Gyorsuló felszíni változások
Bolygónk felszíne egyre növekvő sebességgel, drámaian változik, még az űrből is észlelhető módon. Ezek a változások részben az éghajlatváltozás következményei, amelyek felerősítik a környezeti zavarokat, például erdőtüzeket és árvizeket, valamint az emberi tevékenységé, mint például az erdőirtás és a városfejlesztés. Az ezekről a változásokról, valamint az emberekre, az éghajlatra és az ökoszisztémákra gyakorolt hatásukról szóló részletes információk nagyban segíthetik a kormányokat és a kutatókat abban, hogy hasznos megoldásokat dolgozzanak ki, és minimalizálják azok hatását olyan kérdésekben, mint az éghajlatváltozás, az élelmiszer-ellátás bizonytalansága és a biológiai sokféleség csökkenése.
A Dynamic World modell naponta több mint 5000 képet készít, és a földtakaró adatok folyamatosan, közel valós időben frissülnek. Kép: Google
Fák, növények, víz vagy sziklák
A Google új adatkészlete szinte valós időben mutatja meg a Föld felszínének jellemzőit - jelentette be a vállalat. A Dynamic World nevű eszköz a mélytanulás és a műholdképek segítségével nagy felbontású földtakaró-térképet készít, amely megmutatja, hogy a földterület mely részein találhatók olyan jellemzők, mint a fák, a növények vagy a víz.
"A földtakaró-térképek elkészítése általában hosszú időt vesz igénybe, és a képek elkészítése és az adatok közzététele között eltelt időben komoly változások állhatnak elő a valóságban."
Emellett ezek a térképek gyakran nem tartalmaznak részletes bontást arról, hogy egy adott területen mi található a földön, egy várost például akkor is a "beépített" kategóriába sorolnak (az ember által megváltoztatott tájak megjelölése), ha vannak nagy kiterjedésű parkokkal borított részek. A Dynamic World ugyanakkor minden 1100 négyzetméterre vonatkozóan osztályozza a földtakaró típusát, megmutatva, hogy ezeket a térképészeti egységeket milyen valószínűséggel borítja a kilencféle fedőtípus valamelyike -- közölte a Google. A kilenc kategória a következő:
-
víz,
-
elárasztott növényzet,
-
beépített terület,
-
fák,
-
növények,
-
puszta talaj,
-
fű,
-
bozót/cserje
-
vagy hó/jég.
A Google a World Resources Institute-tal közösen kifejlesztett rendszerét a Nature Scientific Data című szaklapban megjelent tanulmányban részletezte.
Bolygónk felszíne egyre növekvő sebességgel, drámaian változik, még az űrből is észlelhető módon. Kép: Google
Mindenkinek hasznos szolgáltatás
Egy New York városáról készült képernyőképen például látható, hogy a terület nagy része beépített (pirossal jelölve), de vannak füves (zölddel jelölve) és bozótos/cserjés (sárgával jelölt) foltok a város nagyobb parkjainál. A Dynamic World modell naponta több mint 5000 képet készít, és a földtakaró adatok folyamatosan, közel valós időben frissülnek. Ez lehetővé teszi a kutatók és a politikai döntéshozók számára, hogy gyorsan átlássák az olyan dolgok hatásait, mint a tüzek vagy a hurrikánok, és segítsenek hatékonyabban reagálni a változásokra.
"Ha a világ meg akarja termelni a szükséges mennyiségű élelmiszert a földterületeken, meg akarja védeni a megmaradt természetet, és helyre akarja állítani az elvesztett területek egy részét, akkor a bolygó minden egyes hektárjának megbízható, szinte valós idejű megfigyelésére van szükségünk"
- írta Craig Hanson, a World Resources Institute élelmiszerekkel, erdőkkel, vízzel és óceánokkal foglalkozó alelnöke a Google közleményében.
(Forrás: TheVerge)