Amíg az ország keleti részén az aszály pusztítja, addig a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport területén 3 méter feletti magasra nőtt és nagy termést hozhat a kukorica. A várakozások szerint 10-11 tonnás lesz az átlagtermés, anélkül, hogy öntözték volna, írta meg a Mezőhír.

Több ezer hektáron gazdálkodnak

A Lajoskomáromi Agrár cégcsoportnál 3000 hektáros területen gazdálkodnak, amiből a szántóföldi növények közül 1400 hektáron termelnek kukoricát.

A sikeres gazdálkodásuk titkát a megfelelő nagyságú gépparkban látják, hogy minden munkálatot, időben el tudnak végezni: a talajkímélő és sok szervestrágyát használó technológia mellett fontosnak tartják azt a szakértelemet is, ami évtizedes tapasztalattal párosul. Szakmai tudásukat megosztják a gazdákkal az egy éve alakult Kukorica Kör Egyesület tagjaként, a Demofarm program keretében.


Termesztéstechnológia: kímélik a talajt

"Ezen a 30 hektáros területen április 12-én vetettük a kukoricát gabona-elővetemény után. A mi talajművelési sajátosságunk, hogy többségében lazítjuk, mert úgy gondoljuk, hogy így jobban kíméljük, kevésbé porosítjuk a talajt. Ősszel hígtrágyát és istállótrágyát szórtunk ki a területre – mivel állattenyésztéssel is foglalkozunk –,majd szántottuk, végül 60 cm-es mélylazítás után hengerezéssel zártuk le a földet. Tavasszal kompaktorral elkészítettük a magágyat, és a vetéssel egy menetben juttattuk ki a starter műtrágyát, a baktériumtrágyával együtt. Ekkor nitrogénműtrágyát nem szórtunk ki, mert száraz volt a talaj. Ezt a csapadék megérkezésekor pótoltuk két alkalommal. Először 200, majd még 150 kilót juttattunk ki a területre" – ismertette a termesztéstechnológiájukat Csepregi Attila, a cégcsoport ügyvezetője.

Nem mindenhol ez a helyzet

Az aszály a keleti országrészben a kukorica esetében is megtette a hatását, sokan gondolkodnak már a B-terven, azaz, hogy mi legyen a haldokló állományokkal.

Menőgazdászok Facebook csoportban tette fel a kérdést az egyik gazdálkodó, hogy kinek, milyen ötlete van arra az esetre, ha végképp leszámolna a reménnyel, hogy be tudja takarítani a kukoricát, amit tönkretett az aszály.

Több javaslat is felmerült: van, aki silózást, csőfóliás tárolást javasol, van, aki zúzás után beforgatja zöldtrágyának, de olyan is akad, aki lelegelteti az állataival.

A válaszolók között sokan vannak, akik még bíznak abban, hogy lesz csapadék, és így kukoricatermés is, bár erre nagyon kevés az esély.