A vertikális mezőgazdasági szektor mérete az előrejelzések a Research Nester új tanulmánya szerint 2035-ig meghaladhatja a 96,33 milliárd dollárt (87,88 milliárd euró), ami 28%-os CAGR-növekedést jelent az előrejelzési időszakban, azaz 2023 és 2035 között. A globális vertikális mezőgazdasági piac növekedése elsősorban a bioélelmiszerek iránti növekvő keresletnek tudható be – írja a storeinsider.hu

Az egészségtudatos vásárlóknak a választásnál napjainkban a vegyszermentesség, a fenntarthatóság és a környezetvédelem egyaránt lényeges szempont, így egyre inkább előtérbe kerül az ökológiai gazdálkodás. A következő években a bioélelmiszerek iránti növekvő kereslet további piaci növekedést prognosztizál a szektorban.

prega

Mi a vertikális gazdálkodás?

A vertikális – függőleges – gazdálkodás egy olyan talaj nélküli művelési technika, amely a növények ellenőrzött és védett környezetben történő növekedését teszi lehetővé. Ez biztosítani tudja az erőforrásoknak, – például a talajnak és a víznek az ellenőrzöttebb felhasználását.

A technikának köszönhetően kiválaszthatóak a legjobb növényfajták, valamint ellenőrizhetőbb a termékek teljes életciklusa. A tisztább, zárt környezetben zajló növekedés megvédi a termékeket mind a külső szennyeződésektől, mind a nehézfémektől.

Az az érv is a függőleges gazdálkodás mellett szól, hogy alternatívát és megoldást jelent a mezőgazdasági földterületek zsugorodásának problémájára, a vízfogyasztás csökkentésére és a kiváló minőségű termékek előállítására. Az előrejelzés szerint mindez 2035-ig jelentősen előmozdíthatja a technológia terjedését.


Előnyök és akadályok

A függőleges mezőgazdasági technikák alkalmazásával a gazdálkodók nagyjából 98%-kal kevesebb földet és 97%-kal kevesebb vizet használnak fel. Emellett lehetővé válik az egész éven át tartó, folyamatos betakarítás, amivel ezekben a gazdaságokban a terméshozamok 239-szer nagyobbak lehetnek, mint a hagyományos gazdaságokban.

Ugyanakkor nehézségesek is vannak a vertikális gazdaságok működésében, ilyen például a kialakítás igen magas költsége, valamint az ismeretek hiánya – azaz az emberek még nem igazán ismerik a vertikális gazdálkodási technikák előnyeit. További akadályt jelenhet az is, hogy a vertikális gazdálkodáshoz jól felszerelt rendszerek kellenek, ezek jelenlegi hiánya azonban gátolja az ágazat növekedését – jegyezte meg a Research Nester.

vertikális farm

A vertikális – függőleges – gazdálkodás egy olyan talaj nélküli művelési technika, amely a növények ellenőrzött és védett környezetben történő növekedését teszi lehetővé – fotó: freepik.com

Milyen technikai feltételek kellenek a szegmens növekedéséhez?

A vertikális mezőgazdasági piacnakműszaki feltételeket tekintve három alkotóelemre van szüksége: klímaszabályozásra, világításra és érzékelőkre. 2035 végére a LED-technológia  előreláthatóan piacvezető szegmenssé válik. A LED-lámpák könnyű elérhetősége, energiatakarékossága, hosszú élettartama és költséghatékonysága nagy valószínűséggel elősegíti a vertikális gazdálkodás terjedését.

A tanulmány szerint a függőleges gazdálkodás kisebb szénlábnyomot hagy maga után, mint a hagyományos gazdaságok, ami annak köszönhető, hogy fenntartható energiaforrásokra támaszkodnak, beleértve ebbe a nap- és szélenergiát.

A kiskereskedelmi üzletekben a frissen betakarított zöldségek elérhetősége várhatóan növekedni fog, mivel a fogyasztói preferenciák eltolódtak a „friss árú a gazdaságtól az asztalig" termékek felé – ez pedig olyan tényező, ami komolyan befolyásolja a vertikális gazdálkodás kihasználtságát – olvasható a Research Nester cikkében.

Európai cégek is befektettek már a vertikális gazdálkodásba

Európában is akad néhány cég, aki fantáziát lát a vertikális gazdálkodásban. Ilyen a  Conad olasz áruházlánc, ahol 2023 decemberében olyan új salátacsaládot dobtak piacra, amelyet függőleges gazdálkodási technológiával termesztenek. A projektben a Conad partnere a  Zero, amely olyan vertikális gazdálkodási technológiát fejlesztett ki, amely egyaránt alkalmazható az élelmiszer-, kozmetikai és gyógyszeriparban is. A salátákat ellenőrzött környezetben termesztik, kevesebb vizet és talajt használnak fel. A Conad 2023-2025 közötti fejlesztési tervének részét képezi a Zero-val kötött partnerség, ami  2 milliárd eurós beruházást tartalmaz a hálózat megerősítésére, innovációra és digitalizációra.

Az első olasz élelmiszerbolt a Penny Italia lett, ahol vertikális gazdálkodásból származó saját márkás termékcsaládot indítottak el. A 2023 júliusában megjelenő „pianetiamo" termékcsaládot aeroponikus technológia alkalmazásával állítják elő. Ez a vertikális gazdálkodás olyan formája, amely 95%-kal kevesebb vizet használ fel, semmiféle növényvédő szert nem használ, és még földhasználatra sincs szükség.

A Coop Norway egy automatizált vertikális mezőgazdasági termelési rendszerbe fektet be, amely az Avisomo által kifejlesztett új technológiai platformon alapul.  Vallják: a beltéri termesztés hozzájárul az élelmiszerek stabilabb és fenntarthatóbb előállításához.

A februári PREGA Konferencián önálló szekció foglalkozik a vertikális zöldségtermesztés témájával. A részletes program itt olvasható.

PREGA – Precíziós Gazdálkodási Konferencia és Kiállítás 2024

Időpont: 2024. február 6-8.
Helyszín: Budapest, Aquaworld Resort****

Biztosítsd be a helyed már most! Részletek és jegyvásárlás: www.prega.hu