A lucerna-magtermesztés eredményességét meghatározó tényezők
Talán a legfontosabbak a termőhelyi adottságok/igények. Magtermesztésre csak a gyengébb adottságú területek alkalmasak. A termőhelyi adottságokon belül külön kell választanunk a talaj- és az időjárási adottságokat. A talajadottságokon belül kiemelten kell kezelni a talajvíz szintjét, ha ez 3 méternél magasabban van, az a termesztést meghiúsíthatja. A másik fontos követelmény, hogy a talaj legalább a mélyebb rétegekben jelentős mennyiségben meszet tartalmazzon. A mésztrágyázás/mészpótlás rendkívül költséges és kevéssé hatásos módszer.
Az időjárási tényezők szintén alaposan befolyásolják a magtermést, ráadásul hatásuk előre nem prognosztizálható. (A termőhelyet kiválaszthatjuk, de az időjáráshoz alkalmazkodnunk kell.) A magtermesztés számára a csapadékban szegény évek kedveznek. A csapadék mennyisége nem egyedüli meghatározó szempont, az eloszlása is alapvetően befolyásolja eredményességünket. Általánosságban elmondhatjuk, ha az év száraz, a csapadék a magfogásra tervezett második növedék virágzásának idején nem jelentős, a hőmérséklet viszont eléri a 25–28 °C-ot, az időjárás kedvezőnek mondható. A hőmérsékletnek a virágzás hosszában van jelentős szerepe. Ha tartósan 30 °C fölötti hőmérsékletek követik egymást, az a virágzást nagyon lerövidíti, ami megnehezíti a megporzó rovarok dolgát. (A megporzást szinte kizárólag vadon élő méhek végzik.)
A megfelelő terület kiválasztása magában foglalja az elővetemény megválasztását is. Az elővetemény mindenképpen kalászos legyen, ez mind a gyomirtást, mind a talajművelést megkönnyíti. A talajművelés forgatásos legyen, a talajlazítást, ha szükséges, az elővetemény alá végezzük. A kalászos elővetemény betakarítása után a tarlóhántás és a tarlóápolás megfelelő időben és minőségben elvégezhető. A tavaszi telepítés előtt az őszi mélyszántás után a talajt úgy kell elművelni, hogy tavasszal minél kevesebb művelettel lehessen vetőágyat készíteni. A vetésre megfelelnek a jól beállított gabonavetőgépek is, ha biztonsággal vetik ki a 8–10 kg/ha-os vetőmagmennyiséget. A vetést szinte minden évben a gyűrűshengerrel történő lezárás követi. Minden munkaműveletet, a talajműveléstől a trágyázáson át a vetésig, úgy kell időzíteni, illetve kivitelezni, hogy az a lucerna egyöntetű és robbanásszerű kelését segítse elő. Ez a későbbiekben a kaszálások és a gyomirtás, illetve egyéb vegyszeres kezelések elvégzését segítik elő.
Nagyon fontos az eredményesség szempontjából a megfelelő fajta kiválasztása, a fajták között ugyanis jelentős magtermésbeli eltérések vannak. Magyarországon jelenleg elérhetők a Szarvasi fajták és a DE ATC Nyíregyházi Kutatóintézetének Klaudia nevű fajtája, melyek ennek a követelménynek megfelelnek. A külföldi céltermesztésben termesztett fajták közül az amerikai Prospera fajtának van kiemelkedően nagy maghozama.
A tavaszi telepítés után lehetőség van úgynevezett „szűzmagfogásra” is. Ezt általában csak a magasabb szaporulati fokú vetőmagnál alkalmazzuk. Az első magfogásra általában a második évben kerül sor. Az adott éven belül a második növedék a legalkalmasabb magfogás céljára. Ekkor az első kaszálást – az időjárás figyelembevételével – minimum 8–10 nappal késleltetjük. Így tudjuk elérni, hogy a virágzás az időjárási szempontból legmegfelelőbb július végi időszakra essék. A betakarítás a virágzás után egy hónappal esedékes.
Meg kell jegyeznünk azonban, hogy a korábbiakban felsorolt technológiai elemek legszigorúbb betartása mellett is átlagosan tíz évből két évben jó, háromban közepes, háromban gyenge, és két évben magfogás egyáltalán nem lehetséges. Csapadékos években a sarjú felnő, és szélsőséges esetben a mag már a csigában kicsírázhat.
A betakarítás előkészítésében legfontosabb az időzítés. Az adott táblát naponta figyelni kell, ha már a csigák kétharmada barna, bennük a magok sárgák, és csak körömmel nyomhatók szét, a betakarítást meg lehet kezdeni. A betakarítás előtt deszikkálni kell. Erre legalkalmasabbak a rövid hatástartamú, perzselő hatású, kontakt készítmények. Ezek hatását nitrogénműtrágya hozzáadásával még tovább fokozhatjuk. Jó eredményt lehet elérni kedvező időjárásban csak nitrogénműtrágya alkalmazásával is. Ekkor a lehető legtöbb műtrágyát oldjuk fel a vízben, és így permetezünk. Ha ezt a módszert alkalmazzuk, akkor a permetezés utáni 3–4. napon megkezdődhet a betakarítás. A kombájn beállításai általában automatikusak, csak a megfelelő növényt kell kiválasztani. A betakarítás megkezdése után természetesen ennek ellenére folyamatosan követni kell a munkáját, és ha szükséges, el kell végezni a finom beállítást.
A kombájn a betakarított magot pótkocsira üríti, amit haladéktalanul be kell szállítani a tisztítás-szárítás helyére. A beszállított mag a pótkocsin nem maradhat, elég egy pár órás állás, pl. éjszakára nem borítják le, és a mag bemelegszik. Ekkor a mag csírázóképessége jelentősen romlik. A beszállítás után, ha lehetőség van rá, azonnal előtisztításra kell vinni a magtételt. Ha erre nincs lehetőség, akkor ki kell teríteni néhány centiméteres vastagságban, hogy a nedvesség eltávozhasson belőle. A szárításnak ez a legkíméletesebb módja. Az előtisztított tételek nyitott szájú zsákban pár napig tárolhatók, de folyamatos ellenőrzésük még ekkor is javasolt. Ha szükséges, a tétel teremtárolóban kiterítve tovább szárítható. A tisztítás során kerülni kell a különböző tételek összekeverését. A tételek között a tisztítógépek alapos kitakarítása alapvető fontosságú, hiszen egy néhány mázsás tétel, ami arankával vagy Rumexszel fertőzött, akár száz mázsát is „tönkretehet”. A tételek esetleges összekeverését kizárólag a tisztítási folyamat végén, a meglévő eredmények ismeretének birtokában lehet elvégezni. Bár a nagyobb nedvességtartalmú mag kezelése nagyobb figyelmet kíván, a betakarítás és a tisztítás során a magveszteség ekkor a legkisebb.
A tisztítás befejező lépése a mágnesrosta. Ez a berendezés azon az elven működik, hogy a terményhez adagolt vaspor és víz az arankamagvak szőrös felületéhez tapadva egy erős elektromágnessel és egy rosta segítségével elválasztható. Ez az eljárás azonban nem csodaszer, erősen fertőzött tételekben nem használható, többszöri tisztítás és átengedés pedig egyre rosszabb hatásfokkal dolgozik. Ekkor az arankamagvak felületéről a dörzsölés hatására a szőrök fokozatosan lekopnak. A tisztítás hatásfokát a vaspor és víz keverékéhez adagolt nedvesítőszer tovább fokozhatja.
Ha a tételeket kitisztítottuk, és a vevő kívánságának megfelelő zsákokba töltöttük, következhet a fémzárolás, ami után a vetőmag a piacra kerülhet. A fémzárolás feltétele természetesen az évenkénti vetésbejelentés, a származási bizonylatok megléte, és a folyamatos szántóföldi ellenőrzés, ami ma már nem csak az aranka- (Cuscuta spp.) és lórom- (Rumex spp.) fertőzöttség ellenőrzését, hanem a baktériumos hervadás és a fonálféreg-fertőzöttség vizsgálatait is magában foglalja.
Horváth Győző és Horváth Lajos Hobville Kft. Berekböszörmény