Az agrarheute.com portál azt fejtegeti, hogy a globális felmelegedés jelentősen kiterjeszti Ororszország mezőgazdasági termelésre alkalmas területeit, mivel a növénytermesztés részben Szibéria távol-keleti körzeteiben és a sarkköri régiókban is lehetővé válik.

A klímaváltozás hatására a növénytermesztés részben Szibéria távol-keleti körzeteiben és a sarkköri régiókban is lehetővé válik

A klímaváltozás hatására a növénytermesztés részben Szibéria távol-keleti körzeteiben és a sarkköri régiókban is lehetővé válik – Fotó: Pxfuel

A FAO becslése szerint a növénytermesztés szempontjából számba jöhető területeken az átlaghőmérséklet 10 éven belül 1,8, 2050-ig pedig 3,9 fokkal növekszik. Ez egy óriási lehetőség, amelyről a New York Times azt írta, hogy „Oroszország a klímaválság nyertese lesz".

Orosz földön a búza vetésterülete (28-29 millió ha) már jelenleg is nagyobb az EU tagországok együttes területénél (24 millió ha), bár az orosz termésátlagok egyelőre jóval elmaradnak a nyugat-európaiaktól, és az új területekre (csaknem kizárólag) alacsonyabb termőképességű tavaszi gabonákat lehet telepíteni.

A fentebb vázolt kiterjesztési lehetőség hatására Oroszország véglegesen a világ legnagyobb gabonaellátójává válik, annak ellenére, hogy ez a lehetőség Kanadában is fennáll. Putyin elnök ugyanakkor azt hangsúlyozta, hogy a sarkkörhöz közeli területek termővé válása komoly kihívást is jelent az orosz mezőgazdaság számára, és óriási beruházásokat igényel, amelyekhez több körülmény alapos mérlegelésére van szükség.