Az Ír Szarvasmarha- és Juhtenyésztők Szövetségének (ICSA) elnöke, Sean McNamara "nagyon csalódott" az élőhely-helyreállítási törvény Európai Parlamentben történő elfogadása miatt– írja az Agriland.

Mint arról mi is beszámoltunk: a február 27-i, keddi szavazáson 329 képviselő szavazott a vitatott törvény mellett, 275 ellene és 24 tartózkodott.

Sean McNamara elmondta, hogy a szavazás eredménye "aggodalmat keltett a gazdák körében", akik úgy látják, hogy a törvény "nagy figyelmet fordít a kötelező intézkedésekre és célkitűzésekre, de a finanszírozási kötelezettségvállalásokra már kevésbé fektet hangsúlyt".

"Sajnos, a gazdáknak már vannak keserű tapasztalataik arról, hogy a kijelölt földek esetében ígért finanszírozás hosszú évek alatt sem valósult meg. Az NHA (Nemzeti Örökségi Terület) vagy SAC (Különleges Természetvédelmi Terület) besorolású birtokkal rendelkező gazdálkodók évek óta frusztrációval szembesülnek, miközben az intézkedések mezőgazdasági vállalkozásaikat súlyosan korlátozzák, a földet pedig elértéktelenítik" – mondta.

EU

Írország azon államok közé tartozik, melyeket jelentős mértékben érint az új szabályozás – forrás: Pixabay

Az ICSA elnöke megjegyezte, hogy a törvény elsődleges célja a termelésbe vont tőzeglápok 30%-os helyreállítása. Azonban ez a cél 2050-ig 50%-ra emelkedik és nem egyértelmű, hogy ez elérhető lenne mezőgazdasági területek bevonása nélkül.

"Bár a kormány fenntartja, hogy ez lehetséges kizárólag állami földterületek felhasználásával, de ez véleményünk szerint egyáltalán nem biztos. Egy záradék lehetővé teszi a céltól való eltérést a jelentősen érintett – ilyen Írország is – tagállamok számára, ám ez azon múlik, hogy egy esetleges jövőbeli kormány erre mutat-e kompromisszumkészséget – mondta McNamara.



Az ICSA elnöke aggodalmát fejezte ki a természetes élőhelyek helyreállításával kapcsolatos célkitűzések és ezeknek a földek életképességére gyakorolt hatásai miatt.

Emlékezetes: az új jogszabály célja, hogy 2030-ig az EU szárazföldi és tengeri területeinek legalább 20%-át, 2050-ig pedig valamennyi ökoszisztémáját helyreállítsa, továbbá intézkedéseket javasol a városi, erdős, mezőgazdasági és tengeri ökoszisztémák helyreállítására is.

"Ez az EU Biodiverzitási Stratégiájában kiválasztott értékek alapján készült, figyelmen kívül hagyva a pénzügyi és termelékenységi hatásokat" – mondta. – "Összességében a szavazás eredménye bizonytalanságba sodorta a gazdákat, és teljesen világos, hogy az élelmiszerbiztonság, illetve Írország létfontosságú érdekei háttérbe szorultak az Európai Bizottság Zöld Megállapodásának terveivel szemben.


Az Európai Gazdák Szövetsége, a Copa Cogeca általánosságban ugyan támogatja a természetes élőhelyek helyreállítását, azonban úgy véli, a törvényjavaslat szövegezése "a kezdetektől hibás volt".

"A most megszavazott törvény ebben a formájában számunkra elfogadhatatlan, végrehajtása komoly problémákat okozhat Európa mezőgazdasággal és erdészettel foglalkozó gazdái számára. A legfőbb problémák egyike, hogy nem tisztázott, a törvény végrehajtását hogyan finanszírozzák, és hogyan támogatják a területkezelőket és tulajdonosokat a hosszú távú változások aktív megvalósításában való részvételükért cserébe" – közölte a Copa Cogeca.