 éves Gabonakutató a cirok fajtáival és termesztési kutatásaival is segíteni tudja a gazdákat a sikeres termelésben. A cirokfélék lehetnek Magyarországon a klímaváltozás nyertesei. A kukoricánál jobban bírja az aszályos, forró nyarat, de oda kell figyelni a termesztéstechnológiára a legjobb eredmény érdekében. A területre szabott technológia kidolgozásában a GK munkatársai mindig naprakészen tudják segíteni a termelőket.
A kukoricatermeléshez használt eszközökkel a cirok is termeszthető, csak a vetőtárcsán kell változtatni. Nincs szükség drága beruházásra, ha valaki szeretné a ciroktermesztést elkezdeni. Melegigényesebb a kukoricánál, mindenképpen érdemes megvárni, hogy a talaj 13 fokra melegedjen.
A talaj és tápanyag-utánpótlási technológia is hasonló a kukoricához, de a cirok kevesebb tápanyaggal is beéri, azonban a káliumpótlást nem érdemes csökkenteni, 2:1:1 összetételű NPK-t érdemes használni. Mivel a cirok magja apró, így hálás az aprómorzsás magágyért, de kísérleteinkben a direktvetés is működött (árpa tarlóba másodvetésként alkalmazva). Fontos, hogy a talaj hőmérséklete 13 fok felett legyen. A vetéshez lehetőleg csak csávázott vetőmagot használjunk. Másodnövényként – a megfelelő termésmennyiség és -minőség érdekében – legkésőbb június elején vagy közepén kell elvetni. Az ajánlott vetésmélység 3-4 cm legyen.
Direktvetés – fotó: Gabonakutató Nonprofit Kft.
A legkritikusabb technológiai lépés a gyomirtás. A sikeres növényvédelmen múlik a termesztés jövedelmezősége, mert hiába van szárazságtűrő fajtánk, ha a gyomok megfojtják és oda a termés. A GK már a kezdetektől együttműködik a Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamarával, hogy a legjobb gyomirtási módszer a termelők rendelkezésére álljon.
Az elmúlt évtizedekben több hatóanyag-kombináció lett tesztelve, és természetesen a növényvédőszer-kivonások is érzékenyen érintették ezt a területet, de sikerült olyan technológiákat kidolgozni, melyek a leghatékonyabban védik a növényeket. Preemergens és posztemergens technológia is kifejlesztésre került. A részletekért keresse a Gabonakutató munkatársait!
Gyomirtási bemutató – fotó: Gabonakutató Nonprofit Kft.
A kukoricát károsító Fusarium és egyéb penészgomba-fertőzések nem jelentenek veszélyt a cirokfélék szemtermésére, így a mikotoxin-szennyezettség kockázata is minimális. Vírusos megbetegedései közt a kukorica csíkos mozaikvírus (MDMV) említhető, azonban a GK fajtái erre a betegségre is rezisztensek. Érdemes drótféreg ellen talajfertőtlenítéssel védekezni, különösen kalászos elővetemény esetén. Rovarölős védekezést erős gyapottok-bagolylepke-invázió esetén lehet és kell is alkalmazni.
A szemescirok zöld száron érő növény. A betakarítást ajánlott a szemek 20% alatti (15-17%) nedvességtartalmánál megkezdeni. Az állományban dikvát hatóanyagú deszikkáló szerek használhatóak. A szemtermést 13-14%-os nedvességgel lehet tárolni.
A Gabonakutató Kft. kiváló szárazságtűrő képességű szemes- és silócirokhibridekkel áll a termesztők rendelkezésére. Minden fajtánk tannintartalma határérték alatti, mindenféle kezelés nélkül feletethető, takarmányba keverhető.
A GK Emese vörös szemű, nagyon korai érésű, így másodvetésre is ajánljuk. Nagy termőképességű (8,5-9,5 t/ha), kiváló szárazságtűrő és gyengébb talajokhoz jól alkalmazkodó hibrid, amelyet valamennyi talajtípusra ajánlunk.
GK Emese – fotó: Gabonakutató Nonprofit Kft.
Alföldi 1: vörös szemű, az Emesénél késeibb, kiváló termőképességű (9,0-10 t/ha), jó alkalmazkodó-képességű, a gyengébb talajokon is gazdaságosan termelhető.
GK Erik: Középérésű silócirok, akár 80-90 t/ha terméshozammal, jól bokrosodik, erős szárú, és cukortartalma 15-17%. Aszálytűrése átlag feletti. Remek, egészséges silótakarmány.
GK Erik – fotó: Gabonakutató Nonprofit Kft.
Cirokfajtáinkról további információt és tavaszi katalógusunk letölthető változatát megtalálják honlapunkon: www.gabonakutato.hu.
A 2025-ös évben ezeket a hibrideket ajánljuk önöknek, bízva abban, hogy hozzásegíti önöket a sikeres gazdálkodáshoz. Széles körű portfólió, megbízható termés – válassza a Gabonakutatót az aszályos időkre is!
Popovics Tamás igazgató
Galldorf Zrt.
Aszály esetén a termésszintjét megőrző, stressztűrő, alacsony input-felhasználású, a gyengébb talajok hasznosítására is alkalmas, könnyű emészthetőségű, alacsony rovarkártételű, mikotoxinoktól (Fusarium, Aspergillus fajok) mentes, kiváló fehérje- és energiatartalmú, élelmiszeripari, takarmányozási célú, bioenergia előállítására is alkalmas cirokhibridek termesztéséhez ajánl a GALLDORF Zrt. LIDEA szemes cirkokat.
A 2024. évi aszályban is megmutatta a cirok az erősségeit: 45.000 ha területen 4,80 t/ha átlaggal lett betakarítva, míg a kukorica 865.000 hektáron 5,80 t/ha hozamot produkált. A cirok kiváló szárazság- és stressztűrő képességét rendkívüli módon fejlett bojtos gyökérrendszerének is köszönheti. Kétszer annyi hajszálgyökere van, mint a kukoricának, ugyanakkor a levelei feleannyi vizet párologtatnak el, mint a kukoricáé, és emellett az aszályos körülmények között a növényen megjelenő viaszréteg kiválasztásával is csökkenti a párologtatását, így egységnyi száraz anyag előállításához 30–50 százalékkal kevesebb vízre van szüksége, mint a kukoricának.
A cirokfélék nagy előnye, hogy a gyengébb adottságú, aszályra, stresszre hajlamos területeken is eredményesen termeszthetők. Így gyakorlatilag az extrém gyenge homok-, a szélsőséges szikes-, valamint 4,5 pH alatti savanyú talajok kivételével minden egyéb szántóföldi terület alkalmas a cirok előállítására.
A cirokfélék nagy előnye, hogy a gyengébb adottságú, aszályra, stresszre hajlamos területeken is eredményesen termeszthetők – fotó: Galldforf Zrt.
Tápanyag-utánpótlása alacsonyabb, mint a kukoricáé, azonban a megfelelő mennyiségű és minőségű termés eléréséhez a szükséges tápanyagot biztosítani kell. A javasolt összes hatóanyag mennyisége: N 80-100 kg/ha, P 60-70 kg/ha, K 70-90 kg/ha.
Gyomirtása a Concep III kezelés miatt részben megoldott. A cirok esetében állati kártevő és gombás betegség csak elvétve fordul elő. A vetőmag antidótumos csávázásának köszönhetően szélesedett az alapkezelés (preemergens) és korai posztemergens kezelés lehetősége. Kétszikű gyomnövények tekintetében szélesebb a paletta, erre a cirok 3–8 leves állapotában van lehetőségünk, a buga differenciálódását megelőző időszakban.
Az évelő egyszikű gyomnövények (pl.fenyércirok) ellen jelenleg tökéletes megoldást nyújtó gyomirtó szer és így biztos megoldás sincs! Egyedüli és költséghatékony megoldásként az előző kultúrában vagy az őszi tarlón elvégzett gyomirtással lehet védekezni ellene.
A cirok termelési önköltségi szintje – mivel a növényvédelemre is kevesebbet kell költeni a növény magas rezisztenciája miatt – a kukoricáéhoz képest 25-30 százalékkal kevesebb, miközben a végtermék ára szinte megegyezik a kukoricáéval. Az optimális terméseredmény átlagosan hektáronként 7 tonna körül várható, de intenzív körülmények között a 9-12 tonna is elérhető. A cirkot elsősorban a gyengébb adottságú szántóföldekre javasoljuk, ott, ahol a kukorica termésbiztonsága alacsony vagy kérdéses.
Együttműködő partnerünk a cirok vetőmagok hazai előállítója és termelésünk szakmai irányítója: Agroszemek Kft.
A cirok termelési önköltségi szintje a kukoricáéhoz képest 25-30 százalékkal kevesebb, miközben a végtermék ára szinte megegyezik a kukoricáéval – fotó: Galldforf Zrt.
Ne feledje: nemcsak jó vetőmagot és megbízható technológiát kínálunk, a GALLDORF Zrt. vissza is vásárolja a megtermelt szemescirok-mennyiséget, az ország bármely pontjára tudunk versenyképes felvásárlási árat ajánlani.
Fajtakínálatunk széles, eltérő tenyészidejű és hasznosítású hibrideket kínálunk, amelyek kimagasló termőképességűek, tanninmentesek (<0,14% DM). Kitűnő szárazságtűrés, zöld száron érés, nagyon gyors vízleadás, átlag feletti szárszilárdság és kitűnő Fusarium-tolerancia jellemzi ezeket a hibrideket. Megdőlésre és pergésre nem hajlamosak, sterilitás alig fordul elő. Alacsony a növénymagasságuk, ezért könnyű a betakarításuk.
Keressék a GALLDORF Zrt. területi képviselőit szemes cirokkal kapcsolatos kérdéseikkel, megrendeléseikkel!
* A LID ZEALANDIA SU nikoszulfurontoleráns szemes cirok. Jelenleg engedélyezett nikoszulfuron hatóanyagú készítmény és technológia nem áll rendelkezésre. A LID ZEALANDIA SU hibrid gyomirtása a hagyományos szemes cirkokkal megegyező módon lehetséges.
Cs. Nagy István vetőmag-kereskedelmi üzletág-igazgató
KITE Zrt.
Kezdjük az elején ezt a témát, mert a cirok jelentősége és lehetőségei még mindig kiaknázatlanok!
Évtizedek óta a KITE egyik alapküldetése az elérhető legújabb és legjobb termékek, technológiák felkutatása, illetve adaptálása a hazai viszonyokra. Cirokkal a kezdetek óta foglalkozunk, elsődlegesen mint takarmánynövénnyel. A változó időjárási körülmények és közgazdasági igények okán került még inkább a látókörünkbe ez a növényfaj.
A cirok hangsúlyos előnyöket – egyelőre – a kitettebb, kukoricatermesztésre kevésbé alkalmas területeken tud nyújtani.
Jó előveteményei a korán lekerülő növénykultúrák (kalászosok, borsó, repce után is vethető). Víz- és trágyázási igénye érdemlegesen alacsonyabb a kukoricáénál (7-9 t/ha termésszinthez 60-100 kg/ha nitrogén, 60-70 kg/ha foszfor, 70-90 kg/ha kálium-hatóanyag, de ne feledkezzünk el a cink, a mangán és virágzáskor esetleg a bór mikroelempótlásról sem).
További előnye a növénynek, hogy humán és takarmányozási felhasználás szempontjából is tud lehetőségeket biztosítani a hazai és nemzetközi piacokon is, hiszen glutén- és GMO-mentes termékekről beszélünk, mely hibridek tanninmentesek is.
A KITE Zrt. célja – együttműködve Európa és a világ legnagyobb ciroknemesítő házaival – olyan portfólió kialakítása, ami mind tenyészidő, mind a helyi adottságok, mind technológiai színvonal szempontjából lefedi a hazai igényeket:
LID Gibson a portfóliónk legújabb tagja. Szemes hasznosítású hibrid, mely nagyon jó toleranciával rendelkezik a fuzáriummal és a macrophominával szemben, ebből is adódóan mind takarmányozási, mind élelmiszeripari célra egyaránt felhasználható.
LID Gibson – fotó: KITE Zrt.
RGT Ggustav: középkései érésű, szemes hasznosítási irányú cirokhibrid. Kiemelkedő alkalmazkodóképességű hibrid, kitűnő aszály-, illetve szárazságtűréssel.
fotó: KITE Zrt.
A MR Eclipse "Stay Green" hibrid tulajdonsága segíti a növényt a kedvezőtlen körülményeknek ellenállni és a lehető leghatékonyabban kihasználni a rendelkezésre álló nedvességet. Szemes hasznosítási irányú, középkorai éréscsoportba tartozó, magas terméshozamú cirokhibrid. Közepes/magas macrophominatolerancia jellemzi. Kölesszúnyoggal szembeni rezisztenciája 6-szor nagyobb, mint a hagyományos hibrideké.
MR Eclipse – fotó: KITE Zrt.
Az ES Foehn Magyarországon a legnagyobb volumenben értékesített középkorai szemes hibridcirok. Stabil, nagyon jó alkalmazkodóképesség jellemzi. Átlag feletti kelési erélyű. Terméspotenciál-vizsgálatainkban az ES Foehn 2024-ben a legnagyobb termését Jászboldogházán adta 10,61 t/ha-os eredménnyel.
ES Foehn – fotó: KITE Zrt.
További információt itt talál.
Pintér János szemes növények termékmanager
Kugyelka Mihály szaktanácsadó
KWS Magyarország Kft.
Pár évvel ezelőtt a ciroktermesztés északi határának számított Közép-Kelet-Európa, de ez a határ mára feljebb húzódott, és a növény megjelent Észak Európában is. Magyarországon – ahol a klímaváltozás hatásai az egész országban érezhetők – az egyenetlen csapadékeloszlás miatt a kapás kultúráink tenyészidőszakában alig esik csapadék, sorra dőlnek meg a hőségrekordok, a hőstresszes napok száma nő. A környezeti változások egyre rohamosabb léptékben alkalmazkodásra kényszerítik a gazdálkodókat, átgondoltatja velünk meglévő növényeink technológiáit és új növények bevonását.
Hol a helye a ciroknak ebben az egészben?
A cirok afrikai származásából eredően előnyt élvez a legnagyobb stresszfaktorokkal szemben: tenyészidőszakban 200 mm csapadék is elég neki. A növény föld feletti és föld alatti biomasszaaránya sokkal nagyobb, mint a kukoricáé, ami azt jelenti, hogy egy hatalmas sűrű gyökérzetet fejleszt, ami remek gyökérabszorpciós képességgel rendelkezik, és ezt a növény ki is használja mind a talajszemcsékben lekötött tápanyagok, mind a lekötött víz feltárására. Fontos kiemelni, hogy a hőstresszes napokat, éjszakákat is jobban tűri a legtöbb kapás kultúránál. A cirok a gyökérrendszerén túl nagyon tömött, szivacsos bélszövettel is rendelkezik a szárában, amiben vizet tud tárolni, valamint az erősen viaszos felülete védelmet adhat az UV-sugárzás ellen is.
Felmerülhet a kérdés: az impozáns tulajdonságokon túl mennyire terjed a ciroktermesztés, és mik a lehetőségek?
Bár a 2024-es év nem kifejezetten cirkos év volt, a növény iránti érdeklődés és kereslet folyamatosan nő. Az Agrárközgazdasági Intézet (továbbiakban AKI) nyilvános adatai alapján a cirokfélék termőterülete az elmúlt húsz évben több mint 7,5 szeresére nőtt, szűk 5000 hektárról közel 39 000 hektárra (1. ábra). A trendek alapján a cirok tagadhatatlanul megküzd a helyért, és valós alternatívává – az egyik legnagyobb kiskultúrává – kezd válni.
Az AKI a cirokterület elemzéseit 2017-től kezdve külön szemes és silócirokként is számon tartja, az adatokból látszik a szemes cirok robbanása is. (2. ábra)
1. ábra
2. ábra
A KWS Magyarország Kft. több éve fontos szereplője a cirok vetőmagpiacnak. Ismert hibridjeink mellett (KWS LUPUS és KWS NEMESIS) idén debütál a KWS RUBINUS vörös cirok, ami a terméspotenciál mellett koraiságával – ezáltal jobb betakarításkori szemnedvességével – tűnik ki. A KWS RUBINUS-t továbbá megtámogattuk INITIO Hydro+ víz adszorpciós csávázással, elősegítve a minél erősebb kelést szárazabb magágy esetén is.
A mezőgazdasági ágazatban a világ legtöbb területe érzékeny az abiotikus stresszre, amely a növénytermesztés jelenlegi legnagyobb kihívása. Ezenkívül az aszály, a szélsőséges hőmérsékletek, a rendelkezésre álló és felvehető csapadék ingadozása, ami vízhiánytüneteket okozhat. Ezeknek az akadályoknak a leküzdése egyre inkább felértékelődik, a mezőgazdasági inputanyagok optimalizálása érdekében sok gazdálkodó biostimulánsok gazdaságukba történő integrálásához fordul a negatív hatások csökkentése érdekében. Ezek a készítmények:
• Javítják az abiotikus stresszállóságot
• Kihatnak a gyökérarchitektúra megerősítésére
• Elősegítik a víz- és tápanyagfelvételt
• Erősítik a szinergenciát a talaj mikroorganizmusaival
Az INITIO HYDRO+ elemeként az AgRHO® S-BoostTM segít leküzdeni a környezeti kihívások, például az abiotikus és hidratikus stressz hatásait. Egyedülálló hatásmechanizmusával ez a vetőmaggal alkalmazott biostimuláns kihat a talaj tulajdonságaira a mag közvetlen környezetében azért, hogy elősegítse a víz- és tápanyagfelvételt, fokozza a csírázást, erősítse a gyökérfejlődést és közvetett védelmet nyújtson a gyökérváltásig tartó kritikus időszakban fellépő szárazságstressz ellen.
Pintér János: INITIO HYDRO+ gyökérfejlődés-vizsgálat 2024.
Kugyelka Mihály KWS szaktanácsadó és Pintér János szemes növények termékmanager – fotó: KWS Magyarország Kft.
További információ: www.kws.com/hu
Németh Róbert üzletfejlesztési vezető
Nuseed
A cirok az éghajlatváltozás egyik nyertes növényévé válhat, vetésterülete pedig évek óta lassú, de stabil növekedést mutat. A 2024-ben az aszály miatt ismét gyengébben teljesítő szemes kukorica – alacsonyabb termésszint és toxinproblémák – helyett a szemes cirok életképes alternatívát jelenthet.
E szárazságtűrő növénynek is vannak azonban termesztési korlátai. Az extrém aszályos 2022-es év után, 2024-ben is sok termelő szembesült szeptemberben jelentős megdőléssel, ami nagymértékben csökkentette a betakarítható termést. A megdőlt növények szárának felvágásakor a bélállományban látható szürke mikroszkleróciumok a jól ismert polifág hamuszürke szárkorhadás, vagyis a Macrophomina phaseolina kártételére utaltak.
Macrophomina – fotó: Elekes Balázs
Tapasztalataink szerint ez a kórokozó leginkább akkor jelenik meg látványosan a cirokban, amikor az intenzív vegetatív periódus során, kedvező csapadékellátást követően, a szemtelítődés időszakában aszály tapasztalható, és kiugróan magas a hőmérséklet. Ilyenkor a legyengült növény a termésképzéshez szükséges fotoasszimilátumokat kénytelen a szárból mozgósítani. A meggyengült szárban a hamuszürke szárkorhadás kórokozója könnyen elszaporodik, micéliumokat és mikroszkleróciumokat képezve, ami felgyorsítja a bélállomány felszívódását, végül pedig szárdőléshez vezethet.
A makrofomina elleni védekezésben a vetésváltás – a széles gazdanövénykör miatt – nem mindig jelent megoldást. Az egyéb védekezési lehetőségek mellett az egyes hibridek fogékonysági szintje közti különbségre szeretnénk felhívni a figyelmet.
A több mint 70 éves ciroknemesítési tapasztalattal rendelkező, a világ cirokpiacának harmadik legnagyobb szereplőjeként ismert Nuseed® (Richardson Seeds) legújabb cirokhibridjei kiemelkedő makrofomina-toleranciát mutattak a hazai üzemi és kísérleti tapasztalatok alapján.
Nuseed® fotó: a 319X120 (N2G207) cirokhibrid
A stabil, magas termés- és fehérjehozamú, tanninmentes, vörös szemű 319X120 (N2G207) hibrid egy új cirokgenetika első képviselője Magyarországon. Kiemelkedő alkalmazkodóképessége révén jól beilleszthető a különféle termesztési körülmények közé. Kiváló hazai üzemi referenciákkal felvértezve 2025-ben már nagyobb területen kerülhet a köztermesztésbe.
A Nuseed® új cirokhibridje két különböző évjáratban is megmérettetett a köztermesztés körülményei között. Mindkét évben a termésmennyiség tekintetében első helyen szerepelt a referenciaként bemutatott üzemi tesztekben.
Nuseed®-vetőmag – HOZAMON TÚL (BEYOND YIELDTM)
További információ: nuseed.com/hu
Megújult KÖRKÉRDÉS programunkkal ismét jelentkezünk hétről hétre. Olyan témákat helyezünk fókuszba, melyek a gazdálkodók számára támpontot adhatnak az inputanyag-beszerzés terén, valamint az egyes agrotechnológiai kérdésekben.