A tavalyi nehéz év után sokan arra számítottak, hogy visszaesik a kukoricatermesztési kedv, ám a falugazdászok által gyűjtött adatok ennek ellenkezőjét mutatják – erről írt a Világgazdaság. Idén 831,4 ezer hektáron terveznek kukoricát vetni, ami több mint 35 ezer hektáros növekedést jelent 2024-hez képest. Ez ugyan nem drámai ugrás, mégis meglepő, tekintve az előző évek aszályos időszakait és a toxinkockázatokat.

A hosszabb távú trendek ugyanakkor csökkenést mutatnak: míg 2019 és 2021 között még évente egymillió hektár fölött volt a betakarított kukoricaterület, mára jóval alacsonyabb szintre süllyedt. Csősz Tibor, a MOSZ tanácsosa szerint a növekedés oka részben az, hogy kevés más növény illeszthető a vetésforgóba, másrészt a termelők egyre inkább biztonságosabban betakarítható, korai hibrideket választanak.

Ezzel szemben a szója vetésterülete dinamikusan növekszik: a tavalyi 72,5 ezer hektárról 98,6 ezer hektárra nőtt a tervezett terület. Ezt a folyamatot a kormány is ösztönzi, hiszen célként tűzte ki a GMO-s szójadara import kiváltását és a hazai, GMO-mentes takarmánybázis megteremtését.

A repce azonban továbbra is veszít a népszerűségéből: az őszi vetések után 133,3 ezer hektárra csökkent a területe, és tavaszra ebből 1750 hektár kiesett – vagy ki sem kelt, vagy ki kellett szántani. A csökkenés okai között szerepel az éghajlatváltozás, az aszály, a növényvédelmi nehézségek és a piaci bizonytalanságok is.

A napraforgó ezzel szemben jobban alkalmazkodik a klímaváltozás miatti stresszhatásokhoz, ezért vetésterülete 699,8 ezer hektárról 746 ezer hektárra nőtt.


A tavaszi munkálatokat vegyes időjárási körülmények kísérték. A márciusi esők sokat segítettek az őszi vetéseknek, de a csapadék eloszlása továbbra is egyenetlen.

Veszprémben például alig esett, míg Hajdú-Biharban akár 100 milliméter is hullott. A mélyebb talajrétegekben viszont továbbra is komoly vízhiány tapasztalható, helyenként 200 milliméteres is lehet a hiány.

Az áprilisi fagyok átmeneti leállást okoztak a vetésben, de összességében a tavaszi munkák jól haladtak. Komolyabb vetőmag- vagy növényvédőszer-hiány nem volt, csupán néhány speciális magkeverékből volt szűkösebb a kínálat.

Indexkép: Pixabay