Francia szakértők véleménye alapján az ügynökség úgy döntött, hogy amíg nem állnak rendelkezésre a glifozátot legalább részben helyettesítő növényvédő szerek, addig a kártevők és kórokozók által okozott terméskiesés nagyobb értéket képviselhet, mint a védekezés révén előidézett környezeti károsodások.
Egyelőre Franciaországban is nehéz más alternatívát találni a glifozátra – Fotó: pixabay
Ilyen helyzetekben a glifozát használata okozza a kisebb kárt, ezért a részleges engedélyezéssel szemben elfogadható megoldási alternatíva nincs.
A glifozát maximálisan felhasználható mennyiségét azonban a korábban engedélyezetthez képest a gyümölcsösök és a szántóföldi növények esetében 60, a szőlőültetvényeken pedig 80 százalékkal kell csökkenteni. Ugyanakkor az ügynökség minden lehetséges esetben, folyamatosan szorgalmazza a mérgező vegyszerek mellőzését és a biológiai növényvédelem alkalmazását, és keresi annak lehetőségeit.
A francia gazdák hatóanyagok-kivonásokkal kapcsolatos tiltakozásáról korábban itt írtunk.
A glifozát kivonásával hazánkban is sok kétség fogalmazódott meg, egyelőre kérdés, hogy a széles körben alkalmazott gyomirtó és deszikkáló szer pótlására milyen új hatóanyagok állnak majd rendelkezésre.