A Bács-Gazda-Coop Kft. szervezésében megvalósult burgonyafajta-bemutató és szakmai napon olyan fajtáról is hallottunk, amellyel 60 nap alatt értékesíthető burgonyát állíthatnak elő a termelők. "A jövő évünk egyik nagy feladata az lesz, hogy a szuperkorai érésű Swift fajtára felhívjuk a termelők figyelmét. Azért tartjuk fontosnak, mert azoknak a fajtáknak van hosszú távon jó esélyük a hazai klímaadottságok között, amelyek rövid idő alatt képesek nagy termést hozni, hiszen így kevesebb ideig kényszerülnek rá a gazdálkodók, hogy ellensúlyozzák a stresszhatásokat" – mondta a kiskunhalasi szakmai napon Szabó Lajos, a Bács-Gazda-Coop Kft. vezetője.

Szabó Lajos

Szabó Lajos, a Bács-Gazda-Coop Kft. vezetője – Fotó: Agroinform

2030-ig önellátóak lehetnénk burgonyából

Ennek elsősorban az a feltétele, hogy a termelők megtalálják azokat a fajtákat, amelyek megfelelő, az adottságokra szabott technológia mellett akkora hozamot ígérnek, hogy rentábilisan tudják előállítani a terményt. A Nagy István agrárminiszter által vizionált cél még messze van: jelenleg körülbelül 8000 hektáron termelnek a gazdálkodók burgonyát, ami Szabó Lajos szerint elég lehetne, ha a mostani 20 tonna/hektáros eredményhez képest körülbelül dupla akkora hozamokat realizálnánk. A Bács-Gazda Coop Kft. által forgalmazott burgonyafajták között olyan is van, amelyik 52 tonnás eredményt hozott.

Szabó Lajos kiemelte azt is, hogy öntözés nélkül burgonyát termeszteni nem lehet Magyarországon. Néha előfordulnak olyan évek, amikor pont ideálisan alakul a csapadék-ellátottság, de ebben bízni túlzott kockázatvállalásnak nevezhető.

A magyar fogyasztási szokások kapcsán megjegyezte, annak ellenére, hogy az európai nemesítőházak kutatásai szerint a sárgahéjú burgonyafajták finomabbak, jobb minőségi paraméterekkel rendelkeznek, itthon mégis a piros héjú fajták dominálnak a termelésben. A termék értékesíthetősége szempontjából viszont fontos, hogy az ágazat nyitott legyen az újdonságokra, az új fogyasztói trendekre.

burgonya

A sárgahéjú fajták egyre nagyobb szerephez juthatnak a termelésben – Fotó: Agroinform

A nyitottságnak vannak jelei

Balogh Stefánia (Nébih, MGEI) arról beszélt, hogy 2023-ban 17 fajtával foglalkoztak a magyar termelők, melyek közül kettő teljesen friss nemesítés. Ugyanakkor problémának nevezte, hogy 2007 óta drasztikusan csökkent a vetőburgonya-előállítás területe, 2023-ban már csak 81 hektár volt. A területcsökkenés és a növényegészségügyi gondok miatt mindössze 1000-1200 tonna vetőburgonyát fognak fémzárolni 2023/24 őszén és tavaszán, így fontos, hogy a termelők időben gondolják át, mit szeretnének termelni a következő évben, és ne halogassák a megrendelést.

A fémzárolt szaporítóanyag használata azért nagyon fontos, mert ezzel kizárható annak kockázata, hogy olyan vírussal fertőzött burgonyát ültessenek a termelők, amely alacsony termésmennyiséget és/vagy piacképtelen árut eredményez.

A szakmai napon számos külföldi nemesítőház fajtáinak eredményeit ismerhették meg a gazdálkodók, de szó volt a burgonyára optimalizált gépészeti, növényvédelmi és tápanyag-utánpótlási technikákról is.

A rendezvény fővédnöke dr. Nagy István, Magyarország agrárminisztere volt.