Az egészséges talajállapot kialakítása és annak évről-évre történő fenntartása több szempontból is kiemelt fontossággal bír. Elég csak a jelenlegi esős időszakban az ország egyes területein lezúduló csapadékmennyiségre gondolni. A területeinkre jutó vízmennyiség minél nagyobb arányú megtartásának, illetve az áztató esők tápanyagkimosó hatásának csökkentésének is a talaj a legkézenfekvőbb eszköze és egyben színtere. A kedvező talajszerkezet és az ezzel együtt járó pozitív hatások elsődlegesen a jól megválasztott talajműveléssel és gazdálkodási gyakorlattal érhetők el. A szántóföldi növénytermesztéssel azonban rendszeres tápanyagveszteséggel is számolnunk kell tábláinkon és érdemes azok kémiai állapotára is figyelmet fordítani.
Az egészséges talajállapot kialakítása és annak évről-évre történő fenntartása több szempontból is kiemelt fontossággal bír – fotó: Carmeuse Hungária Kft.
Egy 5,2-es kémhatású talaj esetében például az összes kijuttatott foszforhatóanyag-mennyiség 66%-áról le kell mondanunk, míg a nitrogéntartalmú műtrágyák alkalmazásakor az összes hatóanyagnak csupán 43%-a hasznosul, a többi kimosódik, illetve a légkörbe távozik. Csapadékos időben – mint a mostani időszak – a kimosódás foka magasabb is lehet. Ez szélsőséges esetben azt is jelentheti, hogy 100 kg DAP (18:46) kijuttatásakor csupán 15 kg P-hatóanyag mennyiséggel tudjuk támogatni a növényi kultúrák fejlődését, a nitrogén-utánpótlás során pedig gyakorlatilag féldózissal dolgozunk minden műtrágyaféleség esetében.
Az alacsony kémhatású talajok pH értékét kalciumpótlással tudjuk ellensúlyozni. A kalcium ezen túl képes kapcsolatot teremteni az agyagásványok és a szerves anyagok között, így a gyökérzóna talajszerkezetére is pozitív hatást gyakorol. Így a kalciumpótlás például kedvező hatást gyakorol a talaj növények által felvehető, könnyen oldható foszfortartalmának növekedésére. A talaj jobb foszforszolgáltatása következtében megváltozik a növények foszforfelvétele, illetve foszfor tartalma is. A szerkezetalakításra gyakorolt kedvező hatás egy alapvetően kedvező kémhatású, mégis gyenge kalciumellátottságú barna erdőtalaj példáján figyelhető meg, ahol a TerraCalco 95 magas kalciumtartalmú készítményünk felvehető foszfortartalomra gyakorolt hatását vizsgáltuk.
Az őszi tápanyagkijuttatás után 3 héttel, de még a TerraCalco szórását megelőzően vettünk talajmintákat a kezelt és kezeletlen területekről. Ezt követően megismételtük a talajmintavételt a tavaszi tápanyag-kijuttatás előtt és a betakarítási munkálatok után. A kísérlet során a TerraCalco 95 maximális kijuttatási dózisa 500 kg/ha volt. Az eredményekből látszik, hogy az alkalmazott dózis a talaj gyengén lúgos kémhatását nem torzította el, az megmaradt a kiindulási állapothoz közeli szinten. A felvehető foszfortartalom azonban a kezeletlen területekhez képest tavaszra ugrásszerűen megnövekedett és a nagyobb tápanyagszint még a betakarítás után is kimutatható volt.
A már leírtak alapján összességében elmondható, hogy a talajok okszerű kalciumpótlása révén:
- A magas pH elősegíti a kötött foszfor átalakulását oldható formába, így könnyebben hozzáférhetővé válik a növények számára.
- A talajszerkezetre és a kémhatásra gyakorolt kondicionáló hatás miatt a mikroszervezetek gyorsan elszaporodnak a gyökérzónában.
- Az oxigén és a víz könnyebben áramolhat a talajban, ami szintén segíti a mikroorganizmusok tevékenységét, amelyek részt vesznek a foszfor átalakításában és felszabadításában.
- Felgyorsulnak a mikrobiológiai folyamatok és a talajbaktérium készítmények hatását is fokozni tudjuk.
A felsoroltak eléréséhez javasoljuk a TerraCalco 95 oxid tartalmú kalciumpótló készítményünket, amely kb. 90-95% hatóanyagot tartalmaz, kiváló vízoldhatósága révén pedig a talajban gyorsabban fejti ki hatását, mint a karbonát alapú készítmények. A 2-8 mm szemcsés szerkezetének és kezelhető hektáronkénti dózisának (0,3-1 t/ha) köszönhetően műtrágyaszóróval könnyen kijuttatható. A kalcium pótlása és talajba keverése még az őszi vetések előtt javasolt, hogy időben rendelkezésre tudjon állni, mind a talajok, mind pedig a növények számára.
Amennyiben információra van szükségük a termékkel, a talajmintavétellel és a szükséges kijuttatási mennyiségekkel kapcsolatban keressék bizalommal kollégáinkat.