Bischof András családi gazdálkodóval terepszemlére indultunk Szőce határába. A fiatal gazda büszkén mutatta április eleji gabonatábláit, amelyek üdén, homogén képet mutatva várták a csapadékot. Arra voltunk kíváncsiak, hogy miért ilyen nyugodt a gazda és hogyan sikerül a táblákon is enyhíteni a stresszhatásokat.
– Családi gazdaságunk körülbelül 150 hektárt ölel fel és legnagyobb részben szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozunk Felsőjánosfa, Hegyházszentjakab, illetve Szőce települések határában. Jelenleg Szőce határában vagyunk, ahol MV Nádor búzafajtával állítunk elő másodfokú vetőmagot. – ismertette Bischof András.
– A Huminisz technológiával először 2017-ben találkoztunk, amikor bíborhere vetőmag-termesztésben. Rendkívül aszályos év volt – ám a KONDISOL termék használata során azt tapasztaltuk, hogy
a virágok szemmel láthatóan, szabályosan kiteltek a fejecskében és – ugyan az ezermagtömeg alacsony maradt az aszály miatt, de – a termékenyülés nem szenvedett csorbát és így egy elfogadható 610 kg/ha-os terméshozamot sikerült betakarítanunk.
Ezek a tapasztalatok bátorítottak minket arra, hogy kalászosokban is kipróbáljuk a Huminisz termékeket.
A következő évben minden kalászosban a KONDISOL-t használtuk, két kezelésre elegendő készítményt vásároltunk. Első évben a hagyományos KONDISOL-t alkalmaztuk, majd következő évben a KONDISOL Nitrogént próbáltuk ki.
|
Első kezelést a bokrosodás vége- szárba indulás elején végeztük, a másodikat pedig kalászhányáskor – mindkét alkalommal öt literrel.
Az első kezelést egy liter SOLVITIS cinkkel is kiegészítettük, mert a talajaink felvehető cinktartalma meglehetősen alacsony.
|
Terepszemle Szőcén – fotó: Agroinform.hu
A 2019-es év már jóval szárazabban indult és ott megmutatkozott a különbség, ugyanis az aszály során általános stressztünet-együttes – a hegyesen álló levelek és a halványzöld szín – gyakorlatilag a KONDISOL kezelés után egy nappal már eltűnt és visszaállt a kultúra az egészséges, vitális állapotába. Örömmel állapítottam meg, hogy most egy hetet nyertünk így az esőig.
A legújabb generációs gombaölő készítmények önállóan is rendelkeznek egyfajta zöldítő-vitalizáló hatással – ám a KONDISOL-lal, mintha összeadódott volna a két készítmény képessége. Saját tapasztalataim szerint egy-másfél héttel kinyújthatja az érés folyamatát, amely megfelelő tápanyag- és csapadék-ellátottság esetén jobb szemkitelítődést, ezáltal magasabb termésmennyiséget eredményez.
Minden gazda igyekszik csökkenteni a gépi munkák menetszámát – így a permetezésekét is. Mi is így vagyunk ezzel, ezért elfordul, hogy 4-5, vagy akár 6 különböző készitmény is bekerülhet a tartályba, amelyeket egy menetben juttatunk ki. Mi a magunk részéről a vízmennyiség tekintetében 240 liter/ha mennyiség alá nem szoktunk menni.
Mindig fokozottan figyelek arra, hogy a mikroelem-kijuttatást kizárólag kelatizált formában végezzük el, mert így a gyomirtóval, vagy a gombaölő szerekkel véletlenül sem alakulhat ki negatív kölcsönhatás. – fűzte hozzá gyakorlati tanácsait Bischof András.
|