Az Európai Bizottság döntése értelmében a metribuzin nevű gyomirtó hatóanyag 2025. november 24-től végleg eltűnik az európai mezőgazdasági gyakorlatból. A Bizottság nem hosszabbította meg a hatóanyag jóváhagyását, amelyről a 2024/2806 végrehajtási rendeletben határoztak. Az 1968 óta használt metribuzin kivezetése különösen érzékenyen érinti a burgonya- és szójatermesztőket, hiszen ezekben a kultúrákban fontos szerepet játszott a gyomnövények elleni védekezésben.


A metribuzin a triazinon kémiai csoport tagja és széles spektrumú gyomirtó hatással rendelkezik. Nemcsak burgonyában és szójában, hanem az őszi kalászosokban és egyes zöldségnövényekben is kiemelkedő védelmet nyújtott a gyomnövényekkel szemben. A hatóanyagot az 1968-as bevezetése óta széles körben használták az európai mezőgazdaságban és máig az egyik legfontosabb eszköz volt a gazdálkodók számára a gyomnövények visszaszorításában. A metribuzin hatékonyságának köszönhetően számos termelő eredményesebben tudta fenntartani a terméshozamát és csökkenteni a gyomnövények okozta veszteségeket.

Az Európai Bizottság döntését a 2024/2806 végrehajtási rendeletben rögzítették, amely a 1107/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet, valamint az 540/2011/EU és az (EU) 2015/408 bizottsági végrehajtási rendeletek módosításával született. Ennek értelmében 2025. május 24-ig minden uniós tagállam köteles visszavonni a metribuzint tartalmazó növényvédő szerek forgalomba hozatali engedélyét. Az említett határidőig forgalomba hozott készítmények 2025. szeptember 24-ig értékesíthetők és forgalmazhatók. 2025. november 24. után tilos lesz a metribuzin hatóanyagot tartalmazó szerek használata, tárolása és ártalmatlanítása is.


Az Európai Bizottság döntésének hátterében a hatóanyag környezetre és egészségre gyakorolt potenciális káros hatásai állnak. A metribuzin esetében a kockázatértékelések alapján döntöttek úgy, hogy a hatóanyag további alkalmazása nem egyeztethető össze a szigorú uniós normákkal. A döntést megelőzően az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság észt- és német beadványra vizsgálta a széles körben használt metribuzin hatását. Megállapítást nyert, hogy a szer emberi endokrinrendszerre gyakorolt hatása káros lehet, de nem zárták ki a metribuzin méhekre gyakorolt káros hatását sem.

A kivonással a burgonya- és a szójatermesztés különösen nehéz helyzetbe kerülhet, mivel ezekben a kultúrákban a metribuzin alternatívája sok esetben kevésbé hatékony vagy költségesebb.

Forrás: Farmer.pl

Indexkép: Pixabay