egészséges repceföld, kék ég

Fontos, hogy a növények a termékenyülés előtti időszakban megfelelő mennyiségű és könnyen felvehető bórhoz és kénhez jussanak – fotó: FMC-Agro Hungary Kft.

A 2021 őszén országosan elvetett repceállományok a heterogén kelésnek és az enyhe, száraz télnek köszönhetően igencsak kitettek a változékony tavaszi időjárással szemben. Az eddig érkezett minimális csapadék, a hirtelen meleg, majd a gyors lehűlés és az erős szél mind kedvező feltételeket biztosítanak a kártevők felszaporodásának.

A rovarkártevők közül időben az elsők a repce szárát károsító szárormányosok (Ceutorhyncus ssp.). A védekezést nehezítő tényezők közé tartoznak az imént bemutatott időjárási körülmények, valamint a szárat károsító kártevők együttes megjelenése (nagy repceormányos, repceszár-ormányos), és azok eltérő ökológiai igénye.

A nagy repceormányos (Ceutorhyncus napi) lárvái által odvasított repce szára kevesebb tápanyagot képes továbbítani a virágzat, majd a termés felé, így jelentős terméscsökkentő tényezőként kell számolni vele. Kártételének súlyosságát növeli, hogy a betelepülés és a betakarítás között eltelt idő hosszú. Ez kihatással van a repce állóképességére, hiszen a károsított növények szárának rostjai a nyári melegek hatására hamarabb szétesnek, így a növényállomány megdőlhet, ami további betakarításkori veszteségeket okozhat.

A repceszár-ormányos (Ceutorhyncus pallidactylus) valamivel később, az igazi tavaszi felmelegedés időszakában keresi fel a repcét és szintén a szárat károsítja. Tojásait a repce levelének nyelébe rakja, a kikelt lárvák károsítják a levél főerezetét, előidézve a levélzet pusztulását, csökkentve az aktív asszimiláló felületet. A szárba igyekezve végleges kártételeként a képen látható tünetet okozza.

szárormányos kártétel komplex bórhiányos tünettel 20210502 Csongrad megye

Repceszár-ormányos lárvák által károsított repceszár, bórhiányos tünetekkel kísérve (Csongrád megye, 2021. május) – fotó: FMC-Agro Hungary Kft.

Fontos hangsúlyozni az előrejelzés fontosságát mindkét kártevő esetében. A kártevők elleni védekezési küszöbérték csapdánként és 3 naponta legalább 10 nagy repceormányos és 15 repceszár-ormányos fogási egyedszámban állapítható meg. A kihelyezett sárgatálak napi fogásainak megfigyelése, összevetése az adott körzet időjárási adataival, és a növényállomány napi szemrevételezése elengedhetetlen ahhoz, hogy megfelelő hatékonysággal hajthassuk végre a védekezéseket.

Kollégánk Hetes területén (Somogy megye) helyezett ki sárgatálat 2022.02.08-án, amely 1 nap alatt 12 db repce-szárormányost fogott! Mostantól érdemes figyelni az időjárást és repcetábláinkat!

Hatékony védekezést mindkét kártevő esetében csak a tömeges tojásrakás előtt, az imágók ellen tudunk kivitelezni. A rovarölő szeres védekezés ideje március közepe-vége felé esedékes.

Ezen kártevők ellen az FMC ajánlatából a legegyszerűbb és leghatékonyabb védekezési lehetőséget adja a Rapid® CS, amely a hullott csapadéktól, a hőmérséklettől, az UV erősségétől függetlenül képes kifejteni rovarölő hatását. Ezen előnyökért a hatóanyag (gamma-cihalotrin), és annak speciális mikrokapszulázott formulációja a felelős. A tavaszi 10-20 Cº-os nappali hőmérséklet és esti fagyok esetén is biztosít 4-5 nap tartamhatást.

Tavasszal az áttelelt repcelevelek fertőzési forrásai az újonnan képződött növényi részeket megbetegítő fómás (Leptospheria maculans/ Phoma lingam) levélfoltosságnak. A kórokozó ellen szükséges kezelés szerválasztásánál célszerű figyelembe venni a hatékonyságon kívül a „regulátor" hatás meglétét is.

A fómás megbetegedés tavasszal az idősebb levelekről fertőzi a fiatalabbakat. (Kölesd, 2020.02.01.)

A fómás megbetegedés tavasszal az idősebb levelekről fertőzi a fiatalabbakat. (Kölesd, 2020. 02. 01.) – fotó: FMC-Agro Hungary Kft.

A Riza® 250 EW gombaölő szer mindkét kritériumnak megfelel: magas tebukonazol tartalmának köszönhetően egyszerre védi kultúrnövényünket és ezzel párhuzamosan segíti az elágazások képződését is. A készítmény kedvező áron szerezhető be a kereskedőknél, így felhasználása különösen megtérülő befektetés lehet.

Az őszi káposztarepce életében az abiotikus stresszfaktorok (időjárási anomáliák, káros talajviszonyok, gyomirtó stressz) egyre nagyobb károkat okoznak és az ellenük való védekezés új megoldásokat kíván. Az ,,összeadódó" stresszfaktorok kivédésére vagy negatív hatásuk csökkentésére a repce megfelelő tavaszi indulása érdekében kell megoldást találni.

A RhizoMagic™ növény- és talajkondicionáló és stresszoldó készítmény felkészíti a növényeket mind a környezet által támasztott kihívásokra, mind pedig a fejlődésükhöz szükséges megnövekedett energiaigényre. A készítmény makro-, mezo- és mikroelemeket, valamint különböző biológiai összetevőket is tartalmaz (növényazonos L-aminosavak stb.), így a növénynek nem kell ezeket előállítania, az energiáit a felépítő folyamatokra képes fordítani, amelyek meghatározóak a tavaszi időszakban.

Félbevágott repce

Félbevágott repce (Nagyréde, 2021.) – fotó: FMC-Agro Hungary Kft.

A repce olajtartalmának alakulásában meghatározó szerepe van a kénnek és a bórnak is. Kén hiányában a növény akár 30%-os termésveszteséget is elszenvedhet. A bór hiánya súlyos anyagcserezavarokat, termékenyülési problémákat okozhat, és szerepet játszik az olajtartalom alakulásában is. Ezért fontos, hogy a növények a termékenyülés előtti időszakban megfelelő mennyiségű és könnyen felvehető bórhoz és kénhez jussanak.

Megoldásunk a Komplex Kénesbór™, amely a repce által könnyen felvehető bórkomplex és kén-trioxid tartalmú, molibdénnel és egyéb mikroelemekkel dúsított nitrogénműtrágya-oldat. Kiemelkedő mikroelem tartalma (Cu, Fe, Mn, Mo, Zn) tovább erősíti a növényben a tápelemarányok fenntartását, elősegítve ezáltal a megfelelő termésképződést és az olajtartalmat.

www.fmcagro.hu
FMC-Agro Hungary Kft.

A növényvédő szereket biztonságosan és felelősséggel használja! Kérjük, mindig kövesse a készítmény címkéjén leírtakat annak alkalmazásakor! Az ® jellel jelölt termékek az FMC Corporation vagy leányvállalatainak márkanevei.