A japán szamurájdarázs (Trissolcus japonicus) egy parazita rovarfaj, amely Ázsia több országában honos.

Az INRA hálózat francia kutatói a közelmúltban – több európai kutatóhellyel együttműködve – végzett kísérleteik alapján megállapították, hogy ez a darázs a biológiai növényvédelemhez is hasznos segítséget nyújthat.

darázs

A japán szamurájdarázs (Trissolcus japonicus) egy parazita rovarfaj – fotó: flickr.com

Sőt – mivel az ázsiai márványpoloska (Halyomorpha halys) ellen egyelőre célzott növényvédő szer nem áll rendelkezés a rovar az egyedüli hatékony eszközt jelentheti ellene való védekezésben. A márványpoloska ugyanis a számos növénykultúrában rendszeresen hatalmas károkat okoz, és széles körben, több földrészen (különösen az ázsiai országokban) elterjedt.


A szamurájdarázs különleges módon támadja ezt a veszélyes kártevőt, nevezetesen a poloska petéibe rakja a saját petéit. Amikor a darázs lárvái kifejlődnek, elpusztítják a poloska petéit, amelyekből végül szamurájdarazsak repülnek ki.

Az INRA által irányított "RIPPOSTE" projekt keretében a francia kutatók a Torinói Egyetem munkatársainak közreműködésével 56 kifejlett japán szamurájdarázst gyűjtöttek be, és élettevékenységüket tanulmányozva tapasztalták, hogy azok – a környezet károsítása nélkül – szorgalmasan pusztítják a márványpoloska petéit.

A kutatások eredményeit a Journal of Hymenoptera Research folyóiratban tették közzé.

Forrás: freshplaza.com

Indexkép: flickr.com