Argentína számára a mezőgazdasági export az egyik legfontosabb bevételi forrást jelenti, mivel az ország feldolgozott szójatermékekből a világ legnagyobb, kukoricából pedig harmadik legnagyobb exportőre, és hagyományosan előkelő helyet foglal el a globális búzaexportban is – írja a cnnbrasil.com.
Hozzáteszik, hogy az utóbbi években az ország mezőgazdaságát 60 éve nem tapasztalt szárazság és hőség sújtja, amelyek az egykori, gazdag fűhozamú pampákat, valamint a fél világot ellátó búza- és kukoricaföldeket hosszabb távon kiszáradt, félsivatagos területekké változtathatják.
Kiszáradás fenyegeti az argentin gabonaföldeket – Fotó: Pixabay
Március közepén az ez évi várható terméseredményeket ismét lefelé kellett módosítani, ami Julio Calzada, a Buenos-Aires-i Tőzsde kutatási részlegének vezetője szerint azt jelenti, hogy az ország termése a legfontosabb növényekből összesen akár 50 millió tonnával, annak értéke pedig 14 milliárd dollárral lehet kevesebb a korábbi átlagnál.
Mindez súlyosan aláássa Argentína exportpozícióit és az agrártermelők, illetve állattartók megélhetési lehetőségét, drasztikusan lecsökkentve az ország exportbevételeit, ami keményen visszahat az egész nemzetközi agrárkereskedelemre, és annak bizonyos átrendeződését vonhatja maga után, mivel az importőr országok más beszerzési forrásokat kell keresniük.
A jelenlegi, aggasztó tapasztalatok ellenére azonban marad valami remény arra is, hogy az argentin mezőgazdaság visszatér a korábbi kerékvágásába.